Liuta kysymyksiä Puolan tietäjille

Ekaa kertaa Puolaan

Olemme suunnitelleet tutustumista Puolaan nyt, kun Turusta pääsee Wizz airilla sopuhintaan Gdanskiin. Netistä löytää paljon kaikkea ja Google on loistava keksintö, joten niitä ei tarvitse kenenkään suositella, kiitos. Haluaisin kuulla teiltä kokemuksia Gdanskista, Sopotista ja Gdyniasta. Missä näistä suosittelisitte majoittumaan? Missä on eniten nähtävää jos nähtäväksi riittää paikallinen elämä, kauppahallit, lankakaupat, luonto ja ehkä vähän ostoskeskuksiakin. Shoppailu ei ole matkan päätarkoitus, mutta ainahan sitä vähän kauppoja haluaa katsella. Bilettäminen ei kuulu suunnitelmiin lainkaan, mutta ravintolaillallisista nauttisimme mieluusti. Onko seutu turvallista? Missä hotellissa olette viihtyneet? Mitä nähtävyyttä suosittelisitte? Mitä tuliaisia juuri tuolta alueelta kannattaa tuoda? Kiitos ystävällisistä vastauksista jo etukäteen.

1

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkeakiinnostavaa

      Olin kaverini kanssa huhtikuussa Gdanskissa. Hotelli:
      http://www.hotelwm.pl/
      oli ihan hyvä, turvallinen, ei luksusta, mutta ihan parhaalla mahdollisella paikalla Gdanskin vanhassa kaupungissa. Lähistöllä paljon ravintoloita, museoita ja kivaa kävelyaluetta. Puhun itse puolaa, joten en aina tiedä, miten hyvin missäkin paikassa puhutaan englantia, mutta yleensä kaikissa turistipaikoissa puhutaan sekä englantia että saksaa. Vanhassa kauoungissa on lisäksi noin kymmenen vanhaa kirkkoa, jos ne kiinnostaa. Hyvä edullisia teattereita ja konsertteja, balettia ym löytyy vaikka kuinka. Gdanskin ja Sopotin välillä pääsee mukavasti kulkemaan paikallisjunalla. Juna ajaa pidemmällekin, myös Gdyniaan, mutta minua Gdynia ei sytytä. Sopot sensijaan on ihana, aivan ihana. Jos maltatte käyttää yhden päivän kolmoiskaupungin ulkopuolella, lähtekää junalla Malborkiin. Näin joulun alla on varmaan hiilitorilla eurooppalaistyylisiä joulukojuja. Ja siinä lähellä on myös kauppahalli. Lankakauppoja ei oikein ole, puolalaiset ei nyt oikein harrasta kässyjä, shoppailua senkin edestä. Turvallista on, kunhan noudatatte niitä samoja sääntöjä, kuin joka puolella vieraassa kaupungissa. Perinteisesti sieltä on ostettu meripihkakoruja, jotka on nykyään tosi tyylikkäitä eikä enää sellaisia suuria klimppejä hopearuusuilla koristeltuina. Vanhassa kaupungissa on paljon myös turisteille tarkoitettuja krääsäkauppoja, joten sieltä sitten jotakin. Vanhan kaupungin reunalla, siinä aseman lähellä on jonkinlainen ostoskeskus. Niitä on muitakin, mutta löytyy oppaista, ja hotellissa neuvotaan lisää.
      Kun en tiedä, minkä ikäisiä olette on vaikeaa kovin tarkkoja ehdotuksia tehdä. Olisikos musiikkiteatteri kiinnostava tai laadukas, myös aikuisille sopiva nukketeatteri, kansallismuseon Gdanskin paikallismuseo ymymym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      116
      12042
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9086
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      132
      5100
    4. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      85
      4364
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4301
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4214
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3739
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3633
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3595
    Aihe