sinulle nainen. Haluan piristää päivääsi sanomalla, että olet ihan hyvä ja riittävä tuollaisena, kuin nyt oletkin. Et tarvitse olla enempää etkä toisenlainen, koska olet oma yksilöllinen persoonasi, rakastettava ja haluttu.
Vaikka olisitkin juuri nyt yksin ja yksinäinen tai aina sitä ollutkin, olet kyllin hyvä tunteaksesi itsesi arvokkaaksi. Jos kukaan ei ole sitä sinulle sanonut, silti se on totta. Ilman sinua maailma olisi vajaampi ja siitä tuntuisi puuttuvan jotakin tärkeää.
Vaikka ajattelenkin tiettyä naista, viestini on samalla kaikille hänen kaltaisilleen: hiljaisille ja niin kiehtoville naisille.
Vaikka olisitkin juuri nyt yksin ja yksinäinen tai aina sitä ollutkin, olet kyllin hyvä tunteaksesi itsesi arvokkaaksi. Jos kukaan ei ole sitä sinulle sanonut, silti se on totta. Ilman sinua maailma olisi vajaampi ja siitä tuntuisi puuttuvan jotakin tärkeää.
Vaikka ajattelenkin tiettyä naista, viestini on samalla kaikille hänen kaltaisilleen: hiljaisille ja niin kiehtoville naisille.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kiitos kauniista sanoista. Tämä piristi raskaan työpäivän jälkeen vaikkei olekaan minulle tarkoitettu. Ja hyvää päivänjatkoa sinullekin sekä oikein mukavaa joulua!
Kiva että sanani piristivät, se oli niiden tarkoituskin. Hyvää joulua sinullekin!
Kiitos kauniista sanoistasi ja hyvää päivänjatkoa päiväni piristäjälleni myöskin :)
Kiitos, hauska kuulla, että päiväsi piristyi!
Kiitos, sait minut itkemään. Tuon kun olisin kuullut joskus häneltä :(
Ehkä sinä aloittaja olet nainen itsekin joten samat sanat sinulle, olet ihana ihminen.
Hellyttävää ja hyvältä tuntuvaa kirjoittelua. Rohkaisevat sanat oikeaan aikaan tekevät ihmeitä ja olo on kevyempi. Kiitos, toit joulumielen sydämeeni.
Me tarvitsemme toisiamme. Hyvää oloa myös kirjoittajalle ja jokaiselle.
Olen kylläkin mies. Ikävä juttu, ettet koskaan kuullut aloitusviestini kaltaisia sanoja häneltä, jolta niitä olisit mieluiten halunnut kuulla! Toivottavasti vielä tulee vastaasi ihminen, jolta kaikkein eniten kuulisit tuollaisia sanoja ja joita hän myös sinulle aidosta sydämestään sanoo...
Kiitos hyvän olon toivotuksesta! Muuten olo on ihan kohdallaan, mutta ikävä vähän vaivaa...
Ajattelethan itsestäsi myös noin, oletpa sitten mies tai nainen. :)
Noin yritän ajatella itsestänikin: olen riittävän hyvä ihmiseksi pienine puutteinenikin. Kyllä silti välillä on hyvä miettiä, kuinka voisi kehittyä vieläkin paremmaksi omaksi ja muiden parhaaksi!
Uuden vuoden lähestyminen on siihen ihan hyvä ajankohta, vaikka koska tahansa voi aloittaa uudelleen, jos siihen on tarvetta. Ja mies olen.
Sama naiselle/miehelle sähköpostiin tai kasvokkain, kädet toisen ympärillä silmiin katsoen. Siinä meille kaikille tavoitetta uuteen vuoteen.
Totta, ihan noin sen pitäisi käydä! Viestini olkoon paitsi piristyksenä niin myös rohkaisuna kaikille meille, joilla tuntuisi olevan aihetta tuollaisia sanoja kertoa jollekin ihan kohdistetusti!
Kauniisti ajateltu ja kirjoitettu, kelle menikin.
Hyvät päivänjatkot myös sinne, piristi kummasti mieltä.
Viestini meni varsinkin eräälle naiselle, mutta samalla kaikille, jotka haluavat ajatella, että se on juuri hänelle juuri häneltä!
Samalla toivon, että kaikki saisivat tuonkaltaisen viestin ihan siltä oikealta!
Eikö sua yhtään hirvitä, että kohta ryntää joku lausumaan, että ok-ukkeli siellä taas vastaa jokaiselle erikseen!?
Minä jo ajattelin, että yes, kerrankin ei kukaan ala mollaamaan. Niin eiköhän juuri sinun pitänyt muistuttaa! Murrr!
Tämä ketju on tärkeää, elintärkeää ainakin minulle. Kun on kokenut kaikkea muuta kuin arvostusta, tajuaaa kauniiden sanojen merkityksen. Onneksi elämä on tuonut kohdalleni heitä, jotka ovat tämän ymmärtäneet. Kokemuksesta oppineena yritän rohkaista muita kohtaamiani ihmisiä. Yksikin lämmin sana voi avata uuden maailman ja antaa voimia eteenpäin.
Ei se yhtään hirvitä. Jokainen lukee viestini omista lähtökohdistaan käsin ja vastaa myös siten, mikä itsestä hyvältä tuntuu. Ne pelkän ilkeilyn vuoksi kirjoitetut viestit kyllä erottuvat joukosta ja jokainen ymmärtää, että sellaisten kirjoittajilla on henkisesti paha olo ja sitä helpottaakseen heidän pitänee kirjoittaa asiattomia viestejä.
En sitäpaitsi ole ok-ukkeli!
Itsekin piristyn ja saan voimaa kauniista sanoista. Jos on jotenkin vaikea hetki, tuo kaunis sana lämpöä ja välittämisen tunnetta elämään. Kiitos empaattisesta viestistäsi!
Minä niin tahtoisin uskoa tuon.. mutta, liekkö se totta.
Yritän olla aiheuttamatta lisäharmia toisille näyttämällä oikeita tunteitani. Siinä olen kyllä mielestäni liiankin hyvä.
Hänelle riitän, mutta entä hänelle.. häntä ei taida edes olla.
Kauniista sanoistasi suuri kiitos!
Ja kauniin ajatuksesi myötä siunaus tulkoot osaksesi.
Kiitoksia toivotuksista! Sanani ovat täysin totta ja uskon monen muunkin miehen ajattelevan samoin, kukin oman ikävöintinsä kohteen kanssa.
Olipa..##
Kiva että kerroit, millainen olen..!
Hyvää Joulua vaan sulle!
Hyvää joulua sinnekin! Mukavaa että löysit tekstistä itsesi!