Onko sellaisen nimikkeen ansaitseminen vaikeaa ja kysytäänkö haastattelussa johon varmasti joutuu paljon vai onko turha hermoilla.Millaisia kysymyksiä esitetään ja ovatko suullisia vai paperilla?
Keräilyni koskisi sodassa käytettyjä aseita kuten kiväärit ja pistoolit.
Haluan asekeräilijäksi
4
268
Vastaukset
- +keräilylle
Kysy neuvoja kaupunkisi poliisilta niin he opastavat sinut eteenpäin tai ainakin tutkivat tietosi saatko koskaan keräilijän statusta kun rikosrekisteriä ei saisi olla eikä muutakaan poliisin kanssa kisailua.
Jos sinulla on jo ase tai useampi niin se on aina plussaa varsinkin kun joudut jonkun keräilyä harrastavan tentittäväksi.Opettele hieman aselakia ja aseita joita aiot kerätä niin et lähde aivan tyhjän päältä.
Toivon menestystä aseiden parissa ja antoisia hetkiä leimauksiin ja muihin merkintöihin tutustuessa. - Viran omainen
Eeeehhheehhe! Helpompaa on kamelin kulkea atominytimestä läpi kuin punaniskan saada lupa asekeräilyyn nyky-Suomessa.
Unohda koko juttu ja ala virkkaamaan. - ttjj
Lueskele läpi nuo suomalaiset asekirjat että tiedät vastata poliisin kysymyksiin ja voit osoittaa olevasi asiasta kiinnostunut. Tämä sen vuoksi, että lupa annetaan vain todella kiinnostuneille.
- Jarrut päällä
Tosi on, että asekeräily on tehty tarpeettoman vaikeaksi. Oikeastaan laittoman vaikeaksi. Harrastepiireissä puhutaan paljon tapauksista, joissa viranomaiset ovat poikenneet lainsäädännön osoittamalta tieltä. Tavallinen kaduntallaaja ei esim. tiedä, että viranomaisilla on neuvonantovelvolllisuus. Jos joku on hakemassa lupia, niin toki sopii, että tentataan ja kysellään sillä perusteella, että selvitetään, voiko hakijalle myöntää lupia. Vaan kun hakija kysyy apua ja neuvoa asiansa käsittelyyn, lain mukaan viranomaisen pitää avustaa ja neuvoa, eikä kätkeytyä salamyhkään.
Moniko on saanut kattavaa ja joustavaa neuvontaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263038
- 681487
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761073Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45921
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45858Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746