Juha Reini Hermeksen organisaatioon...

KP:

Pekka Nurmi palaa Kokkolan Hermeksen johtoon. Jääkiekkoseuran urheilullisesta puolesta vastaa puolestaan Juha Reini yhdessä Antti Paanasen kanssa.

Pekka Nurmi vaikutti jääkiekossa voimakkaasti 1990-luvulla Hermeksen pelatessa 1-divisioonaa.

Juha Reinillä on vankka kokemus jalkapallon puolelta. Hän pelasi ammattilaisena Belgiassa ja Hollannissa. Peliuransa jälkeen Reini on toiminut Vaasan Palloseurassa urheilutoimenjohtajana ja valmentajana. Lisäksi hän on YLE Urheilun jalkapalloasiantuntija. Kevään 2011 eduskuntavaaleissa hän pyrki eduskuntaan Kokoomuksen listalta.

Nurmen mukaan seitsemän seuraavan vuoden tavoitteena on laittaa Hermeksen juniorityö kuntoon ja pitää edustusjoukkue Suomi-sarja -tasolla.

YLE Keski-Pohjanmaa

-----

Ensimmäinen kerta koskaan kun Hermes julkistaa jotain näin järkevää?? Täytyy pienet taputukset antaa tähän väliin.
67910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Ei kiinnosta, eikä tuu kiinnostamaankaan!

Äänestä
  • Hilaveivarin kans samaa mieltä, ei kiinnosta koska ei ole negatiivinen tai kohujuttu yms.

    Äänestä

  • HitsiVeivari2 kirjoitti:

    Hilaveivarin kans samaa mieltä, ei kiinnosta koska ei ole negatiivinen tai kohujuttu yms.

    Naurettavaa touhua. Johtamiseen tarvitaan muutakin kuin suuri suu.
    Ojasta allikkoon - sanokaa minun sanoneen.

    Äänestä

Suuri suu on tärkein kriteeri johtamisessa, on nähty mihin hyssyttelijöistä on. vrt. aiemmin. Reinillä on huippu-urheilusta kokemusta ja esiintymisestä. Todennäköisesti paras kokkolalainen kehittämään juniorihommia.

Äänestä
  • Eikös se ollut Juha Reini, joka sanoi radiohaastattelussa, ettei Kokkolan jalkapallo kehity yhdistämällä seurojen voimat. Vastasin silloin ja taas kerran, että VÄÄRIN. Seurat yhteen yhdeksi kovaksi edustusjoukkueeksi ja nuorista "yhteinen farmijoukkue". Mutta ei, tuo s....... "monikielisyys", joka on jarruna kaikessa Kokkolan kehityksessä, eikä vähiten urheilussa..
    Olis nyt Reini näyttänyt vahvuutensa jalkapallossa eikä siirtyä potkupalloilijoiden taakse häpeämään.
    Kuten yllä kirjoitin. Hermes menee öjasta allikkoon...

    Äänestä

  • TOSIrealisti Kokkola kirjoitti:

    Eikös se ollut Juha Reini, joka sanoi radiohaastattelussa, ettei Kokkolan jalkapallo kehity yhdistämällä seurojen voimat. Vastasin silloin ja taas kerran, että VÄÄRIN. Seurat yhteen yhdeksi kovaksi edustusjoukkueeksi ja nuorista "yhteinen farmijoukkue". Mutta ei, tuo s....... "monikielisyys", joka on jarruna kaikessa Kokkolan kehityksessä, eikä vähiten urheilussa..
    Olis nyt Reini näyttänyt vahvuutensa jalkapallossa eikä siirtyä potkupalloilijoiden taakse häpeämään.
    Kuten yllä kirjoitin. Hermes menee öjasta allikkoon...

    ..eikä siirtyä jääkiekkoilijoiden taakse..... tietysti1

    Äänestä

Pahin virhe on "yhdistää" voimat, toiminnan keskittäminen kuihduttaa koko homman jos joku asia menee vinoon. Korttitalon romahdus ennemmin tai myöhemmin.

On nähty: TamU, AC Oulu, FC Lahti... siinä riittävästi esimerkkejä miten on käyny kun on yhdistelty.

Äänestä
  • Mitä hittoa sinä vedät aina mukaan "Tampereet, Oulut, Lahdet ymt".
    Ei tilanne jossittelemalla parane. Kokkola on Kokkola.
    Tehtäisiin kerrankin, kuten olen esittänyt jo yli kaksi vuosikymmentä.
    Ellei se onnistuisi, niin palattakoon takaisin vanhaan löysään p......!

    Äänestä

Joo lisää velkaa ja II divisioonaa pelataan. Tuosta ei todellakaan hyvää seuraa, sillekkö taputat?

Äänestä

Mitä hemmetin järkeä olisi yhdistää, meinaako täällä porukka että oma kasvatti on parempi pelaaja jos sille maksetaan enemmän palkkaa :D

Ihme sakkia täällä.

Äänestä

Hyvä Hermes! Todella hieno uutinen. Nyt ekaksi satsaus kunnon valmentajiin sekä edustukseen ja junioreihin!! Kova työ tuottaa tuloksia. Ja tänään hallille kannustaan..

Äänestä

Liigassa Ilveksen päävalmentaja ollut Juha Pajuoja Hermeksen päävalmentajaksi???? :O Odotellaas että onko tuo totta

Äänestä
  • Ihan sama vaikka tulis partanen mies Nasaretista johtamaan KPV:n hommaa, niin ei nouse eikä kehity...ei edes Suomen tasolla...voin luvata.

    Äänestä

Hoh hoijaa.Samat naamat ,mutta entistä kärtyisempänä.Eläkeläisillä on hinku olla esillä ,olkoon kyseessä kirkkokonsertti tai urheilu.Luulisi politiikan jo kypsyttäneen alanmiehen.No aikansa kutakin.

Äänestä

Reinistä sen verran, että jalkapallopuoli on tästä suuntautumisesta erittäin mielissään...

Äänestä
  • Samaa mieltä sotkis nyt vaan Hermeksen asiat. Kyllä futispuolella taso nousi ja ollaan tyytyväisiä.

    Äänestä

Kyllä nykyään huomaa,että jalkapallo sekä jääkiekko eivät kiinnosta kokkolalaisia enempää,kuin ulkopaikkakuntalaisia.Samat naamat koettaa saada kehitystä.Vanhoilla hiilillä on huono lämpöarvo.

Äänestä

Vaikea edes valitsemalla keksiä parempaa puheenjohtajaa kuin Nurmi, miehellä on pitkä kokemus näistä hommista.

Reini junioripuolelle oli kirsikka kakun päälle.

Äänestä
  • Nii..tai niinku puolukka jossain muussa..

    Äänestä

  • Niinpä! 90-luvulla Hermes menestyi, mutta kova hinta maksettiin. Nurmi toimi managerina ja mikä oli tulos? Talous kuralle, eikä omia pelaajia jäällä kuin yksi tai kaksi. Voisin lyödä vetoa, että perseelleen menee TAAS.
    Ja Reini. Kertokaapa mitä on saanut aikaan? Jalkapallon parista ei kukaan ole enää kysellyt lyhytjännitteistä Reiniä yhteenkään tehtävään.

    Äänestä

  • Petskanen kirjoitti:

    Niinpä! 90-luvulla Hermes menestyi, mutta kova hinta maksettiin. Nurmi toimi managerina ja mikä oli tulos? Talous kuralle, eikä omia pelaajia jäällä kuin yksi tai kaksi. Voisin lyödä vetoa, että perseelleen menee TAAS.
    Ja Reini. Kertokaapa mitä on saanut aikaan? Jalkapallon parista ei kukaan ole enää kysellyt lyhytjännitteistä Reiniä yhteenkään tehtävään.

    "Talous kuralle, eikä omia pelaajia jäällä kuin yksi tai kaksi. Voisin lyödä vetoa, että perseelleen menee TAAS."

    :D "hävittiin viimekski niin miksi ei nyt". Ota ihan rennosti.

    Äänestä

  • Joo loistava valinta kyllä ne yhdessä saa talouden kuralle paljon nopeammin kuin Nurmi yksin viimeks. Näyttää Hermeksen talous olevan kunnossa tällä hetkellä. Katotaan muutaman vuoden kuluttua.

    Äänestä

  • pelierkki kirjoitti:

    Joo loistava valinta kyllä ne yhdessä saa talouden kuralle paljon nopeammin kuin Nurmi yksin viimeks. Näyttää Hermeksen talous olevan kunnossa tällä hetkellä. Katotaan muutaman vuoden kuluttua.

    Katotaan vaan heti tästä eteenpäin, turha se on tulla kaapista vasta kun menee huonosti. Voi olla hyvinkin ettet edes pääse sanomaan "mitäs minä sanoin".

    Äänestä

Hyvä Pekka ja Juha! Tsemppiä projektiin koska matka on kivinen ja pitkä. Toivotaan että edutukseen saadaan hyvä koutsi joka imee myös lähialueilta potentiaalisia pelimiehiä oppiin. Mahdollisuuksia mihin vaan koska puitteet hyvät. Junnupuolelta kaikki lähtee eli jokaisen joukkueen syömähammas on aina oma kasvatustoiminta ja se että edustukseen tulee automaationa valtaosa pelaajista omasta juniorimyllystä. Ostomiehillä ei kauaskantoiset seuraukset, se on jo nähty eli pelataan sillä tasolla mihin rahkeet ja taidot omilla riittävät.
Roivotaan että kokkolalaiset löytävät vielä jäähallille, tällöin myös sponsoritkin olisivat ehkä kiinnostuneita panostamaan lajiin täällä. Faktahan on se että kiekko on Suomen ykköslaji ja toivottavasti myös pian taas kokkolassakin. Kuka muistaa ajat jolloin lehterit pullistelivat kun Hermes kohtasi Junkkarit?Siinä oli fiilistä jos missä. Ei edes lentopallobuuumi pysty moiseen vaikka kuinka haluaisivat. Täällä sivuilla paskaa kirjoittavat saivat varmasti pieniä orkkuja viimekeväänä kun Suomesta tuli maailmanmestari, niin lyhyt on valitettavasti normi paskiaisen muisti!

Äänestä
  • Väärä kaupunki ,väärä seura.Ei onnistu näillä lakeuksilla.

    Äänestä

  • Vink-vink! Hyviä koutseja löytyy Nukkumatista!

    Äänestä

Mikä tämä Raini on? Jos mies on jalkapallisti,mitä se lätkäseurassa tekee?Piiri pieni pyörii.

Äänestä
  • Eiks se käyny jo vetämässä jotakin KPV.n C junnuja. Köpelösti kävi. Viime kaudella toimi jonain Myntin neuvon antajana. Mites kävi. Tietääkös edes millä mailasta sen vertaa että millä päällä lyödään.

    Äänestä

  • nermes kirjoitti:

    Eiks se käyny jo vetämässä jotakin KPV.n C junnuja. Köpelösti kävi. Viime kaudella toimi jonain Myntin neuvon antajana. Mites kävi. Tietääkös edes millä mailasta sen vertaa että millä päällä lyödään.

    Nämä molemmat kaverukset on säätäny jo tarpeeks futiksessa ja kiekossa. Nurmi pisti aikanaan Hermeksen talouden kuralle. Reini oli KPV: taustoissa ja tulos on tiedossa. Aika tekopyhää kertoa, että omat junnut kehiin. Edellisellä aikakudella ei pelannu yhtään Kokkolan junnua edustuksessa. Sanonkin jo etukäteen, että huonosti tuossa käy. Sitten ei tarvi olla jälkiviisas.

    Äänestä

  • nermes kirjoitti:

    Eiks se käyny jo vetämässä jotakin KPV.n C junnuja. Köpelösti kävi. Viime kaudella toimi jonain Myntin neuvon antajana. Mites kävi. Tietääkös edes millä mailasta sen vertaa että millä päällä lyödään.

    no eihän se kummankaan jalkapallourakaan kummonen ollut...

    Äänestä

Muistitko kiittää itseäsi tuosta ainoasta plus merkistä. Kukaan toinenhan ei ole ennättänyt sitä laittaa. Häpeäisit!

Äänestä
  • Terve Juha!

    Äänestä

Kritisoijat vaietkoon. On hyvä että edes joillakin riittää mielenkiintoa kokkolalaisen kiekkoilun eteenpäinviemiseksi. Turhaa täällä viisastella. Jos haluaa auttaa niin ostamalla lipun peliin auttaa aina.

Äänestä
  • Et sinä tiedä kiekosta paskaakaan !!

    Äänestä

  • V..un provoilija! kirjoitti:

    Et sinä tiedä kiekosta paskaakaan !!

    Varmaan tärkeintä olisi hoitaa kunnon markkinointisopimukset paikallisten isojen firmojen kanssa, talous kuntoon ja tuote sitä myöten.

    Helvetin säälittäväähän on, ettei näin isossa kaupungissa ole kunnon lätkäjoukkuetta (vrt. Rauma.)

    Vituttaa ravata oulussa ja ympäri maata kiekon perässä.
    Se on kallista lystiä saatana. Mieluummin kattosin sm-liikaa
    täällä omassa kaupungissa.

    Äänestä

  • Jyrcen kirjoitti:

    Varmaan tärkeintä olisi hoitaa kunnon markkinointisopimukset paikallisten isojen firmojen kanssa, talous kuntoon ja tuote sitä myöten.

    Helvetin säälittäväähän on, ettei näin isossa kaupungissa ole kunnon lätkäjoukkuetta (vrt. Rauma.)

    Vituttaa ravata oulussa ja ympäri maata kiekon perässä.
    Se on kallista lystiä saatana. Mieluummin kattosin sm-liikaa
    täällä omassa kaupungissa.

    Tilaa vaan liput Oulusta koska SM liigaa et Kokkolassa tule näkemään, saatikka ykköstä. Ja jos näet niin se yksi kausi ykköstä ja konkka.

    Sen on tuo väki todistanut. Kuinka sokea pitää olla?

    Äänestä

"Kuinka sokea pitää olla?"

Hetkinen, projektin tarkoituksena on saada junioritoiminta hyvälle kansalliselle tasolle ja puhut jostain konkasta? Mitä jos mentäisiin tätä päivää, eikä mietitä mikä on tilanne x vuoden päästä kun henkilövalintojen lisäksi mitään ei ole tehty suuntaan eikä toiseen.

Äänestä
  • Ei saatana, positiivisia signaaleja on annettu tulevaisuuden suhteen julkisuuteen enemmän kuin koskaan aiemmin ja silti täällä on mainittu sana "konkka" varmaan joka toisessa viestissä :D

    Heti niinku oltaisiin Kokkolassa...

    Äänestä

  • blind_man kirjoitti:

    Ei saatana, positiivisia signaaleja on annettu tulevaisuuden suhteen julkisuuteen enemmän kuin koskaan aiemmin ja silti täällä on mainittu sana "konkka" varmaan joka toisessa viestissä :D

    Heti niinku oltaisiin Kokkolassa...

    Voi pojat! Lukekaapa taas kerran TOSIrealistin kommentit tästäkin asiasta, niin olette paljon viisaampia, eikä tarvitse kinastella ja jossitella. Tuliko selväksi?

    Äänestä

  • blind_man kirjoitti:

    Ei saatana, positiivisia signaaleja on annettu tulevaisuuden suhteen julkisuuteen enemmän kuin koskaan aiemmin ja silti täällä on mainittu sana "konkka" varmaan joka toisessa viestissä :D

    Heti niinku oltaisiin Kokkolassa...

    Näin on käynyt Nurmen johdolla ennenkin ja näin tulee käymään taas. Nyt on Hermes jokseenkin kuivilla niin taas on hyvä tulla sotkeen seuran talous. Parin vuoden jälkeen on iso juttu Keparissa herra suurisuuta on omat taas puukottaneet selkään. Ja tämä on TOSI!

    Äänestä

Tää on ihan samaa ku Ullavan urheilijat tai Lestijäven kiisto haaveilis pääsevänsä joskus johonki....ei onnistu Kokkolassakaan...kaikkea paskaa sitä kuvitellaankin ja toivossa eletään vuosikymmenestä toiseen...lapsellista ajattelua isoilta (typeriltä) miehiltä...ha ha ha....

Äänestä

On huvittavaa lueskella näitä kaikki tietävien sohvaperunoiden kommentteja.
Minkätakia sitten pitää yleensäkään yrittää missään mitään jos valmiiksi tuomitaan epäonnistumiseen...
Kokkolassa ei millään joukkue lajilla mene hyvin,sitten sitä oman lajin pahaa oloa puretaan täällä koska ei toisessakaan lajissa saa tavoitella menestystä.

Äänestä
  • No joku realismi noissa unelmissa pitäisi kuitenkin olla... On tosiaan hehkutettu vuosikymmenet miten nousu kohta alkaa..milloin KPV.:ssä..milloin Hermeksessä tai jossain muussa. Vanhat ukot patsastelevat keparin sivuilla ja ovat olevinaan niiiiiin asiantuntijoita... Kokkola ei ole, eikä tule nousemaan jalkapallossa, ekä liioin jääkiekossa.... näin on ollut ja on aina oleva... M.O.T.

    Äänestä

:D Voitko jonkun lehtileikkeen tai linkin laittaa meille, että missä hehkutetaan nousua ilman että sitä olisi tapahtunut? Se, että KPV pelaa liigakarsinnoissa, niin eikö sitä saa hehkuttaa? No totta v itu ssa - ja pitääkin!

Balettia lisää.

Äänestä
  • Pistäppä sinä linkki siitä tapahtuneesta noususta....;)

    Äänestä

  • missä nousu kirjoitti:

    Pistäppä sinä linkki siitä tapahtuneesta noususta....;)

    EIPÄ tullut linkkejä siitä noususta....;)

    Äänestä

Tsemppiä Pekka ja Juha sekä muut jotka haluavat toimintaa kehittää.

Äänestä

Kokkolassa vain yksi on varmaa,parhaat asiantuntijat,parhaat valmentajat,parhaat puheenjohtajat ja kaiken laiset parhaat ovat keskustelupalstoilla,katsomoissa ynnä muualla kasvottomina arvostelijoina.Voisitteko tulla esiin ja kantaa kortenne kekoon tai edes antaa toisille jotka tarttuvat vastuun kahvaan mahdollisuuden yrittää.Onko se se teiltä pois jos Nurmi ja Reini ovat tarttuneet haasteeseen ja yrittävät muutakin kuin määkiä täällä palstoilla,itse ainakin toivon sydämeni pohjasta,että herrat onnistuisivat vaativassa haasteessaan ja saisivat Hermeksen kurssin nousuun.Kyllä sitten jos niin käy täällä palstoillakin on niitä jotka tiesivät

Äänestä
  • No niin ei käy...se nähdään..voin luvata...;)

    Äänestä

Silloin(97-98) kun pelattiin Kärppiä vastaan SM-liigan karsintoja, niin silloinkin riitti kitisijöitä vielä enemmän mitä tänä päivänä.

Ihan sama pelaako Hermes NHL:ssä vai III-divarissa, jotkin asiat eivät vain muutu.

Äänestä
  • Pelattiin joo ja maksetaan niitä velkoja varmaan vieläkin. Oletko todella noin yksinkertainen, että et tiedä syitä ja seurauksia. Nyt on varmaan velkataakka pienentynyt niin on hyvä panna seura taas kuralle. Tämä on faktaa, eikä pätkääkään kitisemistä. Saadaanhan tänne vaikka Liigajoukkue, kun otetaan muutama milli lainaa ja pelataan yksi kausi ja todelliset seuraihmiset maksaa vuosikausia niitä velkoja, kun aiheuttajat luikkii karkuun. Huvittavinta on, kun ihan pokkana kerrotaan, että omista junnuista pelaajat. Mistä junnuista missä niitä junnuja on? Edellisellä kerralla hommattiin junnut Hämeestä ja vielä maksettiin niille ja omat junnut ei olleet ede harjoitusringissä.

    Äänestä

  • pelierkki kirjoitti:

    Pelattiin joo ja maksetaan niitä velkoja varmaan vieläkin. Oletko todella noin yksinkertainen, että et tiedä syitä ja seurauksia. Nyt on varmaan velkataakka pienentynyt niin on hyvä panna seura taas kuralle. Tämä on faktaa, eikä pätkääkään kitisemistä. Saadaanhan tänne vaikka Liigajoukkue, kun otetaan muutama milli lainaa ja pelataan yksi kausi ja todelliset seuraihmiset maksaa vuosikausia niitä velkoja, kun aiheuttajat luikkii karkuun. Huvittavinta on, kun ihan pokkana kerrotaan, että omista junnuista pelaajat. Mistä junnuista missä niitä junnuja on? Edellisellä kerralla hommattiin junnut Hämeestä ja vielä maksettiin niille ja omat junnut ei olleet ede harjoitusringissä.

    " Nyt on varmaan velkataakka pienentynyt ..."

    pelierkki tietää mistä puhuu. :D Väärä seura vaan.

    Äänestä

Katsotaan ,kuinka asiat ovat vuoden päästä.Silloin on palautteen paikka,ihan asiasta.

Äänestä

Pelierkki tietää varmasti, että puhuu oikeasta seurasta. Silloin tais mennä jopa taloja joiltakin. Nuoremmat seuraajat eivät vain tiedä kaikkea.

Äänestä

2009 jälkeen mennyt taloja joiltakin? Ok.

Muutenkaan täällä ei nämä "pelierkit" taida tietää että seuran hallitus päättää asioista.

Äänestä
  • Taloja on mennyt ja meni aikoinaankin, kun millään ei ollut mitään välia. 3-4 tietää miten silloin kävi ja todelliset seuraihmiset lystin maksoivat kovalla kädellä. Toivottavasti Nurmi ja Reini panee sitten itse nimet velkapapereihin niin katsotaan löytyykö seurahenkeä.

    Äänestä

:D Käyppäs teini koulu loppuun ja lue vähä miten yhdistys tai yhtiö toimii.

Äänestä

Asiahan on niin, että sarjatason ollessa suomi-sarjan karsinta tai rautaliiga(2-div) ei pelaajia saa edes rahalla tänne. Sehän huomattiin, jo viime kesänä, kun pelaajapakka tyhjeni lähes olemattomiin ja tulokset olivat talvea nähden tiedossa. Toivottavasti uusi vuosi tuo mukanaan vähän ryhtiä ja saadaan rimpuiltua suomi-sarjapaikka ens kaudelle. Niin ja päävalmentajan saanti joukkueeseen ei olisi paha. Toivotaan parasta, mutta pelätään pahinta.

Äänestä
  • Ei onnistu.Jääkiekko ei ole kokkolalaisten juttu,eikä jalkapallo,lentopallosta puhumattakaan.Katsokaa tuloksia.

    Äänestä

  • iristi 2 kirjoitti:

    Ei onnistu.Jääkiekko ei ole kokkolalaisten juttu,eikä jalkapallo,lentopallosta puhumattakaan.Katsokaa tuloksia.

    iristi2, olet idiootti! Lopetetaan samalla koko Kokkola katso tuloksia, velkaa on!

    Äänestä

  • Pelaajia saa tällä tasolla tarjoamalla työpaikan heille, mutta tämä ei olekkaan tänä päivänä itsestäänselvyys löytää pelaajalle sopiva työpaikka.

    Rahaa nyt ei edes kannata tarjota. Jos tälle tasolle - yhtään väheksymättä kumminkaan - ei ole omista yhtään pelaajia niin asialle pitää tehdä jotain - kuten nyt on juuri alettu tekemään.

    Äänestä

Johan tässä on kymmenen vuotta hehkutettu näitä samoja asioita.Mikään ei ole mennyt eteenpäin.Takapakkia ja velkaa on vain lisätty.Jotta se siitä,ja tästä aihesta.

Äänestä

Marianhaminan pojat kävivät kokkolalaisille näyttämässä,kuin todelliset pelimiehet pelaavat aitoa ,puhdasta jalkapalloa.

Äänestä

Ainoa ero on että suomesta puutttu liiga jalkapallossa jos vertaa lätkään. Suomi potkupallo on niin hirveää katsottavaa että huh huh. Hyvä jos yli 1000 ihmistä saa lehtereille. Samaan aikaan sm-liiga pelit vetää hallit täyteen...

Äänestä

Hyvä Juha, laitahan asiat kuntoon!!

Äänestä

"
Helvetin säälittäväähän on, ettei näin isossa kaupungissa ole kunnon lätkäjoukkuetta (vrt. Rauma.)
"

Raumalla hoitaa yks firma miljoonasponssit vuodesta toiseen ja kuittaa tappiot. Ilman sitä ei sielläkään pelattais todellakaan liigaa.

Äänestä

Veikkaan että Hermes jatka kauden päätteekdi tässä nelos vai kolmosdivarissa jossa nytkin on Ullavan vai mitä niitä on pikkukuntien kanssa.

Eikä sinne nyt olis aika hankkia yks täyspäiväinen ammattivalmentaja joka hoitaa valmentamisen ja joukkueen johtamisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


junnupuoli_kuntoon kirjoitti:

KP:

Pekka Nurmi palaa Kokkolan Hermeksen johtoon. Jääkiekkoseuran urheilullisesta puolesta vastaa puolestaan Juha Reini yhdessä Antti Paanasen kanssa.

Pekka Nurmi vaikutti jääkiekossa voimakkaasti 1990-luvulla Hermeksen pelatessa 1-divisioonaa.

Juha Reinillä on vankka kokemus jalkapallon puolelta. Hän pelasi ammattilaisena Belgiassa ja Hollannissa. Peliuransa jälkeen Reini on toiminut Vaasan Palloseurassa urheilutoimenjohtajana ja valmentajana. Lisäksi hän on YLE Urheilun jalkapalloasiantuntija. Kevään 2011 eduskuntavaaleissa hän pyrki eduskuntaan Kokoomuksen listalta.

Nurmen mukaan seitsemän seuraavan vuoden tavoitteena on laittaa Hermeksen juniorityö kuntoon ja pitää edustusjoukkue Suomi-sarja -tasolla.

YLE Keski-Pohjanmaa

-----

Ensimmäinen kerta koskaan kun Hermes julkistaa jotain näin järkevää?? Täytyy pienet taputukset antaa tähän väliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu