Heippa,
Olisiko kenelläkään kokemuksia Nai Harn beachin alueelta? Kaikki vinkit tervetulleita, en ole käynyt ko. rannalla koskaan vaikka Phuketissa muualla useamman kerran. Yövymme All Seasons hotellissa.
Kiitos ystävällisistä vastauksista!
Ja ihania lomareissuja kaikille!!
Olisiko kenelläkään kokemuksia Nai Harn beachin alueelta? Kaikki vinkit tervetulleita, en ole käynyt ko. rannalla koskaan vaikka Phuketissa muualla useamman kerran. Yövymme All Seasons hotellissa.
Kiitos ystävällisistä vastauksista!
Ja ihania lomareissuja kaikille!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vuosi sitten olimme sielläpäin ja kävimme enimmäkseen nai harnilla. Se on siistein ja mukavin ranta phuketissa. Pieni mutta ei vielä täysin pilalla. Suosittelen
Menemme varmaan taas sinne vaikka kämppä onkin eri paikassa
Rannan tuntumassa myydään jonkin verran kaikkea kivaa sekä paikallisia herkkuja sekä hedelmiä, mutta niinkai kaikkialla. Muutama ravintola rannan tuntumassa tyypillistä turistiruokaa
Hei kiitos vastauksesta! Osaatko vielä sanoa onko siinä lähistöllä sen kokoista kauppaa että saa lapselle vaipat ja itselle shampoot ja aurinkorasvat yms.
Menemme suoraan Nai Harnille ettei tarvitsisi lähteä heti kauemmas kaupoille..
Tässä vielä yksi ulkopuolinen kysyy: mitä kannattaa maksaa tuk tuk tai taksikyydistä Katalta Nai harnille? Kannattaako pyytää samaa kuskia hakemaan takaisin rantapäivän jälkeen vai löytyykö Nai harnilta helposti kyyti takaisinpäin?
Songtaewit eli lavataksit ajaa jatkuvasti nai harnista eri suuntiin. kustantaa 20baht per suunta. ei kannata ajaa ylihintaisilla tuktukeilla. Ja toimii joka puolella phukettia hyvin, vähän vaan rohkeutta siihen matkustamiseen:)
20 baht per suunta? Todellako? Kuinka pitkälle pääsee? En kyllä muista alle satasen kovinkaan pitkälle liikkuneeni ainakaan Karonin aluella. Olenko sitten maksanut ylihintaa..
Mörmör, jos alue on tuttu niin onko siinä Nai Harnin alueella isompaa kauppaa mistä saa lapselle vaippaa yms. Ei sellaista 7eleven tyyppistä mitä nyt on joka mutkassa vaan oikeaa hieman isompaa kauppaa? Kiitos!!!
Ei kyllä ihan lähellä ole isoa kauppaa, vaan just noita pikkumarketteja! Nai Harn ei ole mikään ostosparatiisi -muualle pitää lähteä kaupoille, mutta muuten ihanan siisti ja rauhallinen! Ja ranta on hyvä.
En osaa sanoa muita hintoja mutta itse sain taksin välille kathu (lähellä patongia) - nai harn beach 500-800 bathia riippuen miten jakso tingata matkaan meni n. 45min-1tunti
kannattaa turvallisuuden vuoksi ottaa kunnon auto eikä mitää lavalla istuttavaa
kauppoja eiole beachin lähellä mutta rawain kylässä on 7/11 kauppoja.
Kannattaa pyytää hakemaan jos saat tingattua hyvän hinnan. Illasta siellä on kyllä takseja mutta ei mitään hyvää valikoimaa ja hankala tingata. Pyytävät tonnia kyydistä
vuokraa skootteri: 300 BHT päivä.....
Nai harnin kylässä on pieni tesco lotus mutta jos teillä on ihan rannalla hotla niin matkaa on autolla n. 5min. Samoin Chalongissa on tesco( hiukan isompi) mutta en tiedä kulkeeko sinne esim. busseja vai pitääkö ottaa taksi. tuktuk katalle muistaakseni 300 baht.