Graanin invapaikat

Keillehän ne on oikein tarkoitettu? Pari päivää sitten kaksi nuorta neitoa ajoi siihen ja nostivat invamerkin ikkunaan. Kumpikaan ei näyttänyt olevan mitenkään vaivainen. Olisikohan ollut auto lainassa merkkeineen? Sitten nämä tummat. Nuori mies istui autossa ja tupakoiden odotteli seuralaistaan. Pientä kunnioitusta oikeita invalideja kohtaan. Toisaalta, onhan heillä aikaa linkuttaa kauempaakin kun näillä nuorilla on tulenpalava kiire menoihinsa.
15228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oikein hienon rouvan näin tekevän saman homma tässä taannoin. Askel oli kepeä kuin neidolla ikään. Oli hieno maastoauto ja invamerkki - voiskohan rekkarin pistää tänne palstalle. Olisi kiva kun saisi kuvia ladattua tänne niin näkyisi naamakin ja auto ja kaikki!!!!

Mustalaiset parkkeeraa usein ihan oven eteen. Invapaikat ovat heille liian kaukana.

Äänestä

Mutta kuka on se, jolla on aikaa vahtia jatkuvasti kyseisiä invaapaikkoja? Toki on väärin jos invapaikoille ajavat väärät tyypit, mutta eikö ihmisillä ole parempaa tekemistä kuin vahtia toisten parkkeeraamista??

Äänestä
  • Hyvä ystävä! Ei niitä tarvitse vahtia. Valeinvoja on jatkuvasti paikalla, kunhan vaan päätään kääntää ja katsoo.

    Äänestä

Mitä ihmettä narisette. Taidatte olla impoja, kun ette tajua että joka merkin on saanut niin voi pysäköidä laillisesti invapaikalle. Vai oletteko kenties pikalääkäreitä jotka pystyvät tekemään diagnoosin lennosta ja tyylin perusteella?

Äänestä

Joo just näin se on. Kyllä on melkoita viha-ajattelua kun näkee romaanihenkilöiden pysäköivän invapaikalle ja kuvittelee heidän tekevän sen ilman oikeutusta. Inavalidideettiaha voi olla henkistäkin lajia. Ihminen voi loukkaantua syvästi jos häntä nimitellään esimerkiksi ruhtinas ta i peräti kuningas Kyöstiksi jne...

Äänestä
  • Niinhän me haluammekin, että jokainen merkin LAILLISESTI saanut voisi pysäköidä invapaikalle. Etkö oikein ymmärtänyt?

    Äänestä

  • Karvanoppatojota kirjoitti:

    Niinhän me haluammekin, että jokainen merkin LAILLISESTI saanut voisi pysäköidä invapaikalle. Etkö oikein ymmärtänyt?

    Karvanoppa impo!!!

    Taitaa olla karvanopat (ne kaksi, jotka eivät koskaan kohtaa) helisemässä kun et itse tajua. Aloittaja sanoi että merkki nostettiin ikkunaan!! Siis silloin se on laillisesti saatu ja esiin asetettu.

    Äänestä

Luulisin että perheessä on invalidi, joka on saanut auton edullisesti sekä myös invamerkin, mutta autolla ajeleekin puoliso ka käyttää etuutta hyväkseen.

Minusta varsin huonoa käytöstä puolisolta, sillä jos hän on yksin liikkeellä, tekee hän tavallaan "rikoksen" käyttäessään merkkiä.
Kuinkahan paljon yleensä tämäm perheen invalidi enää käyttää autoakaan.
Turhaahan näitä on vahtia, sillä jokaisen oamnatunnon pitäisi kyllä olla sen verran kohdallaan, että kunnioittaa paikat tosiaan itse toiviville invalideille.

Muuten aika usein invapaikoilla on venäläisrekisterissä olevia autoja, voisiko niihin laittaa vejäksikin, että vain ja ainoastaan invalidimerkin kanssa voi sysäköidä. Luultavasti eivät maksa pysäköinnin virhemaksuaankaan.
Itse näin ja kuulin kuinka vierasmaalisilla oli ollut vuokra-auto ja olivat saaneet aika ison nipun virhemaksuja, repivät siinä nenäni edessä maksulaput, joten olivatpa ehtineet tehdä rikkeitä jo aika paljon.

Äänestä
  • Lähtökohtaisesti oletan tietysti että invaliidin pysäköintioikeutta käytetään oikein laillisuuden rajoissa. Tuo ulkomaalaisten maksamattomuus on vain lainsäätäjän veltoutta. Mihin tahansa rajanylityspaikalle pystytään hankkimaan laitteet, jotka näyttävät automaattisesti punaista (koneellinen rekisterin luku ja keskusrekisteritiedot) jos velvoitteita ei ole suoritettu.

    Äänestä

  • En ole nähnyt koskaan Mikkelissä Graanilla tai muallakaan invapaikolla venäläisillä tai virolaisillä kilvillä varustettua autoa. Kummallahan on on silmissä vikaa vai onkohan joku vielä vanhoissa juoksuhaudoissa ?

    Äänestä

  • Näin on kirjoitti:

    En ole nähnyt koskaan Mikkelissä Graanilla tai muallakaan invapaikolla venäläisillä tai virolaisillä kilvillä varustettua autoa. Kummallahan on on silmissä vikaa vai onkohan joku vielä vanhoissa juoksuhaudoissa ?

    Jos ne on sekottanu nyt mustalaiset venäläisiin?

    Äänestä

  • hai sie kirjoitti:

    Jos ne on sekottanu nyt mustalaiset venäläisiin?

    Voipi olla olen nähnyt itsekkin heitä invapaikoilla.

    Äänestä

Näille invapaikoille EI PYSÄKÖIDÄ noin vaan.Se jolle kortti on myönnetty,niin hänen kuuluu olla paikalla kun ko.paikalle pysäköidään.Muuten napsahtaa 40€ sakko että miettikää kannattaako käyttää korttia väärin..Kun sattuu parkkipirkko paikalle ja kirjottelee teille sakkolapun.Ja jos korttia käyttää väärin voidaan se evätä pois ja uuttakaan ei niin vaan saa...!

Äänestä
  • Tänään näkyi taas nämä isohameiset pysäköivän invapaikoille.

    Äänestä

Ärsyttävää mahdollinen väärinpysäköinti on lähinnä silloin, jos paikalle saapuu OIKEA invalidi, jolla on OMA lupalappu mukana ja paikat onkin varattu. Graanilla harvoin näin kävisi, kun paikkoja on useampi, mutta kuitenkin.... Ja huvittavaksi asia tekee se, että ihan kaikkien käytössä olevia paikkoja on muutamien askelien päässä ovelta.
Sakkoja vain huijareille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karvanoppatojota kirjoitti:

Keillehän ne on oikein tarkoitettu? Pari päivää sitten kaksi nuorta neitoa ajoi siihen ja nostivat invamerkin ikkunaan. Kumpikaan ei näyttänyt olevan mitenkään vaivainen. Olisikohan ollut auto lainassa merkkeineen? Sitten nämä tummat. Nuori mies istui autossa ja tupakoiden odotteli seuralaistaan. Pientä kunnioitusta oikeita invalideja kohtaan. Toisaalta, onhan heillä aikaa linkuttaa kauempaakin kun näillä nuorilla on tulenpalava kiire menoihinsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu