Mitä toi tietokoneen maadoitus meinaa, kyllä muuten tiedän mitä maadoitus meinaa mutta tietokoneen maadoituksesta en ole päässyt perille.
Miten maadotan tietokoneeni??
13465213
6254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaksiosainen juttu.
1. Virtaliitännän maadoitus.
2. Maadoitus korjauksien yhteydessä.
1. http://koti.mbnet.fi/pau/maadoitus.html
2. http://koti.mbnet.fi/huhtama/ele/index.php?si=ukk&pa=&ukk=2170454
Minulla on sama "ongelma". Pitäisi vetää johto joko keittiöstä tai kylpyhuoneesta, jotta saisi maadoitetun pistorasin. Eli tavallisella pistorasialla mennään - toistaiseksi ongelmitta.
Yks juttu.
Minulla on maadoitettu jatkojohto johon liitän kaikki laitteet -> tulevat "maadoitettua " ainakin toisiinsa ,sitten maadoitettu piuha maadoittamattomaan rasiaan.
Tietokoneita ei tarvitse maadoittaa, mutta saa sen maadoittaa jos haluaa. Maadoitus kuitenkin vaikuttaa vain virtalähteeeseen ja kannettavassa laturiin.
kaada multaa päälle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
keskusyksikkö pitäsisi aina kytkeä maadoitettuun rasiaan, mutta harvallapa taitaa olla niissä tiloissa missä tietsikkaa käytetään maatoitettuja pistorasioita, kuten ei ole mullakaan.