Voiko kinkunluita käyttää esim. hernesoppaan?

Nyt vaan eräs tuttu mies sanoi luiden sisältävän raskasmetalleja, eikä niitä pitäisi uudelleen keittää.
Mut sama kielto tutkimusten mukaan on vahakynttilöiden sisätiloissa polttamisen kaa; sisältävät elimistölle vaarallisia kaasuja.

Olikohan Heimo holle Holopainen, joka viisasteli ongelman kiertäjiä sähkökynttilöiden käytöstä tyyliin, pian keksivät keinot niidenkin kieltämiseen.

10

346

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisaalta Itämeren alueiden kalojen ravinnoksi käyttämisellekin annetaan enimmäiskäyttösuositus.
      Silakalle ja jopa lohelle on omat suosituksensa. Hirvi- ja peuraeläinten sisälmyksiä ei suositella ihmisravinnoksi

    • texsanell ek

      Keitä huoletta soppaa kinkunluista, ei se enää tässä iässä ehdi mitenkään vaikuttaa! Pitää olla vuosikymmenten vaikutus, jos niissä nyt olisi mainittuja raskasmetalleja.

      Niin harvoin kun sitäkin luista keitetään, on se plus - nolla:D
      Makoisaa rokkaa vaan.

    • Makriina ek

      Eikö siis kinkun lihassakin sitten olisi raskasmetalleja? Koko kinkkuhan pitäisi siis kieltää?
      Onhan Suomessa tarkka kontrolli elintarvikkeista.
      Tuttu mies puhui pehmoisia.

      Jotkut kynttilät on tarkoitetut vain ulkokäyttöön, ja siitä on pakkauksessa selvä merkintä.
      Sitä ohjetta on syytä noudattaa.

    • MANDIECXD

      PARASTA HERNEKEITTOA SAAT JUURI NIISTÄ KINKUNLUISTA 77MUMMO

      • Lorena*

        Kinkunluista en tiedä, mutta kääresyltyn lopusta tulee hyvä hernesoppa. Kuinka monen joulupöydässä vielä kääresylttyä tarjoillaan?


      • texsanell ek
        Lorena* kirjoitti:

        Kinkunluista en tiedä, mutta kääresyltyn lopusta tulee hyvä hernesoppa. Kuinka monen joulupöydässä vielä kääresylttyä tarjoillaan?

        Muutama vuosi sitten oli meilläkin rullasylttyä. Pyysin lihamestaria sen rullaamaan ja maustamaan ja keitin mausteliemessä.

        Komeaa syömistä se on viipaloituna etikkapunajuurten ja perunan kanssa. Nyt en enää valmista kun syöjät on vähentyneet:D Ruislimpunkin päällä todella maittavaa pakkasruokaa.


      • Laitoin muutaman lihaisen kinkunluun pieneen kasariin lihaliemikuution kaa maustumaan. Sii se kannen alla hiljalleen vähän aikaa kiehui.
        Yöksi kylmään. Aamulla sekaan purkkihernesoppa. Smetanaa olisin viä laittan, mut ei sattun sitä olemaan. Hyvää noinkin.


    • susm.

      Ennenvanhaan...on se tuokin sanonta, voi käsittää kyllä hyvinkin vanhaan, mutta perheen ollessa vielä kotona, oli 12 kilon kinkku, kyllä siitä luutkin säästettiin. Ilman muuta hernekeitto keitettiin, oon aina lisänny vielä sianpotkaakin siihen.
      Ite oon kaivellut luista sitäpaitsi ytimenkin ja syönyt senkin. Oon ajatellut senkin sisältävän tärkeitäkin "hivenaineita", mitähän niissä ytimissä oikein onkaan.

      Rullasylttyäkin olen ite tehnyt, mutta ennenkaikkea aladoobia.Ennen oli tapana siihen vasikanlihaakin laittaa, nyt ei enää saa mistään. Mutta hallista saa tilaamalla aladoobin ainekset, puolikkaan päätä ja pari sorkkaa, tulee se liima-ainekin.

      • Lorena*

        V almistan rullasyltyn malliin Mysi Lahtinen nykyisin koska lapsuuskodin ohjetta ei ole. Pyydän lihakauppiasta valmistamaan rullan lihaisesta porsaan kylkipalasta ja maustaminen on aina onnistunut. Rulla säilyy jääkaapissa josta leikkaan leivän päälle siivuja, makoisaa, eipähän ole E-koodin mukaisia lisäkkeitä.

        Mysi Lahtisen ruokakirjasta resepti, rullaa keittäessä pari-kolme tuntia makuaisti saa vauhtia:
        "Vanhanajan rullasyltty
        kilo tuoretta siansivua
        1 ½ tl suolaa
        ½ tl jauhettua maustepippuria
        Keittoliemeen
        vettä
        1 rkl karkeaa suolaa
        1 porkkana
        1 sipuli
        5 kokonaista mausteneilikkaa
        1 laakerinlehti

        Makoisaa herkettelua pikkujouluun!


    • Pieneen käyttöön joistakin markeista saa ostaa Savupoikien valmistamaa lihahyytelöä. Saman valmistama herkkulenkki on tosi maukasta.
      Mut ennenvanhaan pitoemäntien laittama syltty oli sit tietyst hyvää. Siellä laitettiin etikkalientä pöytään. Se tuli sylttyannoksen päälle.

      Tuo Lorenan laittaman ohjeen mukaan rullasyltty kyllä onnistuu, mut tuo määrä enemmän isomman perheen käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe