Jos ajatellaan värinöiden kannalta ihanteellisiä moottorimalleja niin olen käsittäyt että suora kutonen on hyvä. Mutta! Jos otetaan vaikka suora nelonen, v6(60 asteinen), r6 ja v8(90 asteinen), niin mikä on värinöiden kannalta järjestys? Onko jenkkien ja eurooppalaisten veekoneissa eroa, ts. samalla kammella vai erikammella? Ja perusteluja myös, ei mutua.
just wondering
ruusperi
1199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
On luettelemasi moottorit järjestyksessä huonoimmasta alkaen.
Perusteluna, että R4.ssä jää vapaaksi edestakaisin liikkuvien massojen toisen kertaluvun voimia, V6.ssa toisen kertaluvun momentteja.
R6.ssa ja V8.ssa ei jää vapaita massavoimia, mutta V8 käy tasaisemmin vähäisempien vääntövärrinöiden vuoksi.
Nämä tietenkin sillä edellytyksellä, että nelikossa ei käytetä tasapainoakseleita, Ja että V8. ssa on ristikkäinen kampiakseli.
Jos kuutiotilavuutta ei huomioida, niin jenkkien, eurojen tai aasialaisten v-koneissa ei ole juurikaan eroja, massavoimat kun käyttäytyvät hyvin samalla tavalla joka puolella maailmaa.