Kap Verden lämpötila?

Mato Matkaaja

Mietimme äkkilähtöä Kap Verdelle. Onko ketään linjoilla joka olisi nyt hiljattain käynyt siellä, mimmoiset ilmat siellä on? Entä millainen hygieniataso, saako vatsataudin helposti?

13

2043

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marge the Matkailija

      Eilen palattiin Salilta. Lämpötila 25-30 astetta. Tuuli tekee lämpötilan miellyttäväksi päivällä, aurinko ei paahda tukalasti. Illalla saattaa olla viileää tuulen vuoksi. Itse tosin selvisin ihan lyhythihaisessa iltaisinkin, mutta kannattaa ottaa varuiksi ohut pitkähihainen mukaan. Erittäin miellyttävä ilmasto:)

      Joku samalla lennolla tullut sai vatsataudin, mutta me söimme kyllä ihan kaikkea sairastumatta. Ravintolat olivat siistejä eikä ainakaan Santa Mariassa ollut edes katukeittiöitä yhtä hampurilaiskioskia lukuunottamatta. Senkin antimia söimme, ja vatsa kesti hyvin:) Kuvittelisin vatsataudin olevan varsin epätodennäköinen Kap Verdellä, mutta joskushan sitä sairastuu ihan vain huonoa tuuriaan.

    • Mato Matkaaja

      Kiitos vastauksesta! Taidetaan suunnata nokkamme kohti Kap Verdeä, hyvästi loska ja moska :)

      • Tyytyväinen

        Juu, muutama pitkähihainen illaksi mukaan niin ei tule vilu:) Päivät pärjää biksuilla ja hellemekoilla:)

        Ja me söimme myös ihan kaikkea majoneesista ja jäätelöstä lähtien eikä mitään ongelmia ollut, minä en popsinut edes maitohappobakteereja:)


      • wallriver
        Tyytyväinen kirjoitti:

        Juu, muutama pitkähihainen illaksi mukaan niin ei tule vilu:) Päivät pärjää biksuilla ja hellemekoilla:)

        Ja me söimme myös ihan kaikkea majoneesista ja jäätelöstä lähtien eikä mitään ongelmia ollut, minä en popsinut edes maitohappobakteereja:)

        Tultiin 23.12. just Boa Vistalta kotiin. Siellä oli koko 2 viikkoa lämpötila 28-32 astetta päivisin. Lämpömittarin mukaan alhaisimmillaan oli käynyt 22 asteessa.
        Illalla kaipasi jotain pitkähihaista päälleen useimmiten. Riippuu tietysti kuinka viluinen ihminen on. Toiset kulki illalla hotellilla shortsit ja t-paita päällä.

        Olimme Riu Touareg hotellissa ja meille kuului all inclusive. Siis söimme kaikkea mahdollista ja mahatautia ei tullut. Mutta erilaisen bakteerikannan takia kannattaa
        aina ennen matkaa aloittaa maitohappobakteerit ja syödä niitä vielä kotonakin pari päivää lähtee sitten mihin päin tahansa maailmaa. Pelkkä kuuma ilmahan jo joskus tekee ripulin Suomessakin, jos ei juo tarpeeksi vettä ja niin voi käydä, ilman että ruuassa sinänsä olisi mitään vikaa.
        Hyvää ja rentouttavaa matkaa vaan ihanalle Kap Verdelle.


      • Keväällä Touaregiin
        wallriver kirjoitti:

        Tultiin 23.12. just Boa Vistalta kotiin. Siellä oli koko 2 viikkoa lämpötila 28-32 astetta päivisin. Lämpömittarin mukaan alhaisimmillaan oli käynyt 22 asteessa.
        Illalla kaipasi jotain pitkähihaista päälleen useimmiten. Riippuu tietysti kuinka viluinen ihminen on. Toiset kulki illalla hotellilla shortsit ja t-paita päällä.

        Olimme Riu Touareg hotellissa ja meille kuului all inclusive. Siis söimme kaikkea mahdollista ja mahatautia ei tullut. Mutta erilaisen bakteerikannan takia kannattaa
        aina ennen matkaa aloittaa maitohappobakteerit ja syödä niitä vielä kotonakin pari päivää lähtee sitten mihin päin tahansa maailmaa. Pelkkä kuuma ilmahan jo joskus tekee ripulin Suomessakin, jos ei juo tarpeeksi vettä ja niin voi käydä, ilman että ruuassa sinänsä olisi mitään vikaa.
        Hyvää ja rentouttavaa matkaa vaan ihanalle Kap Verdelle.

        Oliko lentokoneen jalkatilat ahtaat ?Oliko hirveän pilvistä päivisin?Mitä buffet ravintolaa suosittelet vai oliko kaikki samanlaisia.


    • P....

      Oltiin juuri sielä salilla. No , kuinka sen hienosti sanoisi... Paremmissakin paikoissa on oltu. Hinta - Laatu ei oikein kohtaa mutta tulipa käytyä sieläkin niin ei tarvitse enää miettiä pitäisikö käydä. En enää mene sinne koska samalla rahalla saa muualta paremman ilmaston , palvelun ja ympäristön.

    • Touareg

      Vietettiin juuri viikko Touaregissa. Lentokoneessa tilaa on kaiken kaikkiaan vähän, myös jaloille. Mutta lento oli kuitenkin ihan ok. Itse hotellista tykkäsismme todella paljon. Olimme aikuisten puolella ja samaa suosittelen muillekin ilman lapsia matkustaville: on omas allasalue, baari ja yksi ravintoloistakin on vain Couples-puolen asukkaille. Kävimme kaikissa ravintoloissa ja kaikista löytyi yllin kyllin syötävää, ei mitään valittamista ruuan suhteen. Olen matkustellut jonkin verran, eikä vielä koskaan ole vatsatauti iskenyt (kop, kop), vaikken olekaan syönyt maitohappobakteereita.

    • dude

      juuri tultiin salin saarelta, santa mariasta. syötiin maitohappobakteereja koko matkan ajan ja mulle tuli ripulia loman puolessa välissä. paluumatkalla lentokoneessa oksentelin myös, uskoisin että jonkin mahataudin syy. santa mariassa matkaopas kertoi paikallisten ravintoloiden hygienian yleisesti olevan heikko, ja suositteli joitakin paikkoja jotka olivat läpäisseet suomalaiset hygienia vaatimukset mm Americos. ne paikat olivat italialaisia. käsien pesua kannattaa harrastaa runsaasti, sillä yleisissä vessoissa ei hirmuisesti ollut käsien pesu mahdollisuutta, tai vesi ei toiminut ja vessa vetänyt. (paikallisetkaan siis tuskin käsiään paljoa pesevät) paikalliset kuitenkin tunkevat paskasia käpäliään väkisin omaan käteen, joten siinähän ne kaikki bakteerit leviää. käsidesi olisi mainio olla mukana!

      • Lomaa odottavat

        Oliko Salilla tammikuussa lämmintä? Oliko tuuli kovaa vai oliko se kuin lehmän henkäys kuumuudessa, kuten joku suunnilleen kuvaili. Jälkimmäistä toivon, koska meidän perhe lähtee sinne ensi kuun alkupuolella.


    • xxxxxx11

      http://www.foreca.fi/Cape_Verde/Sal_Rei

    • Marge the M.

      Finnmatkojen opas suositteli tietysti kaikkein kalleimpia ravintoloita Salilla. Hinta ei kuitenkaan takaa laatua. Jotkut saavat vatsataudin vaikka Kuopion matkalla... Muutenkin ihmettelen, miksi aina ja ikuisesti pitää pelätä jo etukäteen vatsatauteja ulkomaille matkustaessa. Itse olen syönyt lähes kaikkea matkoillani enkä ole sairastunut. Järkeväähän on välttä jäitä juomissa, kypsentämättömiä ruokia jne, mutta välillä tuntuu, että monella menee koko loma pilalle, kun pitää koko ajan miettiä, mitä voi syödä ja mitä ei.

      Ja miksi ihmeessä paikallisilla olisi paskaiset kädet? Kai nyt Afrikassakin osataan peseytyä ja omata sen verran tapoje, ettei paskaisilla käsillään toisia klähmi:)

      Tuuli oli välillä lehmän henkäys, välillä navakampaa. Päivisin ei kuitenkaan kylmää vaan sopivasti viilentävä. Näin ennen joulua. Tämän hetkisestä tuulesta en osaa sanoa:)

    • Toivoo hyviä kelejä

      Eikö se ole aika harvinaista, että osuisi 2 sadepäivää saman viikon sisään kap verdellä???? Eihän tuolla sada juuri lainkaan esim. keväällä???

    • Kape Verde

      Sää oli tammikuun lopulla 20 astetta, tuuli kylmästi ja viikon aikana arska paistoi kaksi kertaa, kahdesti satoi ja muulloin pilvistä...en nyt sanoisi että oli aurinkoloma...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1100
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      75
      550
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      16
      450
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    7. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      43
      428
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      402
    Aihe