Kamera 250-400 €

Suurisormi

Hylkäsin järkkärin hankinna taloudellisin perustein. Kohtalaisella optiikalla varustetun järkkärin hankintaan minulla menee iäisyys ennen kuin pystyn mokomat hankkimaan. Tarvisen kameraa niin sukujuhlissa ulkona ja sisällä, veneretkillä ja muitakin luontokuviakin ottasin sen verran että saan oppilaille tunnistuskokeisiin omat kuvat. Minulle on jäänyt kuva että jos pokkarissa riittää zoomissa aluetta, niin sitteen taas valovoimakkuus ei riitä vähässä valossa. Alustavasti ajattelin Fujin HS20, myös Olympus XZ-1 kiinnostaa mutta hinta alkaa kyllä jo hirvittää. Näissä nyt epäilyttää tuo hämäräkuvaus. Laittakaa suosituksia perusteluin. Kiitos etukäteen.

11

247

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähes sama mikä,

      mutta pysy kaukana Olypuksen tuotteista.
      Canon on perinteisesti tehnyt parhaat järkkäriä pienemmät kamerat.

    • XZ-1
    • Suurisormi

      No joo,ota nyt sitten tätstä selvää... Onko mitään perusteluja? Kaiken lisäksi meni väärälle palstalle piti laittaa kameroihin eikä välineisiin.

    • Canonisti minäkin

      Olyn Pen on ihan ok kamera, mutta pelkkä optinen etsin maksaa toista sataa. Lisäksi runko kannattaa ostaa Panan primella, ei olyn omalla pannukakulla.

      http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_g12&products=fujifilm_x10&products=nikon_cpp7100&products=oly_ep3

      Olyista P3 on liian kallis hintahaarukkaasi, mutta vanhempia P-malleja on satunnaisesti saatavilla. Muuten kallistuisin lähinnä tuon G12 puoleen kaikkine ongelmineenkin. Sen listahinta näyttää olevan tällä hetkellä 500€, mutta tarjouksissa olen nähnyt selvästi allen tuon.

    • Suurisormi

      Näkyy olevan tarjouksessa Pen PL1 14-150 zoomilla 399€. Eikös tuo pese pokkarit?

      • 60 D

        Ilman muuta tuo PEN PL-1 on parempi kuin pokkarit . Isompikennoisena sen kuvanlaatu on selvästi parempi kuin pikkukennopokkareilla. Lisäksi Olyn objektiivit ovat vähintään yhtä hyviä kuin Canonin tai Nikonin.
        Tuohon hintaan saa kylläkin myös Canon 1100 D:tä kittizoomilla mikä sekään ei ole huono ostos.


      • Canonisti minäkin

        Canonin 1100D on ihan ok omine ongelmineen, mutta se suttu ei ole. Siihen kannattaa käytännössä ostaa f/2.0 35mm ensimmäiseksi objektiiviksi.


      • 35 mm ei ehkä riitä
        Canonisti minäkin kirjoitti:

        Canonin 1100D on ihan ok omine ongelmineen, mutta se suttu ei ole. Siihen kannattaa käytännössä ostaa f/2.0 35mm ensimmäiseksi objektiiviksi.

        Aloittaja kyllä selvästi sanoo että hänen pitäisi kuvata "vähän kaikenlaista".

        Siihen ei taida joku yksi kiinteäpolttovälinen aivan riittää?


      • Canonisti minäkin
        35 mm ei ehkä riitä kirjoitti:

        Aloittaja kyllä selvästi sanoo että hänen pitäisi kuvata "vähän kaikenlaista".

        Siihen ei taida joku yksi kiinteäpolttovälinen aivan riittää?

        Enemmän tuo suttu rajoittaa kuin kelvollinen prime normaali.


    • Kysyn vain

      Mitähän nuo "tunnistus kuvat" ovat? Jos kyse on linnuista, ollaan järjestelmäkameran alueella. Pelkkä f/4.0 300mm, joka on halvin objektiivivaihtoehto, maksaa tonnin käytettynä.

    • Suurisormi

      Tunnistuskuvat ovat lähinnä kasveja mutta kun tuo järvi on tuossa vieressä, olen kuvannut joskus myös loivaliikkeisiä veslintuja. Ostin Penn pl1 40-150 putkella.. Tuntuu oikein hyvältä hintaisekseen. Kesäksi joutuu varmaan hankkimaan sen sika kalliin etsimen...Oli kiva kuvata Joulutouhuja kun valovoima riitti ilman salamaakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      48
      1240
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      965
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      957
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      648
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      73
      635
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      420
    8. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    9. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      407
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      389
    Aihe