Onko missään päin Oulua Elisan verkossa nettitikulla hyvä kuuluvuus?
Saunalahti ja Elisa Oulussa
kehtaan kahtoa
3313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos jostakin hyvä yhteys löytyy, meinaatko muuttaa sinne? Hyvä kuuluvuus on paikassa josta on näköyhteys Elisan likkiasemaan/mastoon ja matkaa alle 1km.
En, kun kiinnostaa tietää miksi juuri tällä Oulun alueella missä asun on reikiä esim. DNA:n kuuluvuuskartassa.
Tuttava asuu muutaman sadan m päässä alueella missä DNA pitäisi toimia 3G vain lisäantennilla, mutta minulla DNA:n kuuluvuus on erinomainen.
Saunalahden eli Elisan kartta taas on niin huono ettei siitä näe juuri mitään. Joka paikassa pitäisi muka kuulua vaan eipä vain ole niin. Tuttavan läppärillä ja minun omalla koneella tuttavan Saunalahden liittymällä kokeiltiin minun luona, oli selvästi nopeampi kuin tuttavan kotona.
Ts. myös Elisan verkossa täällä on pakostakin oltava reikiä, vaikka kartta ei niitä näytä.
Ei tarvi linkin ja käyttäjän välissä olla kun kerrostalo tai mäki tai 4 koivua ja 5 kuusta, kun jo nopeudet tippuu selkeästi.