Hei,
Painekyllästetystä puusta valmistettu terassimme kaipaa käsittelyä. Kumpi olisi parempi vaihtoehto; sävytetty öljy vai kyllästysaine? Kuinka usein öljyäminen täytyy tehdä? Ei kai vuosittain...? Vinkkejä kaivataan pikaisesti, kiitos.
Terassin maalaus/öljyäminen?
6
3954
Vastaukset
- rento
öljyäminen taitaa kannattaa vuosittain tai kun pnta alkaa näyttää haperolta. itse laitoin kuultavan puunsuojan joka kestää hiukan paremmin ja sävytettynä tietysti
- ammattimaalari
oon kyllä öljyn kannalla... kyllä se melkein vuoden kahden välein pitäisi laittaa, mutta painekyllästetty ei välttämättä mitään kaipaa.
- Maalarimestari
ammattimaalari kirjoitti:
oon kyllä öljyn kannalla... kyllä se melkein vuoden kahden välein pitäisi laittaa, mutta painekyllästetty ei välttämättä mitään kaipaa.
mutta jos haluaa kyllästetyn puun pysyvän pidenpään että ei ala halkeilemaan niin öljyä kuivaan pintaan (sävytettyä kestää UV-säteilyä parenmin).
- Vilu
Roslagin mahonki, suosittelen. Mm. Uula valmistaa.
- ammattimaalari
Roslagin mahonki Uulalta terassin pintaan ja sitten varmistat, että terassillasi on täyskate tai toivot ihmettä, että Suomen kesässä tulee kahden viikon sadeton jakso (epäilen)
Tuo Uulan tuote kuivuu todella hitaasti ja jos sataa välillä tulee laikukas pinta. - vilu
ammattimaalari kirjoitti:
Roslagin mahonki Uulalta terassin pintaan ja sitten varmistat, että terassillasi on täyskate tai toivot ihmettä, että Suomen kesässä tulee kahden viikon sadeton jakso (epäilen)
Tuo Uulan tuote kuivuu todella hitaasti ja jos sataa välillä tulee laikukas pinta.Homma toimii näin, jos ei ole sitten armoton nipo: aine levitetään tietenkin kuivalla säällä. Suojata kannattaa esim. pressuilla. Muutaman päivän perästä pisarat eivät pysty laikuttamaan pintaa ja roskatkin l'htevät pyyhkäisemällä pinnan kuivuttua (hapetuttua) kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927