kartta 3G- ja 4G-verkkojen mastoista ???

operaattorit salaa ?

Onko missään nähtävillä ajantasaista karttaa noista mastoista?

Esim. Elisan kartta kuuluvuuskartta on niin ylimalkainen ettei siitä juuri voi oman asuinpaikkansa kuuluvuutta päätellä.

Vai onko nuo mastojen sijainnit jotain liikesalaisuuksia kenties?

4

2988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edsgwfg

      dna ja teliasonera ei ainakaan salaa niin paljoa kuin elisa, niillä on paljon tarkemmat kuuluvuuskartat.

      • operaattorit salaa ?

        no äsken katsoin soneran karttaa, niin siinä oli kuuluvuusvaihtoehdot "ulkona" ja "autossa".

        kyllähän ihmiset useimmiten mokkulaa/nettitikkua käyttää sisällä taloissa eikä missään ulkona tai autossa.

        jotenkin tuntuu että nuo kuuluvuuskartatkin on tehty vaan ihmisten harhauttamiseksi.


    • Siinäse pieni säästö

      Hei,

      Todellisuudessa tässä on kysymys siitä että kun kartta on suuntaa-antava, operaattori voi ottaa ja sanoa, että ei sen tulisikaan toimia tällä nopeudella kuin mainostettu ja vetoavat tuohon karttaan - joka on siis suuntaa-antava.

      Operaattoreiden kartoista ei aina ota selvää onko kuuluvuutta vai ei ellei kysy joltakin asukkaalta miten mahtaa kuulua tai testaa itse.

      Operaattorit lisäksi pitkälti salailevat tukiasemien sijainteja ja muuta tarkempaa tietoa. Käytännössä nykyään jokaisella maan operaattorilla on lähes yhtä hyvä 2G-verkko, mutta jokaisella operaattorilla omia aukkoja siinä.

      3G-verkko on varsinkin Lapin seudulla ja siellä päin Suomea kattavin Soneralla, sitten Elisalla ja sitten dna:lla. Ala-Suomessa kattavin on Elisalla, sitten Soneralla ja sitten Dna:lla.

      Noin yleisesti Elisan Saunalahti on hyvä valinta, jos liikkuu usein siellä missä Elisalla kuuluvuutta. Lapin matkoille voi aina hankkia Soneran Prepaid-mokkulan ja surffailla sillä jos ei Elisa kuulu vaikkapa 3G:n osalta jossain Lapin metsissä.

      Sonera on paras Tele Finlandin kautta niille, jotka esim. työnsä puolesta liikkuvat paljon eri puolella Suomea ja tarvitsevat myös 3g:tä vaikkapa älypuhelimeensa. Elisan verkolla pärjää kyllä tosi hyvin.

      www.opensignalmaps.org saattaa kertoa alueen tukiasemista edes pienen osan tietoa.

      • Linkki uusiksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11952
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9050
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      119
      4993
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4228
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4167
    6. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      79
      4019
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3943
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3719
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3603
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3571
    Aihe