Option Globesurfer III ongelma

Option Globesurfer III ongelma


Missähän voisi olla vika, kun Option Globesurfer III ei onnistu kytkeytymään Saunalahden mobiiliin laajakaistaan kuin vasta viidennen tai kuudennen yrityksen jälkeen. Joskus verkkoon pääseminen kestää tunninkin. Sama ongelma on sekä Tampereen että Turun yliopiston lähellä verkkoon yritettäessä. Globesurfer III :n näytössä näkyy kellon tilalla vain viivoja.

Kun Globesurfer III lopulta kytkeytyy Saunalahden verkkoon, kertoo Globesurfer, että kentän voimakkuus on –73 - -75 dB.
7638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Option Globesurfer laitteissa on ollut vaikeuksia huonojen elektrolyyttikondensaattoreiden kanssa. Ongelma tulee näkyvoiin yleensä vähän yli vuoden vanhoissa laitteissa, ongelma on sama kuin esim. Topfieldin digibokseissa.

Äänestä

Muuten hyvä trolli, mutta option globesurfer III:ssa ei ole elektrolyyttikondensaattoreita.

Sitten kun yhteys joskus muodostuu pidä esim nettiradio koko ajan taustalla päällä (äänettömänäkin mahdollista). Tällöin jää reitittimen turha soluhyppiminen pois (kuin ampiainen kukasta kukkaan).

Kuuluvuutta voi parantaa ulkoisella anteenilla anteeniliitinadapteri.

Turun yliopistokylän elisalahden verkkon on hyvin ruuhkainen iltaisin.

Äänestä
  • Mulla on ongelma vastaavanlaisen yhdistelmän kanssa. Tai no, reititin on Globesurfer 3 ja liittymä saunalahden. Yhteyden laatu on erittäin hyvä, mutta yhteys pysyy ylhäällä vajaan minuutin, katkeaa pariksi minuutiksi ja yhdistyy uudestaan noin minuutiksi. Tätä se on koko ajan. Soneran kortti toimii. Elisan vikapalvelu väittää että meillä on katve, vaikka kortilla saa puhelimessa täydet kentät ja yhteyden laatu on tosiaan hyvä ainakin routterin hallintakonsolin mielestä eikä se katkea. Onko ajatuksia missä mättää?

    Äänestä

  • Kyllä Globesurfereiden virtalähteissä on elektrolyyttikondensaattoreita. Lähes kaikissa elektronisten laitteiden virtalähteissä käytetään elektrolyyttikondensaattoreita - tämä vaan tiedoksi "trolli googleaas":lle.

    Sitä en osaa sanoa, kuinka huonolaatuisia ne ovat Globesurfereiden virtalähteissä, mutta niiden vaihtaminen ei ole kallista, jos kolvi pysyy kädessä.

    Äänestä

Ei virtalähde ole sama asia kuin Globesurfer III ( ). Eikä tässä ollut kyse virtalähteen rikkoutumisesta. Anti-trollaus epäonnistui.

Äänestä

Meillä oli töissä valokuitumuuntimia samoilla phihong - 5V virtalähteillä. Kaikki piti vaihtaa uusiin, alkoi tietoliikenteessä olla kummallisia häiriöitä ihan älyttömästi. Oma globe 3 pätkii ja röhii kanssa. Pitäiskö heittää pingpongilla vesilintua ja etsiä kunnon 5V virtalähde...

Äänestä

Jatkoa edelliseen.

Täällä on sekä tele finlandin että saunalahden mobiililaajakaistat käytössä. Tele ollut pääsääntöisesti käytössä viimeajat.

No, eilen telen hidasteltua laitoin saunalahden sisään ja kas, käyttäytyi aivan samalla tavalla kuin aiemmalla tuolla ylhäällä. Yhteys pysyi päällä muutaman minuutin jonka jälkeen katkesi. Katkeamisen jälkeen globe hävitti operaattorin tiedot ja ihan muutaman sekuntin kuluttua oli taas yhteys pystyssä. Telellä ei sentään tuollaisia tehnyt.

Ja nyt n. 10min äskeisen jälkeen tele käytössä ja globe ei temppuile mitään. Outoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelijatyttö. kirjoitti:

Option Globesurfer III ongelma


Missähän voisi olla vika, kun Option Globesurfer III ei onnistu kytkeytymään Saunalahden mobiiliin laajakaistaan kuin vasta viidennen tai kuudennen yrityksen jälkeen. Joskus verkkoon pääseminen kestää tunninkin. Sama ongelma on sekä Tampereen että Turun yliopiston lähellä verkkoon yritettäessä. Globesurfer III :n näytössä näkyy kellon tilalla vain viivoja.

Kun Globesurfer III lopulta kytkeytyy Saunalahden verkkoon, kertoo Globesurfer, että kentän voimakkuus on –73 - -75 dB.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu