Vahvalla Suomella rauhoittajan status

Kun Suomen maanpuolustus rakentuu omalle perustalle, niin silloin Suomella on yleistä asetelmaa rauhoittava status. Meidän maanpuolustusta koskevassa ajatusten vaihdossamme pitäisi tarkastella asetelmia laajemmin kuin nykyisin on tapana tehdä. Olisi hahmoteltava tilannetta laajan geopoliittisen perspektiivin näkökulmasta. Tuo laajuus tarkoittaa siis Suomea isomman alueen kattavaa laajuutta.

Otetaanpa yksinkertainen esimerkki. Kun kerran paljon puhutaan Natosta ja Venäjästä, niin luotaillaan sitten Natoa ja Venäjää, niitten mahdollisen konfliktin vaihtoehtoa. Silloin siinä tarkastelussa pitää irtaantua Suomi-napaisesta tarkastelusta.

Kun katsotaan karttaa, siis pallokarttaa, niin kuka tahansa harrasteleva puuhastelija voi helposti todeta, että Pohjoiselta suunnalta Venäjälle kohdistuva hyökkäysreitti kulkisi pohjoisen napa-alueen ylitse. Kun siinä ulottuvuudessa katsotaan Pietaria ja Moskovaa kohteina, niin sinne vie reitti Murmanskin, Arkangelin ja Vologdan oblastien sekä Karjalan tasavallan ylitse.

Suomi sijaitsee sen reitin länsireunalla eli Nato-hyökkääjän oikealla sivustalla. Jos Suomi olisi tyhjiö, silloin Nato totta kai koukkaisi Suomen kautta. Sitä semmoista Venäjä ei tietenkään suvaitsisi ja valmistautuisi siihen mahdollisuuteen jo etukäteen suunnitellessaan omaa torjuntavalmiuttaan.

Venäjän toimet oman maanpuolustuksensa vahvistamiseksi pohjoisessa Suomen itärajan läheisyydessä ovat luonnollista pohjoisen suunnan turvaamista puolustuksellisessa tarkoituksessa. Me suomalaiset taidamme tehdä melkoisen erehdyksen, virhepäätelmän, kun kuvittelemme, että nuo Venäjän oman luoteisalueensa puolustukselliset toimet on kohdennettu meitä, Suomea varten ja vastaan. Kun me huolehdime oman maanpuolustuksemme riittävästä tasosta, niin silloin Venäjä voi todeta, että Nato ei lähde koukkaamaan Suomen kautta.

Suomen omissa käsissä oleva suurvalloista riippumaton puolustusjärjestelmä riittää meille. Silloin myöskään Natolle ei tule houkutusta juonitella "helppoa" invaasiota Venäjälle Suomen tyhjiön kautta. Suomen Nato-jäsenyys sitä vastoin kiristäisi tilannetta täällä pohjoisillaalueilla eikä se ole meidän etujemme mukaista. Venäjän kannalta katsottuna Nato-Suomi asemoisi hyökkääjän ponnahduslaudan Lappeenrannan ja Viipurin, Imatran ja Svetogorskin väliselle raja-alueelle. Ei meidän kannata ryhtyä rakentamaan semmoista kuviota. Sen sijaan riippumattoman Suomen riittävän vahva armeija on rauhan oivallinen turva.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En malta olla täydentämättä tuota pohjoisen suunnan tarkastelua maanomistuksen näkökulmasta. Kun Venäjä sääti ulkomaalaisten maanomistuksen eli käytännössä ilmeisesti maanvuokrauksen kiellon pohjoisille alueilleen, niin meillä Suomessa ihmeteltiin, että eiväthän suomalaiset ole aikeissakaan hankkia maata mistään Arkangelin oblastista. Niinpä niin. Jälleen meillä Suomessa nähtiin ainoastaan oma napa. Sinänsä yleensä asioista perillä olevilla tahoilla tiedetään, että mm. norjalaiset ovat täydessä valmiudessa hamuamaan omistukseensa maata juuri Arjangelin ja Murmanskin oblasteista. Norjallahan on niillä tienoilla entiset perinteensä tsaarin vallan ajoilta. Totta kai Venäjän nykyjohto ymmärtää varautua myös öljyllä ökyrikastuneitten norjalaisten ahneuteen. Tässä yhteydessä ei edes tarvitsisi todeta Norjan olevan Nato-maa ja maanomistuksella tai maan pitkäaikaisella vuokrauksellakin olevan myös sotilasstrategista merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      772
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      771
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe