virheellinen 10 mk

Minulla on virheellinen 10 mk:n seteli vuodelta 1986. Väärennös se ei ole, käytetty Suomen Pankissa tutkittavana. Virheellinen siksi, että
seteli on leikattu/katkaistu väärästä paikasta eli uutta seteliä näkyy hieman yläosasta (leveyssuunnassa) ja alaosasta seteli on pätkäisty poikki liian aikaisin.
Onko tietoa tälläisen rahallisesta arvosta?
3542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Markat ei kelepoo, pittää olla ni euroja.

Äänestä

Moi!

Oon kuullut jostain, että tuollaisilla ois arvoa. kannattaisi varmaankin ottaa yhteyttä johonkin numismaatikkoon. Ihme ettei ne siellä pankissa mitään sanonut. itse kävin joskus kysymässä onko sellaisella erilaisella 10 markan kolikolla jotain arvoa, sillä ei ollut, mutta virkailija sanoi mulle, että jos setelissä on jokin pikku poikkeama, se voi olla arvokas ja numismaatikot voi maksaa siitä jotakin.

Äänestä

saiskos setelin numerot ja allekirjoittajat,kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miina kirjoitti:

Minulla on virheellinen 10 mk:n seteli vuodelta 1986. Väärennös se ei ole, käytetty Suomen Pankissa tutkittavana. Virheellinen siksi, että
seteli on leikattu/katkaistu väärästä paikasta eli uutta seteliä näkyy hieman yläosasta (leveyssuunnassa) ja alaosasta seteli on pätkäisty poikki liian aikaisin.
Onko tietoa tälläisen rahallisesta arvosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu