Matkalla Tarttoon

Eesti eesti eesti

Hei,

Olen lähdössä ensi viikolla matkalle Tarttoon. Onkohan siellä lentoasemalla hyvät opasteet ettei eksy. En ole kovin kokenut lentomatkustaja.

Lisäksi onko siellä paluumatkalla hyvin varusteltu Tax-free myymälä ?

6

480

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monesti käynyt :)

      On hyvät opasteet ja myymälä on Euroopan parhaita.

    • pliplop!

      se on niin pieni kenttä ettei sinne voi edes laskeutua. ne heittää ulos sadan metrin korkeudelta. lähtevät matkustajat joutuu kiipeemään koneeseen köyttä pitkin.

      • dfds

        Kiitorata on 250 cm x 60 cm


    • Awulias Aatu

      Lentoasemalla ei eksy, ainakaan Euroopassa, jos saa suunsa auki ja osaa käyttää ainakin broken Englishiä. Tartossa saattaa pärjätä jopa suomella jos puhuu hitaasti ja selkeästi ja yksinkertaisia lauseita tai lauseenomaisia valmisteita kuten "taksi?" (on viroksi kyllä "takso").

      Tämä voi tulla järkytyksenä, mutta Viro on Euroopan unionin jäsenmaa eikä EU-maiden välisessä liikenteessä ole vuosikausiin ollut taxfree-myyntiä, pois lukien EU:n ulkopuolisiksi määritellyt erillisalueet, joihin Tartto ei todellakaan kuulu.

      • TRRRT

        Tarton lentoasemalla eksyminen olisi aikamoinen suoritus muutenkin kentän koon huomioonottaen. Tax-Freetä ei tosiaan EU:n sisällä ole, mutta se lienee huomioitava, että Tarton kentällä ei ole minkäänlaista kauppaa, varsinkaan turvatarkastetulla alueella. Eli jos Tartosta lentää ja haluaa tuoda Suomeen Virossa kevyesti verotettuja alkoholijuomia, niin ne pitää pakata ruumaan selvitettäviin matkatavaroihin ja mieluiten niin etteivät ne hajoa kovassa käsittelyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1776
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      40
      961
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      926
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      821
    5. 63
      694
    6. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      71
      648
    7. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    8. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      571
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      557
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    Aihe