-02 Almera, laatikko korjaukseen, minne? Helsingissä asutaan

Kylläpä ketuttaa

Alempana olevan viestiketjun tapainen tarina, rahisee ja pakki ei mene päälle. Vuosimalli on -02 ja ajettu 106 000 km, huollettu kilometrien mukaan ja nätisti ajettu. Autokeskus ei kuulemma osallistu korjauskustannuksiin iän ja myyntiajankohdan perusteella, maahantuoja ei vastaa viesteihin.
Käytin autoa Korsossa Nissaneihin erikoistuneen korjaajan arvioitavana ja vika löytynee laatikosta, mutta siellä ei ole tarvittavia työkaluja kuntoon laittamiseksi.
Osaatteko "kohtalontoverit" kertoa minne kannattaisi viedä? Asumme Itä-Helsingissä. En tätä kyllä niele, ei voi olla mahdollista ettei loota kestä tuon kauempaa.
Autokeskuksen pahin arvio uuden vaihteiston hinnaksi oli lähes 3 tuhatta ja siihen työt vielä päälle. Että morjens ja hyvää joulua!

11

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Almeranisti

      Espoon Autokeskus ja Pekkarinen,saat kunnon arvion ja osaavat korjata ehkä edullisestikin.

    • kilu2

      kyllä on mulkku firma autokeskus on tosi paskat lootat kiinalaisis olisi kannattanut ostaa tomaatti ja rukoilla jeesukselta kestävää merkkiä

    • henriks ijas

      sun kannattaisi ostaa tankkiin stp lisäainetta ja moottoriin samaa smoke threatment ja injector cleaner. niillä poääsee eteenpäin.
      pääsee rahina pienemään ja ajoa moottoritiellä.

      • henriks ijas

        öljyä voi lisätä litran sinne.


      • henriks ijas

        renkaat päässy hieman jäätymään se on ihan normaalia.


      • henriks ijas
        henriks ijas kirjoitti:

        renkaat päässy hieman jäätymään se on ihan normaalia.

        osta joku sisälämmitin puhallin 20eurolla.
        ja lukkosulaa.


    • henriks ijas

      öjyt jäässä vaihda moottoriöljyt ja vaihteistoöljyt samalla kertaa.

      • henriks ijas

        nissani sunny 87 1.6lx nyki moottoriöljyn vaihdon jälkeen niin osti uudet stpt ja crct niin toimii. se on uusista tulpista kiinni kun ei puhtaat sama vika todettu mitsubishi coltissa.
        tulppien vaihdon jälkeen.


      • henriks ijas
        henriks ijas kirjoitti:

        nissani sunny 87 1.6lx nyki moottoriöljyn vaihdon jälkeen niin osti uudet stpt ja crct niin toimii. se on uusista tulpista kiinni kun ei puhtaat sama vika todettu mitsubishi coltissa.
        tulppien vaihdon jälkeen.

        kiihtyvyys lisäänty melkein yhtä hyvin kun motpr uppia ois laittanu.


    • exalmeranisti

      Ex almerani -04 ajettu ~50000 laatikko rahisi. Autokeskus vaihtoi rattaat laatikkoon, hinta muistaakseni ~1400eur mistä itse maksoin ~350 ja autokeskus/Nissani loput. Elettiin tuolloin vuotta -09.

    • fsdaasdf

      se teidän auto on Renault Nissanin logolla ja kyllä laatikko hajoaa takuu varmasti koska se on tehty ranskassa halvimmista osista todellisen takuuhajoamismerkin tehtaalla.

      Nissan on Renault-Nissan vuodesta 2000 lähtien.
      Renault on omistava puoli. Eivät ne ole olleet aitoja japanissa valmistettuja todellisia kestävyys budjetti laatu autoja euroopassa vuoden 2000 jälkeen.

      jos laatikossa vikoja niin kannattaa vaihtaa laatikko öljyt heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      15
      3775
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1444
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1298
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      300
      1214
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      60
      1165
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1110
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      44
      1065
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      951
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      875
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      828
    Aihe