Hylkäsin järkkärin hankinna taloudellisin perustein. Kohtalaisella optiikalla varustetun järkkärin hankintaan minulla menee iäisyys ennen kuin pystyn mokomat hankkimaan. Tarvisen kameraa niin sukujuhlissa ulkona ja sisällä, veneretkillä ja muitakin luontokuviakin ottasin sen verran että saan oppilaille tunnistuskokeisiin omat kuvat. Minulle on jäänyt kuva että jos pokkarissa riittää zoomissa aluetta, niin sitteen taas valovoimakkuus ei riitä vähässä valossa. Alustavasti ajattelin Fujin HS20, myös Olympus XZ-1 kiinnostaa mutta hinta alkaa kyllä jo hirvittää. Näissä nyt epäilyttää tuo hämäräkuvaus. Laittakaa suosituksia perusteluin. Kiitos etukäteen.
Kamera 250-400 €
11
227
Vastaukset
- Lähes sama mikä,
mutta pysy kaukana Olypuksen tuotteista.
Canon on perinteisesti tehnyt parhaat järkkäriä pienemmät kamerat. - XZ-1
Olympus on hyvä kamera juuri tuollaiseen käyttöön. Hintakaan ei enää hirvitä:
http://www.topshot.fi/product/5300/olympus-xz-1-black - Suurisormi
No joo,ota nyt sitten tätstä selvää... Onko mitään perusteluja? Kaiken lisäksi meni väärälle palstalle piti laittaa kameroihin eikä välineisiin.
- Canonisti minäkin
Olyn Pen on ihan ok kamera, mutta pelkkä optinen etsin maksaa toista sataa. Lisäksi runko kannattaa ostaa Panan primella, ei olyn omalla pannukakulla.
http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_g12&products=fujifilm_x10&products=nikon_cpp7100&products=oly_ep3
Olyista P3 on liian kallis hintahaarukkaasi, mutta vanhempia P-malleja on satunnaisesti saatavilla. Muuten kallistuisin lähinnä tuon G12 puoleen kaikkine ongelmineenkin. Sen listahinta näyttää olevan tällä hetkellä 500€, mutta tarjouksissa olen nähnyt selvästi allen tuon. - Suurisormi
Näkyy olevan tarjouksessa Pen PL1 14-150 zoomilla 399€. Eikös tuo pese pokkarit?
- 60 D
Ilman muuta tuo PEN PL-1 on parempi kuin pokkarit . Isompikennoisena sen kuvanlaatu on selvästi parempi kuin pikkukennopokkareilla. Lisäksi Olyn objektiivit ovat vähintään yhtä hyviä kuin Canonin tai Nikonin.
Tuohon hintaan saa kylläkin myös Canon 1100 D:tä kittizoomilla mikä sekään ei ole huono ostos. - Canonisti minäkin
Canonin 1100D on ihan ok omine ongelmineen, mutta se suttu ei ole. Siihen kannattaa käytännössä ostaa f/2.0 35mm ensimmäiseksi objektiiviksi.
- 35 mm ei ehkä riitä
Canonisti minäkin kirjoitti:
Canonin 1100D on ihan ok omine ongelmineen, mutta se suttu ei ole. Siihen kannattaa käytännössä ostaa f/2.0 35mm ensimmäiseksi objektiiviksi.
Aloittaja kyllä selvästi sanoo että hänen pitäisi kuvata "vähän kaikenlaista".
Siihen ei taida joku yksi kiinteäpolttovälinen aivan riittää? - Canonisti minäkin
35 mm ei ehkä riitä kirjoitti:
Aloittaja kyllä selvästi sanoo että hänen pitäisi kuvata "vähän kaikenlaista".
Siihen ei taida joku yksi kiinteäpolttovälinen aivan riittää?Enemmän tuo suttu rajoittaa kuin kelvollinen prime normaali.
- Kysyn vain
Mitähän nuo "tunnistus kuvat" ovat? Jos kyse on linnuista, ollaan järjestelmäkameran alueella. Pelkkä f/4.0 300mm, joka on halvin objektiivivaihtoehto, maksaa tonnin käytettynä.
- Suurisormi
Tunnistuskuvat ovat lähinnä kasveja mutta kun tuo järvi on tuossa vieressä, olen kuvannut joskus myös loivaliikkeisiä veslintuja. Ostin Penn pl1 40-150 putkella.. Tuntuu oikein hyvältä hintaisekseen. Kesäksi joutuu varmaan hankkimaan sen sika kalliin etsimen...Oli kiva kuvata Joulutouhuja kun valovoima riitti ilman salamaakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085