ohjeita käsitöihin

neviki

Mietiskelin tuossa, että minkälaisia käsityöohjeita ihmiset olisivat vailla. Kun tuo villasukkien neulominen ei oikein kannata, niin voisi suunnittella ohjeita erilaisiin käsitöihin. Tarvetta tuntuu olevan, mutta kuinka paljon oltaiisin valmiita maksamaan ohjeesta? Onko esim. 4 e liikaa?

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekijätär

      jaa....kun netistä saa ohjeita ilmaiseksi.....

    • neviki

      Tiedän , että saa. Mutta esim. jos haluasi tietynlaisen kirjontamallin. Ja monesti netissä olevat mallit ovat virheellisiä tai muuten vaan vaikea selkoisia. Jos suunnittelisi myytäviä malleja, niin niihin voisi antaa apua puhelimitse, jos tulisi ongelma työtä tehdessä.

    • surullista

      En ainakaan ole valmis maksamaan mitään, kirjastosta saa kirjoja ja netti on ohjeita pullollaan. Vaikken osaa englantia niin sanakirjat on keksitty nettiin ja kummasti löytyy ohjeita. Lisäksi käytettävissä on you tube josta saa vielä paremmat ohjeet. Näkyy useimmilla ohjesivustoilla olevan myös videolinkki mistä löytyy lisä ohjeita jos ei ymmärrä.
      Hyvä idea mutta puhelimitse annetut ohjeet on mennyttä aikaa.

    • tiku001

      On se ihan mahdollista myydä mutta hyvin hankalaa. pari omaa havaintoa aiheesta!
      1: Jos suomessa on miljoona ihmistä jotka mahdollisesti voisivat olla kiinnostuneita näistä ehkä 100 olisivat valmiita ostamaan juuri sinun ohjeita!
      2: Tässä sadan ihmisen ryhmässä noin 10 lukee tätä palstaa, 50 käyttää nettiä mutta pyörivät eri sivuilla eli mainostus on hankalaa tai kallista!

      Ainoa ratkaisu on kääntää mahdollisimman monelle kielelle. Itselläni on ollut e-kirja käännetty kolmelle kielelle mutta suora myynti ei oikein onnistunut sillä omalla sivulla oli vain 30000 eri kävijää kuukaudessa joten laitoin sitten sivulle missä tienaa noin 2€/1000 lataus kertaa. Kolmessa vuodessa tienasin hieman yli 70€

      Voisi kyllä onnistua jos tekee monta e-kirjaa mutta varaudu siihen että menee enemmän aikaa markkinointiin, hakukone optimointiin ja muihin myyntiin liittyviin asioihin kun itse ohjeiden kirjoittamiseen!

      Nykyään teen vain harrastuksena oppaita ja onhan ne ihan hyviä vetonauloja omille sivulle.

    • joopa joo

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/3944506

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe