Alanya vai Marmaris?

Turkki!

Heips. Rehellisii, asiallisii vastauksia thank`s. Kumpi mielestänne sopii paremmin 22-vuotiaalle tytsylle, Marmaris vai Alanya? Ja perusteluja, miksi. :) Tyttö mielellään juhlii yöelämässä usein lomalla, mutta samalla nauttii myös loman perusasioista: auringonotto, uiminen, perus shoppailu basaareissa, valokuvaaminen, nähtävyydet, erilaiset retket historiallisiinkin ja mielenkiintoisiin paikkoihin jne.
Alanya isompi paikka, I know. Mut kumpi kivempi paikka? Vai menenkö molempiin? :D
Kumpaan kannattaa lähteä :)

6

3286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venytystä vain

      Saat varmasti haluamaasi molemmista, joten lomasi tulee olemaan juuri sitä mitä olet niin kovasti toivonut. Muista toki, että ei se käytössä kulu.

    • vesta

      Tietysti Alanya. Ei tartte ees perustella.

    • Hey hey Alanya

      Itse olin viime syksynä Alanyassa,ja ensi kesänä Marmarikseen.Alanya ylitti odotukseni kaikilta osin.Matkatoimistossa tarjosivat ensin Marmariksen-matkaa,mutta kyselin sitten miten se eroaa Alanyasta,niin sanoivat,että periaatteessa sama,mutta Alanyassa kaikki paljon suuremmassa mittakaavassa.Mutta varmasti mukava Marmariskin on vaihteeksi,mutta ehkä mieluummin näin päin,että Alanyan jälkeen.Ei mene sitten loma pilalle miettiessä olisiko pitänyt Alanya valita,kun sen on jo nähnyt.Eikä sitten mahdollisia epäkohtia tule laitettua Marmariksen pienen koon piikkiin,ja verrattua johonki mystiseen suureen ja loisteliaaseen Alanyaan,jonka loisteliaisuudesta ei todellista tietoa ole.

    • test mattress

      molemmista saa kunnon meisseliä

    • soneraaaaaa

      No onpas ämmä nuorentunut. Että 22 v

    • annebaba

      Olen itse kulkenut Turkissa noin 23:n vuoden aikana, ensin Marmariksessa ja myöhemmin Alanyassa joten minulla on omakohtaisia mielipiteitä molemmista kaupungeista. Marmaris tuntui ensimmäisillä käynneillä viehättävältä paikalta, mutta ensimmäisen Alanyan käynnin jälkeen päätin pitää Alanyaa lomieni kohteena. Ja miksi - Marmaris on noin 35.000 asukkaan kaupunuki, johon turistikautena työntekijät tulevat töihin ympäröivistä kylistä ja kaupungeista, lähinnä Muglasta, joka on alueen keskuspaikka. Omaa asukaspohjaa on vain hyvin vähän, joten koko kaupungin ilmapiiri on keskittynyt turismin ympärille. Viimeisillä matkoilla otin tavakseni kävellä päivisin Ismelerin naapurikaupunkiin, kun kaikki paikalliset ja ympäristössä olevat kohteet oli jo nähty. Kun tyttäreni avioitui Alanyassa tukkilaismiehen kanssa, niin luonnollisesti matkakohteeksi tuli Alanya. Silloin fiilinki muuttui täysin toisenlaiseksi. Kaupungin asukasluku on noin 100.000 ja turkkilaiset asuvat itse kaupungissa (lisäksi useita tuhansia "siirtotyöläisiä" turistikautena), joten ilmapiiri on enemmän turkkilainen, kuin Marmariksessa. Alanyassa ostosmahdollisuudet ovat huomattavasti paremmat, kuin Marmariksessa, ja niille jotka haluavat bilettää, on enemmän valintamahdollisuuksia ja periaatteessa eri ikäryhmille ja erilaisista asioista kiinnostuneille henkilöille löytyy valinnan mahdollisuuksia. Olen nyt viettänyt Turkissa yli vuoden eri pituisina pätkinä, sekä lomaillen, että työn puolesta (olen turkkilaisomisteisen yhtiön johtaja Suomessa), niin oma mielipiteeni on, että television Matkaoppaissa kuvattu Alanya vastaa erittäin hyvin omaa mielikuvaani siitä, millainen matkakohde Alanya on suomalaisille matkailijoille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1431
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      310
      1175
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      916
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe