Hei,
Olen tässä muuttamassa tammikuun alussa Tampereelle opiskelija-asuntoon (yksiö 33m2). Asun yksin. Vuokra sisältää muun paitsi sähkön, niin pitäisi sähkösopimus tehdä. Ongelma on etten tiedä sähkösopimusjutuista yhtikäs mitään..
Olen yrittänyt kattella netistä apuja ja neuvoja, mutta vähän hankalaa. Osaisiko joku neuvoa tietämätöntä?
Minkälainen sopimus kannattaisi tehdä? Mistä saisi edullisimmin?
Kulutuksesta en osaa sanoa yhtään mitään, mutta en usko että kulutus tulee olemaan järin suurta..
Sähkösopimus
5
1193
Vastaukset
- Apua löytyy
Ei ole hankalaa katso tampereen sähkönmyyjiä netistä tee sopimus vaikka arpaa heittämällä.Sopimuksenteko on netissä helppo kysyvät osoitteen henkilötiedot sähköt toimii sitten.Tee ajoissa sopimus muuten laittavat johdot poikki.Kaverini ei ollut sähkösopimusta muistanut asunto n 1 vko asumaton sähköt oli katkaistu.Kilpailutuksella ei ole merkitystä sinun sähkön käytössä eikä isommallakaan kulutuksella.
- sopimusta solmimaan
Pikku leike Tampereen sähkölaitoksen sivuilta:
"Voiko sähkösopimuksen muuttotilanteessa hoitaa internetillä?
Kun vaihtaa asuntoa, muistettavia asioita on paljon.
Yksi niistä on ilmoituksen tekeminen sähkölaitokselle.
Mikäli haluat selvitä mahdollisimman nopeasti ja vaivattomasti esimerkiksi sähkösopimukseen liittyvistä asioista, käytä internetiä.
Toki voit tulla käymään tai soittaa, mutta internet on usein nopein.
Uuteen sähkösopimukseen ja/tai sähkösopimuksen irtisanomiseen liittyvän lomakkeen löydät tämän linkin kautta
Ja yksi asia, joka aina nopeuttaa myös sähköasioiden hoitamista:
Kannattaa toimia ajoissa, ennen sitä viimeistä päivää! "
ja vielä linkki:
https://www.tampereensahkolaitos.fi/internet/Yksityisasiakas/Sähkön myynti/Sahkosopimus.htm
ja tuolta saa siis myös vihreää sähköä.- Energiamarkkinaviras
Menehän Energiamarkkinaviraston sivuille:
http://www.sahkonhinta.fi/
Syötä postinumero ja energiakulutukseksi vuositasolla 5000 kWh sekä toistaiseksi voimassaoleva sopimus-vaihtoehto.
Saat luettelon potentiaalisista tarjoajista, sekä samalla arvion siitä, mitä suuruusluokkaa tuleva sähkölaskusi on. Muista, että voit kilpailuttaa ainoastaan energian osuuden. Verkon kustannus sekä verot ovat niitä, joihin et voi vaikuttaa, mutta ne muodostaa merkittävän osan sähkönkäyttösi kustannuksista.
Tätä se aikuistuminen on!
Muista myös laaja kotivakuutus! - nsetko
Energiamarkkinaviras kirjoitti:
Menehän Energiamarkkinaviraston sivuille:
http://www.sahkonhinta.fi/
Syötä postinumero ja energiakulutukseksi vuositasolla 5000 kWh sekä toistaiseksi voimassaoleva sopimus-vaihtoehto.
Saat luettelon potentiaalisista tarjoajista, sekä samalla arvion siitä, mitä suuruusluokkaa tuleva sähkölaskusi on. Muista, että voit kilpailuttaa ainoastaan energian osuuden. Verkon kustannus sekä verot ovat niitä, joihin et voi vaikuttaa, mutta ne muodostaa merkittävän osan sähkönkäyttösi kustannuksista.
Tätä se aikuistuminen on!
Muista myös laaja kotivakuutus!Yksiö, 33 neliötä, ei sinne mahdu niin paljon laitteita että vuosikulutus
olisi 5000kWh :))
About 1500 kWh/vuosi olisi realistinen arvio. - 31
nsetko kirjoitti:
Yksiö, 33 neliötä, ei sinne mahdu niin paljon laitteita että vuosikulutus
olisi 5000kWh :))
About 1500 kWh/vuosi olisi realistinen arvio.jos menee 2000kWh, niin se on liikaa.
Sen saa menemään viilennyskoneella ja pesemällä monen naapurin pyykit.
eli 2000kWh mukaan lasket ja 1555kWh on realismia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242958Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342028MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995