Hämeenlinnan Asunnot

Asuttaja

Hämeenlinna mainostaa itseään opiskelijakaupunkiksi tai sitten "Arjessa mukana" olevaksi. Nuori hakee Hämeenlinnan asunnoilta asuntoa, koska opiskelee Hämeenlinnassa ja omaan kotipaikkakuntaan on satojen kilometrien matka. Toimistossa sanottiin, että hae opiskelija-asuntolaan, johon nuori, että olen kuitenkin useamman vuoden vanhempi kuin muut opiskelijat, joten en haluaisi asua solussa. Toimistosta sanottiin, että ensisijaisesti valitsemme hämeenlinnalaiset ja opiskelijat...........hmmm hänhän on opiskelija. Nuori kysyy, että jos sitten muutan kirjat Hämeenlinnaan, niin toimistosta sanotaan, että ei auta, koska opintojen päättymisen jälkeen muutat kuitenkin pois Hämeenlinnasta (vaikka asiasta ei ole edes ollut puhetta). Eli näin Hämeenlinnan kaupunki on arjessa mukana ja pistää nuoren ihmisen asumaan pakosta toisten nurkissa.

10

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoksi

      Vuokraa yksityisiltä markkinoilta kunnon asunto ja ota valtion takaamaa edullista opintolainaa. Sillä elät leveästi siihen asti, kun saat kunnon työn. Vuokra-asuntoja on pitkä rivi joka viikko lehdissä.

      • Asuttaja

        Nuori ja mies, ei ole parasta valuuttaa yksityisellä vuokra-asuntomarkkinoilla. Yritetty on.


    • hämeenlinnalainen

      Aika erikoista että Hämeenlinnassa asuvat ja Hämeenlinnassa opiskelevat laitetaan etusijalle :D sen pitäisi kyllä mennä toisinpäin. Asia riippuu tosin myös siitä mistä niitä asuntoja olet kysellyt.

      Tokihan niitä asuntoja voi kysellä yksityisiltä eikä vain koulun opiskelija-asuntolasta.

      • Asuttaja

        Mutta tässä suhteessa ei kummatkaan käynyt. Opiskelija ja olisi muuttanut kirjat vaikka Hämeenlinnaan. Ja tämä kaupunki itseään markkinoi opiskelijakaupunkina. En tiedä ketä he sitten oikeasti ottavat asuntoihinsa? Yksityiselle on koko ajan haku päällä, mutta edelleen nuori ja mies, ei ole hyvä yhdistelmä näkemä yksityisille.


    • KOKOOMUSNUORI

      Jos omaa oikeasti potentiaalia ja opiskeluun pystyvät genomit, vanhemmat todennäköiseti ostavat sinulle opiskelupaikkakunnalta yksiön tai jonkun sijoitusmielessä, jossa asut. Josseivat vanhempasikaan ole tuohon ikään vaurastuneet siinä määrin, etteivät voi yhtä yksiötä sinulle hetkelliseen käyttöön ostaa, menisitkö vain oman paikkakuntasi ammattikouluun!

      • Vaurastunut

        Kela ei anna asumistukee jos vanhemmat omistavat asunnon, olisi kiva kuulla jonkun Sosiaalidemokraatin perustelut tuolle asialle. Riittäisi paremmin kunnan vuokra-asuntoja heidän lapsille.


    • Asuja

      HOPSin opiskelija-asunnoissa asuu paljon ihan aikuistakin väkeä, tosin suuri osa asunnoista on soluja mutta niissä on kyllä omat lukittavat huoneet. Itse ainakin viihdyin opiskelija-asunnossa oman opiskeluaikani hyvin.

    • oooooooooooo o

      KOKOOMUSNUORELLE. Aina kun melkein olen antamassa ääntäni Niinistölle, luen sinun kirjoituksesi ja vilun väreet kiirivät ihollani. Ei, en taidakaan olla kokoomuslainen, minulla on empatiankyky.

      Pitäisikö äänestää Sari Essayahia...

    • saastamoinen

      Asuntoa ei saa Hämeenlinnan asunnolta vaikka olisit Hämeenlinnalainen, perheellinen yksinhuoltaja...ja mahdollisuutta ei muualta ole myöskään...ei toimiston mukaan taida rahat riitää vuokranmaksuun =(((..eli he saavat itse valita ketä he ottavat....

    • Kelmien kaupunki

      ... ja ottavat tietysti omia kavereitaan/näiden kavereita/kaupungin palkkaamia kuleja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4631
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2618
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2435
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2433
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1817
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1631
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1315
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe