YLE: ohjelmat

Outojapäätöksiä

Tuskin kovin monelle YLE maksun summa on ongelma vaan se, että suurin osa ei käytä YLE:n tarjontaa eli muutamaa tv- ja radiokanavaa ja nettipalveluja.

Eli toisin sanoen jos kerran pari kuukaudessa katsoo YLEN ohjelman ja ei ikinä kuuntele ylen radiokanavia on maksu kohtuuton ja epäoikeuden mukainen.

Jos kerran YLE on kriisiajan media, voitaisiin sen toiminta rajata minimiin jolloin ylläpito ei maksaisi juuri mitään.

Mitä muuten tapahtui, kun YLE väitti, että jos kaikki maksaisi tv-luvan olisi se pienempi ja nyt selkeästi yhteenlaskettu summa on kuitenkin suurempi?!?!

Ja jos YRITYS ei ole kannattava niin sen kuuluisi karsia turhia kannattamattomia palveluja/menoja toiminnan takaamiseksi, eikä ryöstää rahoitusja kansalaisilta ja VARSINKAAN niiltä jotka ei palvelua KÄYTÄ.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pfahejhgfs

      Kannattaisi perehtyä verotuksella kerättyjen varojen käyttökohteisiin ja omaa suhdettaan kyseisiin tahoihin. Käytätkö todellakin kaikkia muita? Mutta et YLEä? Aika erikoista. En usko etkä usko sinäkään.

      Monia melko suppeaakin yhteisöä palvelevia järjestöjä/yhdistyksiä/firmoja tuetaan valtion ja kuntien varoista. Saatko niistäkin kaikista palveluita?

      Ja sitten on näitä huuhaapuljuja, joista hyödyn nappaavat vain omistajat, ja niitäkin tuetaan julkisista varoista.

      Että paljon muutakin korjaamista/täystuhoa olisi tässä maassa tehtävä, ennen kuin epäkohdista/epäoikeudenmukaisuuksista/huijauksista/petoksista jne päästään eroon, mitä tuskin koskaan tapahtuu ilman isompaa pommia, epidemiaa tjs.

      • pfahejhgfs

        > "Ja sitten on näitä huuhaapuljuja, joista hyödyn nappaavat vain omistajat, ja niitäkin tuetaan julkisista varoista."

        Muotoilen toisin:
        Ja sitten on näitä tahoja, joita epäillään taloudellisista väärinkäytöksistä tai ovat samasta syystä oikeusprosesseissa vastaajina, ja niitäkin tuetaan tai on tuettu julkisista varoista.

        Ja niitä, joita ei. Epäillä eikä...


    • niinhän se on

      siis 2/3 osaa suomalaisista on maksun takana, mutta sinun mielestä ei. Eli 99,99% ihmisistä on oikeassa, mutta vain sinä tiedät mikä on oikein. Kyllä tiedän miltä sinusta tuntuu heh heh heh. Kasva aikuiseksi ja jatka sitten keskustelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      57
      3302
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      63
      3117
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2919
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2201
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2091
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1002
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      969
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe