Onneksemme tahkolta vielä löytyi majoitus

Janhuset

Vaikka varaustilanne olikin täyteläinen "varmaan itänaapuriemme" vuoksi. Alkuperäinen suunnitelmamme oli viettää joulun yli Himoksessa. EI siellä ole vielä ainoatakaan rinnettä auki eikä lunta ollenkaan vaihtui matkakohde vähän edemmäksi Tahkovuoreen. Eilen tuli varma vastaus koko poppoolta, kun luimme himoksen etusivulta uutisia pahoitteluista että ei saada mitään auki jouluksi. Tahkolla kuitenkin ainakin se yksi rinne avoinna että pääsemme vähän laskun tuntumaan, ja luntakin näyttäisi olevan 10 cm joka mielestäni on jo paljon, kun on vettä tiputellut jo useamman viikon. Huonointa on kun rinnemiehet tekevät kaikkensa lumettaakseen rinteitä ja kun ensin odotellaan pakkasia. Pieni onnistuminen lumetuksen aloittamiseen, mutta kuitenkin sadekelit osaa yllättää.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huono valinta

      Teittepä huonon valinnan, pikkuisen pohjoisemmaksi ja olisi löytynyt suomen suosituin keskus jossa on jo lähes 20 rinnettä auki. Korkeuserokin on yli 200 metriä kun se tahkolla jää alle. Tosin epäilen, että enään näin myöhään saatte sieltä majoitusta kun se on se suosituin.

    • harasooo

      Tahko on nimenomaan täytetty Venäläisillä. Nehän omistaa nykyään sen lähes kokonaan.

    • wizhard

      Hyviä uutisia teille, Tahkolla avataan myös lastenrinne ja turistirinne tiistaina. Eli pääsette nauttimaan 3 rinteestä. Onneksemme mekään emme eksyneet Himokseen, vaan otimme varmanpäälle ja valitsimme ulkomaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      1991
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      128
      1625
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1413
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1381
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1100
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1089
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      884
    Aihe