Electroluxin erillisuuni, ei lämpene kiertoilmalla.

Kopterikakkonen1

Antakaapa vinkkiä, missä voisi olla vika, jos uuni ei lämpene kiertoilmaa käytettäessä. Ilman kiertoilmaa, tasalämmöllä, uuni lämpenee normaalisti.

Voisikos kyse olla joku yksinkertainen kytkinongelma? Kyseessä siis noin 10vee Electroluxin erillisuuni.

3

12033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei heti uutta uunia.

      naapuri vaihtoi oman uuninsa samanlaisen ongelman vuoksi, en muista merkkiä. Omassa uunissani just mittasin vastukset olivat kunnossa, uunini on Whirlpool. Kövin myös KAIKKI kytkennät läpi, ei löytynyt löysiä liitoksiakaan. Pitää joskus jatkaa selvittelyä. Kyllähän tuon kanssa pärjää, ei vain lämpene kunnolleen kiertoilmalla. voisi olla termostaatti ongelmakin, muistelisin että kiertoilma uunia ei saisi edes käyttää yli 175 lämmöissä ja jos noissa on joku suoja systeemi joku rajoittaisi lämpöjä nyt on sitten ajan myötä mittausanturi ruvennut näyttämään mitä sattuu niin ei lämpene. Omassa uusissani on kaksi anturia, ihan hyvin toinen voisi olla tuollainen suoja-anturi, tai sitten vain mittaa kahdesta pisteestä ja niiden keskiarvon mukaan säätää.

      • Ei heti uutta uunia.

        No lisää tietoa, kiertoilmauuneissa on erillinen "kiertoilmavastus". Itsellä vastukset mitattu. 1200w, 2500w,3000w ja 1000w, nyt en muista kumpi mittaus on grilli- ja kumpi kiertolilmavastus(1200w/2500w), ja KAIKKI vastukset myös toimii testasin jokaisen vastuksen toiminnan asettamalla uuninsäätimen sopivaan asentoon. Vikaa en ole vielä paikantanut. 3000W ylä lämpö ja alalämpö vain 1000w, pitää selvittää onko noi oikein. noi on siis laskettuja arvoja pyöristettynä sopivaan lukuun.


    • Ei heti uutta uunia.

      Eilen kävin kaikki läpi ja kiristin maadoituksen, toistaiseksi kiertoilma lämmittää uunin yli sen entisen 150 asteen. 200 oli ohjekirjassa max lämpö kiertoilmalle ei 175 kuten muistelin. Ja reistallut digitaalikello/ajasti/lämpömittarikin on toiminut jo 1,5vrk, aikisemmin luukun kiinnilaitto saattoi sammuttaa sen samalla sammui uuni. Vasta 1 uunin lämmitys takana. 175 uunissa, pitäs ottaa ruoka pois ennen kuin palaa, ja kokeilla nostaako ylemmäs. näyttäis että uunini toimii vajaaseen 200 nostin ja sitten uskoin. Tarkemmin en osaa sanoa mitään en sinällänsä korjannut kävin vain kaikki liitokset läpi säätimien takaa ja kiristin löystyneen maan joka meni liesitasolle. taas tuli säästöä monta sataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe