Onneksemme tahkolta vielä löytyi majoitus

Janhuset

Vaikka varaustilanne olikin täyteläinen "varmaan itänaapuriemme" vuoksi. Alkuperäinen suunnitelmamme oli viettää joulun yli Himoksessa. EI siellä ole vielä ainoatakaan rinnettä auki eikä lunta ollenkaan vaihtui matkakohde vähän edemmäksi Tahkovuoreen. Eilen tuli varma vastaus koko poppoolta, kun luimme himoksen etusivulta uutisia pahoitteluista että ei saada mitään auki jouluksi. Tahkolla kuitenkin ainakin se yksi rinne avoinna että pääsemme vähän laskun tuntumaan, ja luntakin näyttäisi olevan 10 cm joka mielestäni on jo paljon, kun on vettä tiputellut jo useamman viikon. Huonointa on kun rinnemiehet tekevät kaikkensa lumettaakseen rinteitä ja kun ensin odotellaan pakkasia. Pieni onnistuminen lumetuksen aloittamiseen, mutta kuitenkin sadekelit osaa yllättää.

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huono valinta

      Teittepä huonon valinnan, pikkuisen pohjoisemmaksi ja olisi löytynyt suomen suosituin keskus jossa on jo lähes 20 rinnettä auki. Korkeuserokin on yli 200 metriä kun se tahkolla jää alle. Tosin epäilen, että enään näin myöhään saatte sieltä majoitusta kun se on se suosituin.

    • harasooo

      Tahko on nimenomaan täytetty Venäläisillä. Nehän omistaa nykyään sen lähes kokonaan.

    • wizhard

      Hyviä uutisia teille, Tahkolla avataan myös lastenrinne ja turistirinne tiistaina. Eli pääsette nauttimaan 3 rinteestä. Onneksemme mekään emme eksyneet Himokseen, vaan otimme varmanpäälle ja valitsimme ulkomaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe