onko samaa ?

c2rolin2

onko kellään samaa että oksenteleejoka kerta kun syö? oon lukenu että bulimiassa on ahmimis kohtauksia jolloin oksentaa! mä oksennan aina kun syön jotain. en pysty pitää mitään sisällä. joskus ehkä jonkun leivän. mutta jos syön kaks leipää se tulee jo ylös! ja kun ei vatsassa koskaan oo mitään mulla on vartin välein kamala nälkä vihaan tätä mulla oli 6v pahaa ongelmaa oksentelun kanssa jouduin jatkuvasti johonki pakko hoitoon tai osastolle. nyt mulla on kaks lasta ja on menny paremmin kunnes kuulin eräältä että mulle on tullu jenkkakahvaa ... rupesin taas kyttää itteeni peilistä. oon nyt kamppaillu 3kk tän kans ja haluisin täst eroon en vaa uskalla kertoo kellekkään pelkään että mun syömistä kytätään saatika sanotaan et oon huono äiti tai jotain. rakastan vaan ruokaa tykkään kokata mut sit taas syön liikaa! mut tosiaan ois kiva tietää et oksenteleeko muutki koko ajan vai vaan välillä ?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jepsistelijä

      Jenkkakahvat tulee vaan jos käyttää liian pieniä housuja. En ole mikään syömishäiriöekspertti, mutta voin sanoa etten todellakaan ymmärrä tällasta hullua painon tarkkailua. Olen jo monta vuotta katsonut anorektikkoystäväni jojo-laihdutusta vierestä. Niin epäterveellisiä ovat hänen elämäntapansa, että ei tulisi itselleni kuuloonkaan.

    • c2...

      joo mäkin vihaan sitä . ja tulee paha olo kun katsoo liian alipainoisii ihmisii...ja pelkään että musta tulee taas yksi heistä. en vaa tajuu mikä omas pääs sanoo ettei oo tyytyväinen omaan kehonkuvaan. en käytä liianpienii housuja olin nimittäin pikkuhousuis ja topin kassa silloin kun ystävä ystävällisesti huomautti että vähän on kertyny raskaus ajasta. ja tiedän kyllä että kahden lapsen saaneena ei olekaan enää lapsi vartaloinen vaan tulee naisemman näkösesk. kait sitä vaan kun on 6v sairastanu ni on herkkä kuuntelemaan kritikkiä itsestään. en tiedä.

    • Peter Pan

      Mäkin olen erittäin herkkä kriitikeille,mutta hei Sinun olisi vain hyvä ryhdistäytyä ja ajateltava lapsiasi sekä tottakai ITSEÄSI! (kuetn tiedät itsekkin varmasti)
      Sinä eikä KUKAAN ansaitse tuota H*lvettiä elämäänsä.
      Sairaus katselee SINUN silmilläsi peiliin ja valehtelee liian isoja jenkkiksiä yms.
      Tiedän,että on vaikeata olla kuuntelmatta VALHEITA ja tiedän kuinka vaikeaa on lähteä prantumisen tielle! Tavat ovat opittuja. ja sairaudesta tulee kuin osa identiteettiä ja sitä on vaikea nujertaa vaikka haluaisikin.
      Itse olen sairastanut 4 vuotta bulimiaa.
      Täytyy vain rohkeasti ja päättäväisesti sanoa sille sairaudelle,että se EI saa päättää mitä sinun kuuluu tehdä!Sairaus EI saa enään valtaa sinun mielessäsi! Sinä ET halua enään olla sairas,vaikka se tarkoittaisikin lihomista!
      Mulal on itsellänikin kamala lihomisen pelko,mutta jos OIKEASTI haluaa parantua siihen vain ON ryhdyttävä HETI eikä huomenna. Kuten laihdutuksessaki naina sanotaan,että "aloiet heti äläkä vasta huomenna" sama pätee PARANTUMISEEN!
      Aloite heti eli ÄLÄ mene sinne vessaan...älä ahmi äläkä varsinkaan OKSENNA!
      Täytyy tietää mitä parantumisesta seuraa(lihomista),mutat se vain täytyy hyväksyä sillä parantuminen tuo oikeasti vain PELKKÄÄ hyvää!
      Parantuminen tuo ELÄMÄN takaisin! Sairauden vallassa "eläminen" ei ole oiekatsi kunnon elämää!
      Pienin,mutat VARMOIN askelin siis parempaan! Mä toivon,että sinä onnistut ja pystyt paremaan eli parantumaan!
      Sä ansaistet paremman elämän ja juurkin ELÄMÄN!:)
      Voimia ja tsemppiä sinulle!
      Muista sä voit valita paremman tien! (tiedän kuinka se on vaikeata)
      Sun ei ole pakko oksentaa vaikka siltä se sillä hetkellä tuntuukin ihan kuin olisi "pakko" oksentaa! Vaikka sairaus huutaa ja kiljuu,että sinun olisi MUKA pakko oksentaa,sun ei ole..sä voit päättää! Siihen tarvitaan sisua ja jaksamista!Uskon,että sinussa on sitä!
      Laihuus tai mikään sairauden MUKA tuomat "hyvät"puolet eivät ole ELÄMÄN arvoisia! Olet varmasti täydellinen omana itsenäsi,et sairauden muuttamassa kehossa tai mielessä! Sinä et ole yhtä kuin sinun painosi muista se:) tsemppiä vielä kerran!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe