Kiinnitti huomiota aamuteeveen uutisissa kuinka tämä Thor Liberty alus joutui pyytämään hinausapua turvasatamaan saaristomerellä 34 metrin tuulessa, eli Hirmumyrskyssä 9 metrin aallokossa !
69:n Patriot-IT ohjuksen kulkeutuminen Kotkaan oma omituinen lukunsa, mutta oman huomion kiinnitti nämä myrskylukemat, joista ei muista mitään kuulleen säätiedoissa Ilmatieteen laitokselta?
Onko säätiedoituksissa ja varoituksissa mahdollisesti iskenyt sensuuri silloin kun menee oikeasti kelit vaarallisiksi ?
Tuossa vielä linkki joista naurettavin on tuo jonkun työntekijän selitys että ohjukset olisi lastattu laivaan vahingossa ? :)
http://www.hs.fi/kotimaa/aihe/kotkanrajahdelaiva/
"Ohjusfregatti" hirmumyrskyssä ?
25
131
Vastaukset
- Tase pappa
Kummallinen on Nato-ohjuksen reitti, olipa matkalla mihin tahansa.
Rahtikirjojen mukaan ovat Ilotulitteita. ???
Tulipa Puolustusvoimien Erikois-Asiantuntijoille tutkittavaa Jouluksi.
Takuulla on myös monen sorttista "kiinnostunutta" hämäräheikkiä liikahtaa maahamme,onkimaan tiedon murusia käyttöönsä.
Niin tuli myös ylitöitä Suojelupoliisin miehille.
On siinä puhelinlinjat kuumina, kun yritetään keksiä sopivaa selitystä kansalaisille, maailman lehdistölle ja hallituksille.
Diblomaatit pesevät parhaillaan sekavaa pyykkiä.
Kuka onkaan myyjä, kuka vastaanottaja. Joku hämärähallitus tai peräti joku terroristijärjestö?
Kuka onkaan saanut ohjusten laukaisualustoja haltuunsa ja mistä ja miten?
Siinä onkin selittelemistä Tuomiojalla, miten Amerikkalaisia Nato-ohjuksia on ilman papereita maassamme.
Periaatteessahan tällaisia ei pitäisi olla saatavilla kenelläkään yksityisellä asekauppiaalla. Ei ainakaan ilman amerikkalaisten salaista lupaa.
Veikkaanpa, että selitys on Tuomiojamainen, kuten Amerikkalaisten vankilentojenkin välilaskujupakassa - " emme saa koskaan tietää, mitä on tapahtunut".
"niin paljon kuuluu rakkauteen".
Rauhallista ja Turvallista Joulua"Tase pappa"
Viisaita kirjoittaa hän.
Mitenkähän on? Kuljettavatkohan jenkitkin rakettejaan täysin ladattuna, paikasta toiseen.
Eiköhän ole tuo ilotulitus varastettu Irakista tms.
Samasta asiasta kertoo "sinne sun tänne" -lastaus.
Uskoisin että rehellinen kauppa valtioiden välillä olisi hyvin ja turvallisesti pakattua tavaraa.
Siinäkin olet oikeassa että kyllä Tuomioja etsii nyt kuumeisesti sopivaa muunneltua totuutta kansalaisilleen.
Ja armeijaamme situttaa kun joutuvat valehtelemaan kuin rajavartijat konsanaan NL:n aikoihin.
H.hunksz kirjoitti:
"Tase pappa"
Viisaita kirjoittaa hän.
Mitenkähän on? Kuljettavatkohan jenkitkin rakettejaan täysin ladattuna, paikasta toiseen.
Eiköhän ole tuo ilotulitus varastettu Irakista tms.
Samasta asiasta kertoo "sinne sun tänne" -lastaus.
Uskoisin että rehellinen kauppa valtioiden välillä olisi hyvin ja turvallisesti pakattua tavaraa.
Siinäkin olet oikeassa että kyllä Tuomioja etsii nyt kuumeisesti sopivaa muunneltua totuutta kansalaisilleen.
Ja armeijaamme situttaa kun joutuvat valehtelemaan kuin rajavartijat konsanaan NL:n aikoihin.
H.Nii, ja tota...Kiinalaiset ovat kuin Japanilaiset.
Jotain pitää saada mistä kopioida.
GM: kään ei halua antaa Saabin uusinta teknologiaa vinosilmille.
Nokian Ollila kyllä antoi.
Kohta menee Habbo ja Rovio.
Opel taas hävisi sodassa.
H.- bessie*
hunksz kirjoitti:
Nii, ja tota...Kiinalaiset ovat kuin Japanilaiset.
Jotain pitää saada mistä kopioida.
GM: kään ei halua antaa Saabin uusinta teknologiaa vinosilmille.
Nokian Ollila kyllä antoi.
Kohta menee Habbo ja Rovio.
Opel taas hävisi sodassa.
H.Tuskin GM:lle silmien asento kuitenkaan vaikuttaa, että halutaanko antaa.
Ei edes täällä, yksilötasolla. Loppupeleissä annetaan jos vaan suinkin kelpaa, luulen.
A-a ke e t yl !
- hii-o-hoi
Se myräkkä oli 8-9.joulukuuta, lounaisilla merialueilla tuuli oli puuskissa jopa 34m/s. Korkeimmat yksittäiset aallot oli lähes 9 metrisiä.
Miten tuo pikku kiulu ikinä selviää Koreaan asti, isolla merellä on isot aallot;)Jospa sen ei ollutkaan oikeasti tarkoitus mennä Koreaan asti...
Sanoohan venäläinen sananlaskukin jokseenkin niin, että "Bumaga bumaga a praktika praktika" eli paperi on paperi ja käytäntö käytäntö...- Tase pappa
sitroen kirjoitti:
Jospa sen ei ollutkaan oikeasti tarkoitus mennä Koreaan asti...
Sanoohan venäläinen sananlaskukin jokseenkin niin, että "Bumaga bumaga a praktika praktika" eli paperi on paperi ja käytäntö käytäntö...Minulle tulee väkisinkin mieleen, tässä kysymyksessä olevassa jupakassa, kiusallinen kysymys.
Katsooko Saksa että Suomi ja Kotka kuuluvat Saksan sisäalueisiin, jolloin ei tarvitse mitään ilmoitella, eikä lupia kysellä, kansainvälisen asekaupan ollessa kyseessä ??
Katsooko Saksa, että Suomen Kansallisia lakeja ei tarvitse kunnioittaa.
Katsooko Saksan Hallitus, Suomen Hallituksen ja Suomen suvereeniteetin olevan niin mitätön, että ne voidaan jättää huomiotta.
Joko ollaan niin pitkällä että voimme katsoa olevamme saksalainen vasallivaltio, jota Merkkel voi kohdella miten tahtoo. - bessie*
Tase pappa kirjoitti:
Minulle tulee väkisinkin mieleen, tässä kysymyksessä olevassa jupakassa, kiusallinen kysymys.
Katsooko Saksa että Suomi ja Kotka kuuluvat Saksan sisäalueisiin, jolloin ei tarvitse mitään ilmoitella, eikä lupia kysellä, kansainvälisen asekaupan ollessa kyseessä ??
Katsooko Saksa, että Suomen Kansallisia lakeja ei tarvitse kunnioittaa.
Katsooko Saksan Hallitus, Suomen Hallituksen ja Suomen suvereeniteetin olevan niin mitätön, että ne voidaan jättää huomiotta.
Joko ollaan niin pitkällä että voimme katsoa olevamme saksalainen vasallivaltio, jota Merkkel voi kohdella miten tahtoo.Tase pappa
Ihan pikkuisen satun tietämään huolinta- yms. asioista. Ei ole ollenkaan harvinaista, että paperipuolella on virheitä, laiminlyöntejä, sekaannuksia ja sotkuja, huolimattomuudesta tai muusta "vähemmän vakavasta" syystä johtuen. - Tase pappa
bessie* kirjoitti:
Tase pappa
Ihan pikkuisen satun tietämään huolinta- yms. asioista. Ei ole ollenkaan harvinaista, että paperipuolella on virheitä, laiminlyöntejä, sekaannuksia ja sotkuja, huolimattomuudesta tai muusta "vähemmän vakavasta" syystä johtuen.Niin - että - voimme siis odottaa vastaisuudessa tapahtuvan senkin "tavallisen asian", että paperien virheeseen vedoten, tai sen vuoksi vuoksi, voidaan kuljettaa muutama atomipommi ja satakunta kantorakettia jollekin terroristiryhmälle.
"Sattui lastausvirhe ja väärä satama". - bessie*
Tase pappa kirjoitti:
Niin - että - voimme siis odottaa vastaisuudessa tapahtuvan senkin "tavallisen asian", että paperien virheeseen vedoten, tai sen vuoksi vuoksi, voidaan kuljettaa muutama atomipommi ja satakunta kantorakettia jollekin terroristiryhmälle.
"Sattui lastausvirhe ja väärä satama".No joo, kyllähän tässä ajelehditaan täysin hallitsemattomasti, vasta kehittelyvaiheessa olevia tai jo kolmekymmentäluvulta asti liian räjähdysherkäksi tiedettyjä virityksiä lastiruumat pullollaan ja osa kannella täysin kiinnittämättä.
Vähän luulen, että atomipommien kanssa olla viisaampia ja varovaisempia kuin näiden finanssi- ym. pommien kanssa. sitroen kirjoitti:
Jospa sen ei ollutkaan oikeasti tarkoitus mennä Koreaan asti...
Sanoohan venäläinen sananlaskukin jokseenkin niin, että "Bumaga bumaga a praktika praktika" eli paperi on paperi ja käytäntö käytäntö...Kyllä Etelä-Korea tällä hetkellä kaipaa niitä ohjuksiaan kun pohjoinen porukka on täysin armeijansa armoilla. Itsestään selvää auktoriteettia ei yllättäen pakon alla vaihtuneella keulakuvalla ole...
Jenkithän toimitti näitä Patriotteja Israelille vuonna-91, jotteivat provosoituisi Saddamin scud ohjuksista mutta ei ainakaan silloin niitten osumatarkkuus ollut kovin kaksinen.
Tuomiojan yli käveli hallitus taannoisessa Patria/Saudi Arabia asekaupassakin,
ja jos jotain Suomi-Nato kytkentöjä tässä lastissa on, niin kähmijät on taatusti muita kuin Tuomioja.
Saksa kuulemma ihan laillisesti olis myynyt nämä Etelä-Korealle, mutta joku viskaali vois koittaa selittää mitä se Kotkaan sitten ajoi?
Jos muu ei auta voisi Suomi lahjoittaa tälle laivalle kompassin asennuksineen ja käyttökoulutuksineen, mutta GSP taitaa olla liian vaativa sen laivan toikkaroinneista päätellen.- trantia
"...selittää mitä se Kotkaan sitten ajoi?"
Hakemaan lastia, paperikoneen osia, tms. ja uudet ankkurikettingit.
- sama...
Siis GPS...ei GSP...
- Tähtisädetikkupaatti
Tuossa se laiva on kilometrin päässä , aika lähellä laulaja Marita T:n lapsuudenkotia.
- seasick seahorse
"... jonkun työntekijän selitys että ohjukset olisi lastattu laivaan vahingossa ? "
Hätäpäissään joku sanoi jotain hölmöä:))
Eihän varustamon konttorissa ole yleensä hajuakaan mitä laivat kuskaa. "seasick seahorse"
Tässä ketjussa on käyty jo kaikki versiot läpi.
Älä jankuta enää.
H.- vapaasana!!
H:n joulurauhaa on häiritty ??
Onhan se H:n naivius kaikkien tiedossa, mutta että olet myös palstapoliisi... - Tase pappa
vapaasana!! kirjoitti:
H:n joulurauhaa on häiritty ??
Onhan se H:n naivius kaikkien tiedossa, mutta että olet myös palstapoliisi...Herra H"lla synttärikrapulaa. Huomenna asiat jälleen kohdallaan. Otan osaa.
Pikaista toipumista.
Osoitteena Ukraina tai joku Kaukasuksen pikkuvaltio?
Jenkit myyneet tiskin alta jollekin edellämainituista.
Käyttävät kiertotietä ja bulvaaneja ollakseen ärsyttämättä venäläisiä.
Ohjusten käyttö vaatii jenkkien satelliittivalvontaa ja Kalifornian tietsikoita.
Laivan miehistö ukrainalaisia.
Venäläiset saaneet tiedon.
Venäläiset lahjoneet, uhanneet, kiristäneet paatin kapteenin suuntaamaan Suomeen ja toimitaneet tiedon meidän viranomaisillemme.
Ilman myrskyäkin olisi paatti tarkastettu.
Alkuperäinen tarkoitus purejhtia johonkin Keski- tai Eteläeuroopan satamaan ja kuormata ohjukset rautatteitse kuljetettaviksi Ukraineen, Gruusiaan tai johonkin sinne päin.
Siinä olisi yksi salaliittoteoria.
Koskaan oikeita taustatietoja ei tulla julkistamaan.- romuranta ?
" Koskaan oikeita taustatietoja ei tulla julkistamaan. "
Ihan salaa se kiulu ei rantaudu mihinkään:)))
Itse asiassa oli kaveri just tuolloin tuolla Utössä ja kyllä siellä tuuli tuohon tapaan. Katsoin itse säätietoja nettisivustolta ja tuntui menneen yhteys poikki aamulla sääasemaan kun tuuli oli juuri nousussa. Saarelta olivat tuolloin sähköt muutenkin poikki ja vain armeijan generaattori tuotti sitä paikalliseen tutkaluolaan ja vastaaviin paikkoihin missä normaaliväellä ei ole asiaa liikkua.
Joten vähän tiedotusmotissa siellä oltiin noina aikoina. Hänelläkin kännykästä akku loppumassa ja lataamaan pääsi vasta kun saari taas sai sähköt.Jos olis verkko tai katiska tuolla, niin ehkä kantsuis jättää huomiseksi se katsominen :)
http://areena.yle.fi/video/1324575785962- stuuvaus no good,no!
Kuva on otettu Utö:n saarella n.2 viikkoa sitten kun ko.purkki puski etelään
vastatuuleen. Jossain vaiheessa kiulun piti kääntyä itään ja jos kippari tietää
että (räjähdysaine) -lasti on surrattu huonosti....... Nooo, saarelaiset pitävät verkkojaan pohjoispuolella mikä on kyllä kohtalaisessa suojassa noilla keleillä. Tuossa kuvauspaikan edustan Saunalahdella on jo vanha hylky, tosin siitä nyt jo korjattu pois lähes kaikki pinnan ylle yltävä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit695788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2284499Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202547Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei262472Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT711305- 961295
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281276Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191141Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1461121