fiksut ja hitaat oppilaat! Hitailla kouluaika kestäsi 15 vuotta pakollinen peruskoulu, ja fiksuilla taas menisi 5 vuosse läpi. Usein fiksu pystyy lukeen kolme luokkaa samanaikaisesti, kun aineet on samoija kertausta useinmmiten. Eka ja toka menisi samassa myös.
Turhaa tuhlata luokkien kertaukseen kun 3 4 luokka on samaa ja 56 on samaa sisälöltään.
Pääsisi työelämään nopeemmin ja näin voisi työyria pidentää hyvin.
Koulu pitäisi jakaa
9
181
Vastaukset
- sdfäää
Ai aha
No kuka suostuu maksumieheksi? - fiksu mutta ope
Sitähän minäkin olen sanonut.
- kurssille mars
Opettajille pakolliset täydennyskurssit ainakesälomalla, joululomalla ja syyslomalla sekä hiihtolomalla. Opettajankoulutus 8 vuotiseksi ja käytös ja tapakoulutus pakollinen.
Nyky opettajat on yleensä puskasta otettuja, ylioppilaita, joilla eimitään hajua opettamisesta. Siksi näitä eritysioppilaita onkin niin paljon, kun ei ole pätevää ammattikuntaa.
Aivan kuin armeijassa, joka vuosi kertauskussille 2 kk kerrallaan joka vuosi.- lomaileva ope
Ei juuri nyt ehdi kurssille, kun on lomamatka edessä. Kurssia se on lomamatkakin ja sitten taas jaksaa lukea näitä mielipiteitä. Mutta minulla onkin 8 vuoden opinnot takana, että voinkin sitten huojentuneena nousta joulun alla koneeseen viettämään lämmintä joulua jossakin, missä lumi ei sula takkiini ja kenkiini.
Et sitten ole paljon matkustellut, kun liika sivistys ei ole ominaisuutesi.
Matkoille siitä, mars! - Kieltenopettajatar
lomaileva ope kirjoitti:
Ei juuri nyt ehdi kurssille, kun on lomamatka edessä. Kurssia se on lomamatkakin ja sitten taas jaksaa lukea näitä mielipiteitä. Mutta minulla onkin 8 vuoden opinnot takana, että voinkin sitten huojentuneena nousta joulun alla koneeseen viettämään lämmintä joulua jossakin, missä lumi ei sula takkiini ja kenkiini.
Et sitten ole paljon matkustellut, kun liika sivistys ei ole ominaisuutesi.
Matkoille siitä, mars!Kylläjuu! Mulla kanssa kaksi vuosittaista ulkomaanmatkaa ovat silkkaa opiskelua. Hakeudun sellaiseen ympäristöön, missä puhutaan joka kaupassa ja ravintolassa opettamiani kieliä. Käy kurssista vallan erinomaisesti. Samalla tulee aina hyvä satsi kansainvälistä sivistystä.
Suosittelen kaikille, niin opeille kuin vanhemmillekin!
- Yxi ISÄ vaan...
Heh.
Aloittaja hyvä.
Jos ehdottamallasi mallilla mentäisiin, sinä olisit arvioni mukaan ehkä 3.luokalla?
Arvaan kuitenkin, että olet jo aikuinen nainen?
Menikö oikein?
Arvailen lisää.
Sinulla on ekaluokkalainen lapsi, joka nyt jostain luonnonoikusta johtuen (ei varmastikaan perintötekijöihin voi vedota) osaa lukea tai peräti laskea kymmeneen, ennenkuin luokkansa hitain vielä osaa aakkosia tai kaikkia numeroita?
Nyt sinulle on kerrottu, että Teidän "Liisa" on fiksu.
Ja nyt sinä, vajavaisine käsityskykyinesi, olet tekemässä "Liisasta" suorastaan Nobel-tasoista neroa, eikö niin?
Rauhoitu ja koeta pysyä pöksyissäsi.
Kyllä se "Liisan" fiksuus siinä tasoittuu kun muut luokkalaisensa saavat hänet hyvinkin nopeasti kiinni opintasossa. Ja ei aikaakaan, kun menevät ohikin, erityisesti jos "Liisa" äitinsä ylpeyteen sokeutuneena unohtaa seurata opetusta ja läksytkin on vain "tyhmemmille"... kohta onkin "Liisa" ja äiti kyselemässä, miksi tukiopetuksen taso on mitä on.
Onnea vaan, jos (kun) arvailin oikein ja vinkkinä vielä; aikuiskoulutustakin järjestää jokainen Kunta. Ei se oikeinkirjoituksenkaan oppiminen ole aikuisiälläkään vaikeaa!
...ei fiksuille ainakaan.- joulu pukki
"Yksityiselämässään XXXXX oli propagandan mukaan nero, joka lensi hävittäjiä, kirjoitti oopperoita ja löi 11 hole-in-onea ensimmäisellä golfkierroksellaan. Lähipiiristä saatujen tietojen mukaan hän kuitenkin oli lähinnä suursyömäri ja -juomari sekä elokuvafriikki, joka lirkutteli tanssitytöille ja mässäili ravuilla sekä konjakilla."
Tässä erään entisen ihmelapsen aikuisuus. Kyllä näitä riittää.
- jopahan jottai
Ni mitä meinaat fiksulla? Onko se älykäs vai viisas?
Kyl hidas viisas on paree kuin älykäs laskelmoiva kiusaaja ja leimaaja :O
Mikä tässä oli pointti? Polkea jotakuta ihan huvikseen vai herättää jotain "ymmärrystä"... - Kaikkiovatsamanarvoisia
hahahahha! Ei hemmetti! No must tuntuu et jos tolla menolla mennä nii kuules et sä pääse kauhee pitkälle sun elämäs! 15vuotta! Et oo kunnossa! Jotkut on hitaita mut kyl ne pääsee mukaa kärryille sit ajallaa! Et sä voi puhuu tollasia! Mieti vähän ennenku pistät jtn typerää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768