Keitti heti yli kun tubeb rinkula lähti pyörimään - niitä ikinä availlut. Mut kun musiikkitiedostoja hallinneet ystävät toivat esille hyvää musaa, jopa mieli muuttui.
Yotube on huikea innovaatio. Videokuvakkeita klikkaamalla löytää vastaavia esityksiä laajemmallakin otannalla.
Hyvä mielimusiikkiesitys valaisee mieltä kuin majakka vielä kauan jälkeenkin päin. Kulttuuri on muutakin kuin sanailua sieltä täältä.
Alkuun vihasin Yotubea...
9
99
Vastaukset
- Lorena*
Youtube on yksi suosikeistani varsinkin yksinäisinä hetkinä. Kuuntelen musiikkia melkein laidasta laitaan. Viimeaikoina olen kuunnellut Weichnacht liedereitä - joulunajan musiikkia, jotenkin se viehättää.
Mutta ylitse muiden suosikkeja ovat,
En etsi valtaa loistoa, Rajattomien esittämänä sekä Sylvian joululaulu, Sulo Saarits.
Suomalaiset joululaulut soivat sielläkin CD tai DVD esityksinä missä vietän joulua.
http://www.youtube.com/watch?v=ggpew-i5hSs Onhan ytuubi aivan verraton tietopankki mm. musiikinhakemisessa. Sieltä löytyy kaivatut sanat ja linkkejä vanhoihin suosikkilauluihin, niiden sanoituksiin.
- Lorena*
Tässä joulun odotus mieltä, Leif Lindemanin esittämänä. Onko tullut, eritoten CC,
oltua kilttinä sillä tontut kurkistelevat ikkunan takana. Entäpä kaikkien kirjoittajien laita. En ole ollut kiltti tänä vuonna, joten paras painua pakoon muille maille jouluksi!
http://www.youtube.com/watch?v=tQ8qrRdtrnc&feature=related Lorena* kirjoitti:
Tässä joulun odotus mieltä, Leif Lindemanin esittämänä. Onko tullut, eritoten CC,
oltua kilttinä sillä tontut kurkistelevat ikkunan takana. Entäpä kaikkien kirjoittajien laita. En ole ollut kiltti tänä vuonna, joten paras painua pakoon muille maille jouluksi!
http://www.youtube.com/watch?v=tQ8qrRdtrnc&feature=relatedEpäilen sitä kilttinä pysymistäni. Jos olis mahiksii, niin jouluttomaan maisemaan häippäsisin. En kuitenkaan minnee piilopirttiin vaan aurinkorannoille.
Iloitsen siitä Lorena, että olet musiikki-ihmisiä. Meikällä menee niin, että ankeampaa on, sitä vankemmin mielessä soi joku, ihan mikä tahansa musakappale.
Komeast Leif vetää tuon jouluisen kipaleen.
Avaan aamun puhditusmusalla,itken ja avaan päivän,illalla suljen tunteet hillitysti.
Voi ilman Yotubea en tulisi toimeen.On tietty minulla vinopino vinyyleitä,soitan niitä as.vaunussa joskus,kun siltä tuntuu- ei jaksa ei yrittää.
Minua harmittaa, koska koneeni on niin hidas, että se pätkii musiikin. Ainoa hyväpuoli on siinä, jos haluaa kirjoittaa sanat muistiin, niin hyvin ehtii.
Etsin kyllä joskus mielimusaani, sillä jo alkusävelet saavat pääkoppani "soittamaan" koko levyn.
Vanhassa koneessani sain valita, tosin CD:ltä, mitä haluan kuunnella ja siksi minulla voikin pyöriä sama levy koko koneella olo ajan. Koskahan tuo youtube tuli? Lapsenlapsenikin (5-7)osaavat hakea jo hienosti siletä musaa, sillä nuorempikin hahmottelee jo kirjaimet ja kuvakkeet auttavat lisäksi.
Nykyisestä koneestani olen jotenkin hukannut tuon CD-soittomahdollisuuden ja yritin etsiä "vikaa", niin nyt se ilmoittaa jokatoinen minuutti, että jokin UBS-laite on väärin kytketty???
- .......
Yotubisa ei aivan kaikkia musiikkia ole, esm. Seppo Ruohosen laulut puuttuu, olen löytäny vain muutaman, mutta kauneimmat on jääny jonnekkin, omistin aikoinaan Seppo Ruohosen kasetin, mutta se katosi autostani, harmi.
- Lorena*
Seppo Ruohonen laulaa Oskar Merikannon säveltämää Kullanmurusta,
http://www.youtube.com/watch?v=5-R6q2M9ItA
- niitä oli paljon ka-
setilla.
Juu, todellakin sieltä löytyy kauniita laulua aivan tuhottomasti, Seppo Ruohosen lauluja ei löydy kuin muutama, miksikökähän ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2147284
- 594702
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434634- 753378
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161985- 301768
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261747Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411610- 351522
- 1431287