Tiedättekö sellaisia ihmisiä tai pareja jotka ovat ostaneet ensiasunnoksi omakotitalon? Kannattaako enskaksi hankkia omatölliä jos sellaisen haluaa? Onko muita riskejä kuin laina?
Ensiasunnoksi okt:n ostaneita?
mörksrk
3278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmasti monet kaverit tulee kateeliseks kun niiden rahat ei riitä okt:oon. Sitten kaveruussuhteet katkeavat mutta ehkä he ei olleetkaan oikeita frendejä. Mitään muuta riskiä ei ole.
Asuntojen hinnat ovat nousset sitten vuodesta 1990 siihen malliin, että neukkukuution hinnalla rakentaa pitkälti uutta ok-taloa. Hintanousun (eli inflaation) syy on kommunistien verotus ja lainsäädäntö, jotka kiristyvat kokoajan.
Eli jos aikoo esim 80 000 euroa laittaa ensiasuntoon, niin kannattaa ennemminkin lähteä pientaloa rakentamaan. Ok-taloprojektia ei moisen rahasumman kanssa tarvitse pelätä, pientalon rakentaminen vie kirjallisuuden mukaan keskimäärin noin 3600 tuntia, joten jos vuoden pystyy päätoimisesti rakentamaan, niin talo on melko asuttavassa kunnossa. Jos palkkatyön ohella, niin parissa kolmessa vuodessa.
Harkkotalot ovat puutaloihin verrattuna yksinkertaisia ja nopeita rakentaa, joten ensimmäiseksi taloksi kannattaa valita betoniharkko, kuten Lammi. Neliöhinta vuonna 2006 taloprojektilleni oli alle 1000 euroa ,nykyinen hintataso lienee muutama kymmentä prosenttia korkeampi.
Taloprojektin alkuun pääsee näillä:
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=394585&lan=FI
Minulle tämä omakotitalo on ensiasunto ja hyvinhän tuo on mennyt.
En tosin ostanut sitä vaan rakensin.
En rakentanut sillä mielellä, että tekisin suuren tilin kun myyn, vaan tein itselleni kodin tuleviksi vuosiksi.
Muutaman tonnin sai valtiolta varainsiirtoveroja takaisin kun talo oli valmis.