takuurahat meni

jäbä

olimme syyslomilla Fuengirolassa vuokralla Homeaway / we take care firman kautta ja takuuvuokra on yhä ssamatta

5

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkat paikat

      Vieläkö "firma" on pystyssä?. Tällaiseen saa varautua jokainen joka vuokraa joltakin välitysliikkeltä. Miksihän takuuvuokra maksetaan aina yksityisen tilille vaikka kysymyksessä pitäisi olla yritys? Veronkiertoako vai muuta rahanpesua?

    • waheli

      Luin juuri joltain sivulta että 70% vuokraajista ei maksa veroa?? Että silleen heitä ei kukaan vahi!

      • Kalevi367

        Espanjan huoneenvuokralain mukaan takuuvuokra maksetaan seuraavan kuukauden aikana avainten luovutuksesta ja sopimuksen päättymisestä.
        Kaikki kunnialliset firmat maksavat veronsa arvonlisävero eli iva mukaanlukien.Tapaustasi tarkemmin tuntematta en voi sanoa miksi et ole saanut takuuvuokraasi takaisin.


      • Rehellisyys kaukaist
        Kalevi367 kirjoitti:

        Espanjan huoneenvuokralain mukaan takuuvuokra maksetaan seuraavan kuukauden aikana avainten luovutuksesta ja sopimuksen päättymisestä.
        Kaikki kunnialliset firmat maksavat veronsa arvonlisävero eli iva mukaanlukien.Tapaustasi tarkemmin tuntematta en voi sanoa miksi et ole saanut takuuvuokraasi takaisin.

        Ovatko kaikki vuokraisännät ja emännät Espanjan lakien alaisia ja maksavat myös veronsa? Hyvä niin, mutta sallinette vahvasti epäillä. Ei mitään kuitteja ja maksut käteisenä tai yksityisen tilille, joten se siitä verojen maksusta ja muista lain kiemuroista.


    • Toreator

      Kuinka paljon on kohtuullinen takuu ja paljonko sähköstä 2 viikkoa- kuukausi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3896
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3099
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2143
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2073
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      54
      1921
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    8. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe