Olisiko mitään arviota keskikulutusmittareitten tarkkuusvaihteluille?
Kulutusmittarien tarkkuus
7
208
Vastaukset
- Passat 2,0 CRTDI DSG
Nimimerkkini mukaisessa autossa kulutusmittari näyttää kesäajossa 0,5-1dl takkuudella oikein. Ilmeisesti tehdasasenteisen Webaston (taukolämpö) takia talvella mittari on n. 3dl optimistinen. Lämmittimen käyttämä polttoaine ei ilmeisesti ole mukana laskuissa. Tankkauksista laskien tilannetta on seurattu n. 58000km:n matkan.
Sanoisin ajotietokoneen kulutusnäyttöä melko tarkaksi monen muun auton vastaaviin verrattuna. Esim. TM:n 60000km:n käyttötestissä Priuksen mittari näytti 6 dl liian vähän.- 2.0 TDI DSG vm.-09
Minulla näyttää 0,9 l liian pientä lukemaa.
- Kehänpituus
Renkaiden ympärysmitta aiheuttaa oman vaihtelunsa. Eli jos on kovin erilaiset talvi ja kesärenkaat, niin eroa tulee. Virhettä voi arvioida nopeusmittarin näyttämän eroista vastaavilla renkailla. Referenssinä voisi käyttää gps mittausta.
- Passat 2,0 TDI Bluem
Ajotietokone näyttää vuoden ympäri 0,5-0,6 dl liian alhaista kulutusta verrattuna tankkauksista laskettuun. Rengaskoko alkuperäinen ja talvella lämmitys lohkolämppärillä. Olen seurannut asiaa noin 65 tkm verran.
Uskoisin virheen olevan ihan tahallaan tehty, koska teknisesti huomattavasti tarkempaan tulokseen on helppo yltää. - Kehänpituus
Passat 2,0 TDI Bluem kirjoitti:
Ajotietokone näyttää vuoden ympäri 0,5-0,6 dl liian alhaista kulutusta verrattuna tankkauksista laskettuun. Rengaskoko alkuperäinen ja talvella lämmitys lohkolämppärillä. Olen seurannut asiaa noin 65 tkm verran.
Uskoisin virheen olevan ihan tahallaan tehty, koska teknisesti huomattavasti tarkempaan tulokseen on helppo yltää.Jos tarkoitat 0.5-0.6 litraa/100km, niin onhan se paljon. Jos vertailuna on tankkauksista ja matkamittarista laskettu tulos ja riittävän pitkältä matkalta, virhe voi käsittääkseni enää tulla vain polttoaineen kulutuksen mittauksesta. (Tai sitten tankkauspaikkasi mittari laskuttaa olemattomista litroista)
En usko tahallisuuteen ainakaan tuossa suuruusluokassa. Omassani, lähes vastaavassa, tietokone näyttää 0.1-0.2 L liian vähän.
- 17+12
Juu ei se huomioi webaston kulutusta.
Polttoaine webastolle lähtee jo tankilta omaa letkua pitkin. - tunteen palolla
Ajan 2002 mallista varianttia 215/55 16" rengaskoolla. Nopeusmittari on -1km/h oikein ja niin on kulutusmittarikin kokolailla nupi.
Alkuperäisillä renkailla nopeusmittari oli 7 km/h ja kulutusmittari vastaavasti 7% turhan optimistinen - eli menee aika lähelle tuota epäiltyä puolen litran heittoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117