Moi!
Olen keväällä valmistua kätilöopiskelija. Teen seminaariesitystä aiheesta homeopatia apuna synnytyksessä. Olisin erittäin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia niiltä, joilla oli synntyksen aikana käytössä homeopaattisia lääkkeitä,esim kivunlievityksessä tai avautumisvaiheessa. Voit kirjoittaa kokemuksesi tähän tai sähköpostiini [email protected]. Esityksessäni ei tule nimiä esille, vaan kerron yleisesti käyttäjäkokemuksista, joten voit kirjoittaa nimimerkillä.
Homeopatia apuna synnytyksessä
3
255
Vastaukset
- Onnellinen Äiti
Hei.
Aiheesta voi keskustella myös hiljattain avatussa Suomen Homeopatian Foorumi Ry:ssä. Siellä tiedotetaan myös aiheeseen liittyvistä kursseista.
www.homeopatiaforum.fi - Harkitse vielä!
Homeopaattisissa valmisteissa ei ole vaikuttavaa ainetta jäljellä ainoatakaan molekyyliä, vaan niitä on laimennettu laimentamisen jälkeen ja touhu perustuukin veden "muistiin". Otsikkosi on siis plasebon käyttö synnytyksessä. Kaikella kunnioituksella työtäsi kohtaan, mutta olet saanut huuhaa-aiheen. Ja käsittääkseni suomalaisessa julkisessa terveydenhuollossa toimivien laillistettujen ammattihenkilöiden tulee käyttää työssään ja jakaa yleisesti hyväksyttävää ja tieteellisesti todistettua tietoa. Homeopatiasta ei tosin ole kenellekään mitään haittaa, pillereitähän voi popsia purkki tolkulla, jos siltä tuntuu, kunhan ei höyrähdä homeopatistien perusajatukseen siitä, että oikeita lääkkeitä ei saa käyttää lainkaan (oli ne sitten määrätty kipuun tai elinsiirteen hylkimisenstoon tai mihin tahansa)..
- fjdksöa
Enpä ole kuullut, että kukaan homeopaatti olisi sanonut, etteikö koululääketieteen lääkkeitä saisi käyttää.
Käsittääkseni pääkaupunkiseudun synnytyssairaaloissa muutamat kätilöt tarjoavat homeopatiaa yhtenä apukeinona synnytyksissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233123Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68740Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3733Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3600Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35587Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19520- 40511
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3509- 36495