RSU???

25rl

ketään joka opiskellut/opiskelee Latvian lääkiksessä?

Minkälaiset pääsykokeet? Onko vaikea päästä sisälle? Itse jo 2 pääsykokeissa Helsingin lääkikseen, mutta ei napannut

miten asumisjärjestelyt yms?? minkälaisia lomia ? Esim kesälomat ja kuinka pitkä on talvi/joulu -lomat?

Kaikki mahdollinen info on tervetullutta...

3

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuleva lääkäri

      ensimmäinen vuosi takana RSU:ssa, ja hyvin on menny. Tänne on paperihaku, eli ei ole pääsykokeita. Asua voi asuntolassa, tai vuokrata oman kämpän. vuokrataso on edullinen ja samaten ruoka on edullista suomeen verrattuna. kesäloma on normaali, kesäkuussa saattaa olla vielä tenttejä, joululoma on normaali 2 viikkoa, pääsiäisloma nortmaalit 4 päivää.

    • soooooooooooooooooo

      just mä tota tarkoitin kun yritin selittää toisille ei koko maailma oo helsingissä jos et pääse mene jonnekin muuaalle eurooppaan siellä varmasti arvostavat enemmän yo- tutkintoa kun täällä Suomessa.

    • niiiiiiiin...

      sooooooooooooo.... tai sit vaan taas jotain ottaa päähän kun ei päässy sinne mihin halus - eli helsingin lääkikseen.
      mut hei ei aina vaan onnistu. :) niinhän se on että ne jotka ei pääse täällä lääkikseen niin lähtee itään opiskelemaan. mut hei ei se mitään. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      183
      7204
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      49
      1825
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1817
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      77
      1753
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      4
      1665
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1363
    Aihe