Mistä tietää kusettaako työnantaja heti alusta saakka? Työhaastattelun perusteella tuntemukseni firmasta johon hain töihin on se, että en tule saamaan palkkaa luvatusti. Homma haisee monella tavalla, esimerkiksi luottamusmiestä ei ole koko firmassa olemassakaan, eikä minkään liiton jäsenyydesta saati edustajasta ole puhuttu mitään. Luotanko ja otan työpaikan vastaan vai otanko työttömyystuen ja etsin työpaikan johon voin luottaa?
Misät tietää huijaako työnantaja?
1
209
Vastaukset
- Öööh...
Mistä päättelet, ettet saisi luvatusti palkkaa? Mihin tämä epäilyksesi perustuu? Entä millainen kuva sinulle jäi yrityksestä muuten, sen toiminnasta, tiloista, haastattelijasta, työnkuvasta...? Oletko kiinnostunut varsinaisesta työstä?
Kirjoituksessasi mainitsemiisi asioihin liittyen: Yli 20 vuoden työkokemuksella voin sanoa, että työnantajat eivät KOSKAAN keskustele liittojen jäsenyyksistä työnhakijoiden tai -tekijöiden kanssa. Jos työntekijä haluaa liittyä ammattiliittoon, on se Suomessa jokaisen vapaa oikeus, mutta ei työnantaja sitä mainosta, eikä kuulukaan, koska ammattiliitot ovat vastapuoli työnantajajärjestöille.
Oletko nuori, tai työelämässä vielä kokematon? Itse en pidä kirjoituksessasi olleita asioita minään, syystä jonka jo edellä selitin, mutta jos jostain muista syistä itse toteaisin työhaastattelussa, etten ole kiinnostunut tehtävästä/firmasta, ilmoittaisin sen suoraan, enkä ottaisi tehtävää vastaan. Luotan intuitioon, enkä menisi työpaikkaan josta on epäilyttävä fiilis jo ennen aloittamista. Uudesta työstä pitää olla innoissaan, eikä epäilevä. Mutta, kaikki on tietysti suhteellista. Joku voi olla halukas ottamaan "riskin", ja tietysti työllisyystilannekin (niin oman alan, henkilökohtainen kuin yleinenkin) vaikuttaa jokaisen päätöksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342126Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481732Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121546Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041276Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,41919- 59895
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101773