Voiko tinnityksen (korvien huminan) yhteydessä ottaa alkoholia vai pahentaako alkoholi korvien huminaa.
Olen huomannut että saunominen pahentaa, entä alkoholi.
Please vastatkaa!!!!
tinnitys ja alkoholi
5
6596
Vastaukset
- Menierin tauti
on tinnitus.Ja jos sinulla se on diagnosoitu,on kait sinulle ohjeetkin annettu miten sen kanssa tulee parhaiten toimeen.
- juhannuspääsky
ei ole diagnisoitu eikä kerrottu mitkä asiat pahentavat, itse olen huomannut että saunominen pahentaa. Sain lääkettä korvan verenkierron häiriöön. Kävin hierojalla ja yllätys yllätys, seuraavana päivänä ei ollut huminasta tietoakaan. Myöskään juhannus juopottelu ei palauttanut ikävää huminaa.....
- Antsu
juhannuspääsky kirjoitti:
ei ole diagnisoitu eikä kerrottu mitkä asiat pahentavat, itse olen huomannut että saunominen pahentaa. Sain lääkettä korvan verenkierron häiriöön. Kävin hierojalla ja yllätys yllätys, seuraavana päivänä ei ollut huminasta tietoakaan. Myöskään juhannus juopottelu ei palauttanut ikävää huminaa.....
Kävitkö korvalääkärillä vai miten päädyttiin korvan verenkierron häiriöön?Minkä nimistä lääkettä siihen annettiin?Kiinnostaa kun itsellä korvat humisee mutta ei lääkäri ottanut siihen kantaa.
- juhannuspääsky
Antsu kirjoitti:
Kävitkö korvalääkärillä vai miten päädyttiin korvan verenkierron häiriöön?Minkä nimistä lääkettä siihen annettiin?Kiinnostaa kun itsellä korvat humisee mutta ei lääkäri ottanut siihen kantaa.
Kävin lääkärillä. Ensin määrättiin antimhistamiineja, kuulemma allergiasta johtuvaa turvotusta korvakäytävässä.
Sitten antibiootti kuuro ja kuulokokeet.
Lopulta niskajäykkyyden ja hartiakipujen takia määrättiin sisäkorvan verenkiertoa lisääviä lääkkeitä. Käyn myös hierojalla. Ja tinnitus on loppunut.
Kaippa sitä pitää kokeilla mikä lääkitys auttaa kulloiseenkin tinnitukseen, tinnuksen syitä on niin monia.
Korvien humana saattaa myös johtua korkeasta verenpaineesta. Lääkkeet joita minulle määrättiin ovat nimeltään ´betaserc`
Toivottavasti pääset vaivastasi, sillä humina on "hermoja" raastavaa, tosin jotkut sanovat että siihen tottuu, itse en tottuunut kuukauden aikana, mutta nyt on hieno ole kun ei humise.
- Anonyymi
Alkoholin vaikutuksen alaisena ei mulla ainakaan tinnitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.916060Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335745Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie544867Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3193721Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.22275Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362192Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1011274- 91008
- 159892
- 56753