Minulla on 10kk kaksoset, jotka eivät useinakaan päivinä suostu nukkumaan päiväunia (tai sitten se on hirveän taistelun takana, unet ovat 15min-30min ja mahdollisesti eri aikaan) kumpikin kiljuu ja herättää toisensa. Näin on jatkunut jo onta kuukautta. Öisin nukkuvat putkeen 11-12h, mistä olen tottakai todella tyytyväinen. Ovat yliaktiivisia tapauksia ja päivisin todella väsyneitä ja kiukkuisia myös, vaunuissa toinen yleensä nukahtaa mutta toinen ei useinkaan. Itsekin kaipaisin päivisin vähän hengähdystä. Mutta sitä ei käytännössä ole yhtään. Onko tämä normaalia. Paljonko tämän ikäinen tarvitsee unta?
Vauvat eivät nuku päiväunia
????????????????????
8155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Piti vielä lisätä, että heräävät puolikuuden/kuuden aikaan, että aika aikaisin ja kekkuloivat sinne puoli seitsemään seitsemään illalla joskus ilman yhtään unta...
Nukutatko päiväunille ulos? Meidän poika ei suostu nukkumaan sisällä kun juuri noita 30 min pätkiä. Ulkona saattaa vedellä jopa 4 tunnin päiväunet.
Mietin samaa kuin nimim. wer. Meilläkään ei nukuta sisällä kuin n. 30 min. kerrallaan mut ulkona kolmisen tuntia. Esikoinen nukkui ulkona aluksi vain liikkuvissa vaunuissa, mutta isompana sitten liikkumattomissakin. Ja tämä kakkonen ei nukahda kuin syliin, mut kun laskee sänkyyn nukkuvana niin onneksi jatkaa unia eikä herää.
Mut siis ulkona nukahtaa tietysti vaunuihin, ei syliin... :)
Toinen nukahtaa usein heti vaunuun, mutta toinen usein vasta siinä vaiheessa kun ollaan jo tulossa kotiin ja heräävät sitten kun vaunut pysähtyvät. Kolmea/neljää tuntia en ihan jaksa päivässä kävellä, että usein se on noin tunnin verran.
Meilläkin kävi aikoinaan aluksi juuri noin, kun yritettiin nukuttaa kaksosia vaunuihin. Mutta kun joka päivä silti lähdettiin lenkille aina samaan aikaan ja samaa, mahdollisimman rauhallista reittiä, jossa ei ollut liikaa uutta ja jännää nähtävää, alkoi toisellekin vähitellen tulla uni nopeammin. Muutamana ekana päivänä jouduin kyllä tekemään piiiitkät lenkit, mutta sitten alkoi tunti tai puolitoistakin piisata, ja vaunuilu olla jo itsellekin jopa mukavaa. Vaunuihin nukahtaminen ja yhtenäisemmän rytmin löytyminen saattaa siis joskus vaatia vaan totuttelua ja aikaa. Jos helpompaakaan ratkaisua ei päikkäriongelmaan löydy, voi tätä ainakin kokeilla. Bonuksena saa ainakin itse liikuntaa, vaikka levätä ei voikaan. :)
kannattaisko yrittää muuttaa rytmiä niin, että myöhemmin illalla maata esim 8 aikaan, etteivät heräisi nuon aikaisin aamulla. luulis seuraavana päivänä päikkäritkin vähä ees maistuvan,kun myöhemmin menty nukkumaan. meilläkään ei nukuta päivisin kun puolen tunnin-tunnin päikkärit mutta kuitenkin pari kertaa ne. voimia kahden kanssa!
Joo kannattaisi varmaan, olen itsekin miettinyt samaa. Toi tunnin siirtokin vaan on pieni projektii, mutta yritetään!