Olen 41-vuotias lapseton nainen. Kuukautiskiertoni on säännöllinen ja ovuloin ovulaatiotestien perusteella. Vieläkö voin tulla raskaaksi, kannattaako yrittää?
Todennäköisyydet
Tessie_70
1
270
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Ilman muuta kannattaa yrittää, jos toivot vielä raskautta. Hedelmällisyys toki heikkenee nopeasti 35 ikävuoden jälkeen ja tiedämme, että hedelmättömien osuus 40 -vuotiaista on noin 30%, mutta 45-vuotiaista jo lähes 90%. Kuitenkin yksilötasolla on mahdoton ennustaa tarkkoja prosenttilukuja. Noin puolet 40-vuotiaiden raskauksista keskeytyy kromosomaalisten syiden vuoksi, mutta puolet kuitenkin jatkuu!
Eli positiivisin ja realistisin mielin yrittämään.
Terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582647Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1232415
- 241903
- 241711
- 301636
- 1741590
- 371285