Outo tapaus...

Outo_tapaus

Morjes!

Olen juuri lukion aloittanut miehenalku.

Kavereita on joiden kanssa vietän vkloppuja ja arkipäiviäkin, koulussa menee hyvin ja saankin hyviä numeroita, kotonakin menee ok:sti.

Mutta...

Kun liikun yksin, tuntuu että kaikki niin turhanpäiväiset asiat stressaavat minua. Välillä jopa bussiin nouseminen/lähteminen ja esim kävelytyyli jolloin olankin sitten kompuroida vähän.

Johtuu luultavasti siitä että sain pari vuotta sitten diabeteksen. Masennuin ja minusta tuli vähän sisäänpäinkääntynyt... :/

Siihen vielä sitten se että kun yritin lähte esim kavereiden kanssa jonnekin, aina tapahtui melkeen jotain ikävää sairauteni takia ja jäinkin sitten aina mieluummin kotiin. Aloin aikalailla eristäytyä.

Nyt olen saanut itselleni uuden hoitomenetelmän ja liikkuminen onnistuu aikalailla niin kuin ennen sairauttani.

Joten nyt olen siis "alkanut elämään uudelleen". Kaverien ja puolituttujenkin kanssa juttelen paljonkin ja pystyn olla ihan normaali. Mutta sitten kun liikun yksin niin hermoilen melkeen kaikesta enkä tiedä miten hoitaa asiaa.

Jos on samanlaisia kokemuksia niin tänne vaan pistämään! :)

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhapiika -78

      Mulla on aina ollut sellainen "outo" mieli, joka synnyttää kaikenlaisia outoja ajatuksia ja luuloja. Sulla saattaa olla ehkä vähän samanlainen ongelma. Sama juttu tunteiden kanssa. Jos on vaikka syystäkin paljon negatiivisia tunteita, tunnen että olen jollainlailla yhtä niiden tunteiden kanssa. Eli huono ihminen koska tunnen negatiivisia asioita, vaikka ne olisivatkin toisten ihmisten aiheuttamia.

      Käsittääkseni tähän tyyppisissä ongelmissa pitäisi ymmärtää että on suht normaalia että aivot syytävät kaikenlaista sontaa kokoajan eikä outoihin ajatuksiin tai tunteisiin pitäisi edes kiinnittää kovin paljoa huomiota. Niitä tulee ja menee ja niitä on käsittääkseni kaikilla, myös niillä toisilla "normaalin" oloisilla ihmisillä.

      Tietty, jos tunnet että olosi menee pahemmaksi ja tunnet tosiaan tulevasi hulluksi yms. niin sitten tietty kyseessä saattaa olla jotain vakavampaa. Mutta tuon kuvaksen perusteella en nyt vielä huolestuisi. Olet vielä nuori joten onnea tulevaan elämääsi, kaikki on vielä mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      40
      2304
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      293
      1904
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1730
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1555
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1384
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1262
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1225
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      972
    10. Voi rakas sinua

      Ei mikään helpoin reissu eikö. Koita jaksella 😘
      Ikävä
      9
      918
    Aihe