Jenkkilästä löytyy ETF: ä jotka maksavat tuotot ulos jopa kuukausittain, tuotto vuodessa - riippuen ETF:stä - 7,5- 10%.
Mitä ajatuksia herättää? Mikäli osingot ja niiiden tuottama kassavirta EI kiinnosta, niin ei tarvitse kommentoida!
Osinko ETF
3
456
Vastaukset
- Lossivaijeri
Semmoisen ajatuksen tuo tietysti herättää, että jos raha tuottaa yhtiöissä noin hyvin, miksi pitäisi maksaa osinkoja ollenkaan? Eikö viisaampaa olisi Buffetin tai Applen tapaan jättää nekin rahat yhtiöiden kasvuun? Kymmenen prosentin tuoton kaivaminen jostain muualta ei ole ihan helppoa.
- Kassavirtaa
Se miksi etsin tälläisia ETF:ä on mun tarpeeni on saada kuukausittaista kassavirtaa eli käteistä niin etten kuluta vähitellen pääomia.
- ikevaan
Tuossakin on yksi näkökulma:
Osingot muodostavat pitkällä aikavälillä pörssiosakkeiden tuotosta karkeasti ottaen yhden kolmanneksen. Hyödyntääkseen koko tuottopotentiaalin ja kasvattaakseen sijoituksiaan korkoa korolle, sijoittajan tulisi sijoittaa saamansa osingot uudelleen.
Lähde: http://www.investori.com/b/index.php/2012/02/23/sijoita_osingot_uudelleen#ixzz1oWcq92sb
Tuotto jää pitkässä ajassa kovin vaisuksi, jos syö aina osingot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566