mitä pitäisi tehdä, kun naapurissa asustaa perhe, jotka ''varastavat'' kissani?
eli he pyytävät kissan asuntoonsa (rivitalo) ja ruokkivat sille koiran ruokaa (eivät ymmärrä että kissoille ja koirille eri ruuat, heillä itsellään on koira), ovat antaneet sille uuden nimen ja jättävät kissani asuntoonsa yksin kun lähtevät ulkoiluttamaan koiraansa. pelkään että kohta kissani ei enää tiedä mikä hänen oikea kotinsa ja nimensä on..
tänään odotin pihalla että naapurit tulevat kotiin ja menin tekemään asiat selviksi, mutta eivät tainneet ottaa opiksi. asumme siis vierekkäisissä rivitalo asunnoissa.
eikös tuo ole niin sanotusti ''kissan kaappaamista'' ja he hyvin tietävät että se on juuri minun kissani. eri asia olisi jos se olisi kulkukissa.
mitä pitäisi tehdä?
8
132
Vastaukset
- kissan valinta
Ehkäpä sinu n kannattaisi opetella käsite sisäkissa ja toimi kissasi kanssa sen mukaisesti. Jos mielestäsi kissasi pärjää ulkona niin ole onnellinen että naapurisi ovat eläinrakkaita ja huolehtivat kissastasi.Onko kissallasi panta jossa on yhteystietosi? Naapurisi eivät varmasti kaappaa kissaasi asunnostasi joten kannattaisi kiittää naapuriasi huolenpidosta. Kissa valitsee kodikseen sen mistä parhaan ruuan ja hoivan saa.
- jonnaeveliina
kyllä kissalla on panta jossa on yhteystiedot ja kissalta löytyy myös siru.
- 5+33
Panta ja siru ei taida auttaa siihen että kissa pysyisi vain omalla pihallaan. Tietysti auttaa jos käytät sähköpantaa mutta se on jo eläinrääkkäystä.
- 9+9
5+33 kirjoitti:
Panta ja siru ei taida auttaa siihen että kissa pysyisi vain omalla pihallaan. Tietysti auttaa jos käytät sähköpantaa mutta se on jo eläinrääkkäystä.
Ei niiden siihen tarvitse auttaakaan.
- 7+11
9+9 kirjoitti:
Ei niiden siihen tarvitse auttaakaan.
Mikä sitten auttaa kissaa pysymään vain ja ainoastaan omalla pihalla? Mielestäni ei muu kuin tarpeeksi korkea aita ja koko ajan ulkoilua valvova ihminen. Tosin mitä sitten tehdään jos kissa ei olekaan taluttimessa ja päättää singota pihalta pois? Harva meistä kissan kiinni juoksemalla saa.
- platinablondi90
tee kissasta sisäkissa. niin kukaan ei ns vie sitä sinulta.
- Samira52
Kissaahan ei siis SAA päästää juoksemaan irrallaan ulkona joten pidä huoli että kissasi on sisällä tai käytä sitä valjaissa ja hihnassa ulkona tai hanki sille kunnon kissatarha josta se ei pääse karkaamaan. Ole kiitollinen että joku huolehtii kissastasi eikä esim. ala piinaamaan sitä kun se juoksee teillä tietymättömillä! On myös suuri riski että kissa jää esim. jonkun ajoneuvon alle kun se päästetään irralleen... Huolehdi siis kissastasi itse ja lakkaa valittamasta kilteistä naapureistasi!
- Sarkkinen
Me Suomen koiratarhatehtaalla Helsingissä valmistetaan kissoille eri kokoisia ulkoaitauksia katolla ja ilman.
Helsingissähän ei taida saada pitää kissoja vapaana enään. Hyvässä kissa-aiatauksessa kissa pysyy tallessa, eikä tarhaan pääse ulkopuolisia.
Meiltä on lähtenyt moneen eri tarpeeseen häkkejä. Yhdellä oli mökillä käärmeitä ja olivat käyneet kissan kimppuun, toisella kissa sai köniin ja oli kallis eläinlääkärilasku ja yhden naapureilla meni hermot kun kissa seikkailli niiden pihoilla liikaa.
Tuosta lisätietoja niitä tarvitseville: www.koiratarhatehdas.com
-Mikko Sarkkinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset17611078Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146262Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1755625Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035564Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804538Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut784392Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514003Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613890Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali303538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k893144