ja varsinkin siirtymän ajan pikselyityy täysin, kun kuva vaihtuu.
"Pikselöityy" ei siis ole kohteen liikkumista jossa kohde oliis epäselvä, kuva on siirtymissä "pieniä neliöitä täynnä".
ohjelma jolal teen, Pinnacle Studio HD 14.
Vaikka muunsin eli pienensin valmiin elokuvan pikselimäärän 4000, on sama, eli vikaa tulee elokuvan tallennusvaiheessa tiedostoksi, ei ole koneen nopeudesta johtuvaa.
nyt kuvattu on 22 000 KB/s, aiemmin on tullut hyvää 27 000 KB/s, eli korkeammallakin kuvanlaadullla ja samalla koneella on onnistunut paremmin.
Epäilen koneeni automaattista intel code i7 automaattista Turboa jota en nyt osaa poistaa sirä käytöstä, nopeus 2Ghz mutta turbo nostaa 2,8 Ghz.
Juuri kyllä laitoin toimintaan, kun HD 14 ilmoitti että ei ole kiihdytystä.
Videokuva pikselöityy, kaikki hiemankin nopeammin liikkuva
5
658
Vastaukset
Vähän vaikeaa uskoa, että prosessori alkaisi laskemaan renderöintejä väärin ylikellotuksella. Reaaliaikaisissa efekteissä se olisi jo ymmärrettävämpää (joskin silloinkin kyse taitaisi olla ennemminkin näytönohjaimen laskennasta).
Jotenkin ennemmin epäilisin, että sulla on ohjelman asetuksissa jotain väärin. Kuitenkaan en alkaisi turhanpäiten huonontamaan kuvaa vaikka parempilaatuisen rendaus tietty kauemmin kestääkin.
Harmi vain, etten tunne kyseistä ohjelmaa.- aloitaja.
Laitan nyt mallikuvan, tuollaiseksi pikselyityy aina liikkeessä, varsinkin siirtymässä seuraavaan kuvaan.
Onneksi on niin rauhallinen tilaisuus että elokuva on sitenkin aivan siedettävä.
http://aijaa.com/001739210667.jpg
eikä ole koneen tehosta kiinni, pikselöityy vaikka olisin muuntanut elokuvan 1/10 osaan/kokoon.Tuli mieleen onko sulla 32 bittinen vai 64 bittinen windows siinä koneessasi, miten on tuon Pinnacle Studio HD 14 kanssa ?
Itsellä seiska professional 32 bittinen. Tuossa pinnacle 14 HD ultimate ja tuollainen hätäinen yhdistelmä parista videon pätkästä
Tuollaisella kuvattu (DD1080p) http://ra.fi/gNtm tuossa video http://vid1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/247.mp4 Siis tuossako pitäisi pikselöytyä vai kun tekee siitä elokuvan ja katselee valmista videota niin se on suttuinen ? mitenkä jos tallentaa ei tiedostomuotoon sitten ?
Sain pikselöytymään kun vakautin voimakkaammin esimerkiksi adoben premierellä, pinnacle 15 ultimate collection toimi vakautuksessa nöyrästi kuten avid studiokin
Tuossa videosta http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/Tiedotvideo.jpg
Tuossa koneesta http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/Tiedotlmp.jpg
Niin ? http://vid1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Tonikehuutietokonettaan.mp4toni.sm kirjoitti:
Tuli mieleen onko sulla 32 bittinen vai 64 bittinen windows siinä koneessasi, miten on tuon Pinnacle Studio HD 14 kanssa ?
Itsellä seiska professional 32 bittinen. Tuossa pinnacle 14 HD ultimate ja tuollainen hätäinen yhdistelmä parista videon pätkästä
Tuollaisella kuvattu (DD1080p) http://ra.fi/gNtm tuossa video http://vid1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/247.mp4 Siis tuossako pitäisi pikselöytyä vai kun tekee siitä elokuvan ja katselee valmista videota niin se on suttuinen ? mitenkä jos tallentaa ei tiedostomuotoon sitten ?
Sain pikselöytymään kun vakautin voimakkaammin esimerkiksi adoben premierellä, pinnacle 15 ultimate collection toimi vakautuksessa nöyrästi kuten avid studiokin
Tuossa videosta http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/Tiedotvideo.jpg
Tuossa koneesta http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/Tiedotlmp.jpg
Niin ? http://vid1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Tonikehuutietokonettaan.mp4Tarkoittikohan tuota kiihdytystä http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/tiedotkiihdytys.jpg
Vai oikein biosista ? http://ra.fi/eRy2
http://ra.fi/SHp9toni.sm kirjoitti:
Tarkoittikohan tuota kiihdytystä http://i1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/tiedotkiihdytys.jpg
Vai oikein biosista ? http://ra.fi/eRy2
http://ra.fi/SHp9Tuokin vielä http://vid1005.photobucket.com/albums/af174/JooTampere/255.mp4 (XP vaati ottamaan videokiihdytyksen pois jos halusi ottaa kuvakaappauksen mediaplayerista)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613750Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873138Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin782360Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661344- 891213
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä351104Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972