Kulutusmittarien tarkkuus

http://keskustelu.su

Olisiko mitään arviota keskikulutusmittareitten tarkkuusvaihteluille?

7

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Passat 2,0 CRTDI DSG

      Nimimerkkini mukaisessa autossa kulutusmittari näyttää kesäajossa 0,5-1dl takkuudella oikein. Ilmeisesti tehdasasenteisen Webaston (taukolämpö) takia talvella mittari on n. 3dl optimistinen. Lämmittimen käyttämä polttoaine ei ilmeisesti ole mukana laskuissa. Tankkauksista laskien tilannetta on seurattu n. 58000km:n matkan.
      Sanoisin ajotietokoneen kulutusnäyttöä melko tarkaksi monen muun auton vastaaviin verrattuna. Esim. TM:n 60000km:n käyttötestissä Priuksen mittari näytti 6 dl liian vähän.

      • 2.0 TDI DSG vm.-09

        Minulla näyttää 0,9 l liian pientä lukemaa.


      • Kehänpituus

        Renkaiden ympärysmitta aiheuttaa oman vaihtelunsa. Eli jos on kovin erilaiset talvi ja kesärenkaat, niin eroa tulee. Virhettä voi arvioida nopeusmittarin näyttämän eroista vastaavilla renkailla. Referenssinä voisi käyttää gps mittausta.


      • Passat 2,0 TDI Bluem

        Ajotietokone näyttää vuoden ympäri 0,5-0,6 dl liian alhaista kulutusta verrattuna tankkauksista laskettuun. Rengaskoko alkuperäinen ja talvella lämmitys lohkolämppärillä. Olen seurannut asiaa noin 65 tkm verran.
        Uskoisin virheen olevan ihan tahallaan tehty, koska teknisesti huomattavasti tarkempaan tulokseen on helppo yltää.


      • Kehänpituus
        Passat 2,0 TDI Bluem kirjoitti:

        Ajotietokone näyttää vuoden ympäri 0,5-0,6 dl liian alhaista kulutusta verrattuna tankkauksista laskettuun. Rengaskoko alkuperäinen ja talvella lämmitys lohkolämppärillä. Olen seurannut asiaa noin 65 tkm verran.
        Uskoisin virheen olevan ihan tahallaan tehty, koska teknisesti huomattavasti tarkempaan tulokseen on helppo yltää.

        Jos tarkoitat 0.5-0.6 litraa/100km, niin onhan se paljon. Jos vertailuna on tankkauksista ja matkamittarista laskettu tulos ja riittävän pitkältä matkalta, virhe voi käsittääkseni enää tulla vain polttoaineen kulutuksen mittauksesta. (Tai sitten tankkauspaikkasi mittari laskuttaa olemattomista litroista)
        En usko tahallisuuteen ainakaan tuossa suuruusluokassa. Omassani, lähes vastaavassa, tietokone näyttää 0.1-0.2 L liian vähän.


    • 17+12

      Juu ei se huomioi webaston kulutusta.
      Polttoaine webastolle lähtee jo tankilta omaa letkua pitkin.

    • tunteen palolla

      Ajan 2002 mallista varianttia 215/55 16" rengaskoolla. Nopeusmittari on -1km/h oikein ja niin on kulutusmittarikin kokolailla nupi.

      Alkuperäisillä renkailla nopeusmittari oli 7 km/h ja kulutusmittari vastaavasti 7% turhan optimistinen - eli menee aika lähelle tuota epäiltyä puolen litran heittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      85
      8050
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6074
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5557
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5486
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2488
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      33
      2196
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1339
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1334
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1180
    Aihe