Tappajakoiraa suojellaan

"Nyt koira kylvää pelkoa täällä vielä ties kuinka kauan. Monet ovat peloissaan. Koira on hyökkinyt polkupyörien, lastenrattaiden ja jopa kauppakassien kimppuun, hän sanoo.
Salminen sai lisäksi 30 päiväsakkoa sekä joutuu korvaamaan uhrille 300 euroa kivusta, särystä ja kosmeettisesta haitasta.
Koira puri tyttöä mahaan niin, että hänelle jäi siitä pysyvät arvet. Syvin haava oli sentin mittainen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011121614955465_uu.shtml
8143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ja mikähän oli chapliinilla asia?

Äänestä

Kyllä omistajalle kuuluisi syyte tapon yrityksestä, ja elukalle nappi ottaan, selvä peli. Kumma juttu kun ei lakia tältä osin saada järkiperäistettyä. Kai kreikan pelastaminen on tärkeämpää.

Äänestä

Toivottavasti eläinlääkäri hoitaa hommansa nopeasti

Äänestä

Kaveri hankkinut sitten erään luonteeltaan vaikeimmista laumanvartijaroduista itselleen kerrostaloasuntoon, eikä selvästikään ole perehtynyt koiransa rotuominaisuuksiin alkuunkaan.

Itsekin kaksi upeaa laumanvartijakoiraa omistavana voin todeta, etten ikinä hankkisi ainakaan etelävenäjänpaimenkoiraa kerrostaloasuntoon. Myös tuo, että kaveri on päästänyt koiransa vapaaksi heidän pihallaan/rappukäytäväänsä, kertoo jotain hyvin olennaista siitä, kuinka pihalla omistaja on koiransa ominaisuuksista.

Laumanvartijathan nimittäin herkästi vahtivat nimenomaan omaa aluettaan, johon varmasti tämä koira laskee kuuluvaksi myös talon rappukäytävän.

Mielestäni tuosta koirasta voisi vielä oikeissa käsissä ja ympäristössä kasvattaa ihan yhteiskuntakelpoisen yksilön, nimittäin tuokin on vielä henkisesti aika "pentuasteella". Omistajalle sen sijaan olisin valmis lukemaan syytteen törkeästä pahoinpitelystä/tapon yrityksestä ja aivan ehdottomasti elinikäisen koiranpito kiellon määräisin!.

T. Sarplaninac ja Pyrre

Äänestä

Tämän voisi poistaa,kun samasta aiheesta on keskustelu jo avoinna samalla palstalla ;)

Äänestä
  • Yrität sensuroida keskustelua

    Äänestä

  • suden sukulaisia kirjoitti:

    Yrität sensuroida keskustelua

    Kiukuttelu ei ole keskustelua.

    Äänestä

ju

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suden sukulaisia kirjoitti:

"Nyt koira kylvää pelkoa täällä vielä ties kuinka kauan. Monet ovat peloissaan. Koira on hyökkinyt polkupyörien, lastenrattaiden ja jopa kauppakassien kimppuun, hän sanoo.
Salminen sai lisäksi 30 päiväsakkoa sekä joutuu korvaamaan uhrille 300 euroa kivusta, särystä ja kosmeettisesta haitasta.
Koira puri tyttöä mahaan niin, että hänelle jäi siitä pysyvät arvet. Syvin haava oli sentin mittainen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011121614955465_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu