Mitkä mahtavat olla helpoimpia myydä puhelimitse? Siis minkä sähköyhtiön sopimukset...? Olen ymmärtänyt, että Market Energia on pahin mahdollinen ja taitaa muutenkin olla loppunut koko ko. yrityksen toiminta. Isojen firmojen kuten Fortum taitaa olla aika helppoa? Suomen Energiayhtiökin kaiketi siivosi maineensa kun Market Energialle siirtyi kaikki, miten sen nyt sanoisi...no kaikki mistä huono maine johtui...kokemuksia viime ajoilta kenelläkään? Missä firmassa maksetaan parhaat provisiot sähkökaupasta? Olen myynyt sähköä vuoden verran ja nyt kännykkäliittymiä. Paluu sähkönmyyntiin houkuttelee ja on muutenkin pian ajankohtaista siirtyä toisiin tuotteisiin. Kertokaa mielipiteenne OMASTA työpaikasta. Pomot älkää vaivautuko, samoin kilpailevan yrityksen haukkujat. Kiitos.
Vastaukset 8
- Ex sähkäri.
Mä olen myynyt sekä suomen energiayhtiön sekä market energian sähköä ja voin kertoa tuhannet keskustelut palstat läpi lukeneena että molemmat on täysin kusetusta. Aloitin sähkön myynnin nimeä mainitsemattomassa alihankita puhelinmyynti yrityksessä vuoden 2009 lopulla. Ensimmäinen tuote oli suomen energiayhtiö. Alkuun kaikki meni hyvin kunnes luimme työkavereiden kanssa netistä mitä suomen energiayhtiöstä netissä kirjoitetaan. Siitä vähän lannistuneena kuitenkin jatkoin töitä normaalisti. Kevättä kohden saimme kuulla että olemme aloittamassa uuden firman sähkön myynnin. Aluksi firman nimi oli Vitel energia joka kuitenkin nopeasti vaihdettiin market energiaksi koska se ei kuulostanut hyvältä suomalaisten korviin. Olimme siis ensimmäisiä jotka pääsivät myymän market energian sähköä. Market energian Norjan toimitusjohtaja tuli ihan paikan päälle kertomaan meille kyseisetä tuotteesta ja tulevan vuoden tavoitteista. Hän antoi meille ison siivun A4 missä oli huonosti suomennettuna mikä market energia on, keille se on suunnattu ja mitkä on tavoitteet vuodelle 2010. Myimme alkuun ihan kivasti tuotetta kunnes taas alkoi tulla keskustelua nettipalstoille ja hyvin nopeasti asikkaat olivat valmiiksi kuulleet tästä yhtiöstä negatiivisia asioita joten päätin lopettaa touhun koska sekin paljastui kusetukseksi. Ja tuo suomen energiayhtiöhän on kusettanut jo vuodesta 2005 alkaen että ei kannata uskoa että se siivoaisi mainettaan. Muista sähkö firmoista en tiedä ja epäilen että muut kuin nämä kaksi edellä mainittua firmaa eivät harrasta puhelinmyyntiä (ja jos fortumilla sattuukin olemaan joku puhelinmyynti yksikkö niin en oikeen usko että ihmiset ole vielä unohtaneet erästä herraa nimeltä lilius ja hänen optioitaan -> http://fi.wikipedia.org/wiki/Mikael_Lilius). Joten tästä voidaan tehdä yhteenveto että sähkön puhelinmyynti on tuhoon tuomittu.
- jep666
Näin on. ihan tuhoon tuomittu juttu koko sähkön myynti
- älybläääh
"luimme työkavereiden kanssa netistä"
VEHOlla töissä oleva myyjäkin luki juttuja mersuista. Joku kirjoitti että paskoja autoja. Oli todella lannistunut kun joku oli netissä kirjoittanut näin.
Tjäreborgilla töissä oleva myyjä luki juttuja espanjasta. Joku kirjoitti että hotellissa ei oltu huonetta siivottu. Oli todella lannistunut kun joku oli netissä näin kirjoittanut.
"Ja jos fortumilla sattuukin olemaan joku puhelinmyynti yksikkö niin en oikeen usko että ihmiset ole vielä unohtaneet erästä herraa nimeltä lilius ja hänen optioitaan"
Ajattele! Fortum teki voittoa ja maksoi johtajalle ANSIOTULOJA= PALKKAA!
Ei optioita. Kerro toki mitä fortumin olisi pitänyt tehdä? Toimitusjohtaja laittaa firman tuottamaan rahaa ja hänen varmaan pitäisi sitten olla palkatta?
Tiedoksesi arvoisa Ex Sähkäri, että Fortumin pääomistajia on valtio ja kunnat. Tiedätkös mitä? -Osinkorahoista tulee melkoinen potti suoraan valtiolle. Voitosta maksetaan veroja suoraan valtiolle ja taisipa "eräs herra Lilius" maksaa ansioistaankin 60% verot. Tämä "eräs herra" on auttanut verorahoillaan Suomea yhdessä vuodessa enemmän kuin sinä koko elämäsi aikana. Mitäs siihen sanot?
Yrityksen pitää tuottaa voittoa, jos se ei tuota voittoa: Rahat loppuu ja palkat jää maksamatta. Kerro toki miten yritystä pitäisi sitten pyörittää?
Fortum on julkinen osakeyhtiö. Mene pankkiin, avaa arvo-osuustili ja osta fortumia itsellesi. Sitten vain odottelet kun joku muu, vaikka nämä "eräät herrat" tekee työt ja nostelet osingot itsellesi. Fortumin voitto taisi olla satoja miljoonia. Jos minulle joku tekee vaikkapa 100e rahaa, maksan ihan mieluusti 6e siitä tekijälle.
Ja Lilius on sittemmin poistunut Fortumista.
Sähkön myyminen on ajankohtaista niin kauan kun sähköä käytetään.
En kommentoi mitenkään noita "kusetusväitteitä" mutta älä tosissasi väitä että uskot mitä nettiin kirjoitetaan? - Tälle peukkuja!!!
Hyvin todettu!
- Anonyymi
Kokemuksia Oomista?
- Anonyymi
Miksi sähköposimus pitäisi ostaa puhelimitse?
Vertaile itse hintoja ja sopimusehtoja - Anonyymi
Stalkkaavat ja hyökkäävästi käyttäytyvät sähkönmyyjät ovat puhetta ymmärtämättömiä ja varmaankin kuulovammaisia kun eivät usko kun ihminen sanoo EI KIINNOSTA.
- Anonyymi
Onko Fortum hyvä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞421221Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S651008- 36904
- 109859
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125836- 38733
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77642- 51626
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66611- 42609
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31596Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2552Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27543Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev120511- 49508
- 94496
- 60474
- 42452
- 45446
- 35417