nuuska ja lapsettomuus

mari11567

Miehellä on vähän siittiöitä ja syksyllä on tehty ensimmäinen tulokseton ICSI ja kaksi tuloksetonta PAS:a. Mieheni nuuskaa aika paljon. Kuinka suuri haitta tuo nuuskaaminen on ja tulisiko miehen oikeasti lopettaa se? Hän on yrittänyt lopettamista aiemmin nikotiinivalmisteilla ja ei ole onnistunut, koska nikotiinipurkassa on kuulemma niin vähän nikotiinia, ettei se riitä vierotusoireisiin. Mieheni jää työttömäksi keväällä ja joudumme vaihtamaan uuden työn perässä asuinpaikkaakin ja nuuskasta luopuminen tulee olemaan hänelle erittäin erittäin vaikeaa, jos ei mahdotonta. Näin ollen mitään lisästressiä en miehelleni haluaisi vain pienen hyödyn vuoksi yrittää pakottaa.

Pitäisi siis tietää, kuinka suuri hyöty siitä olisi siis saatavissa, jos nuuskaamisen lopettaisi. Olen lääkäriltä yrittänyt kysyä, mutten ole saanut selvää vastausta. Tupakoinnista sanottiin selkeä ei, mutta kun pyysin, että lääkäri puhuisi miehen kanssa, niin ei se lääkäri kuitenkaan sitten sanonut, että nuuska pitäisi lopettaa.

Miehelläni ei ole mitään halua lopettaa nuuskaamista ja ainoa on se, että jos jossain on olemassa jotain selvää tieteellistä näyttöä, että nuuska huonontaa siittiöitä, niin siinä tapauksessa hän ehkä harkitsisi asian uudelleen.

Myöskin se tietoo tarvittaisiin, että kuinka kauan hänen tulisi olla nuuskaamatta (tai edes vähentää annoksia) ennen seuraavaa ICSI:ä, jotta se mahdollinen hyöty saataisiin tietää.

1

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi.
      Nuuskan vaikutuksesta siemennestenäytteen laatuun on tieteellistä näyttöä, esim. v 2005 julkaistussa tutkimuksessa verrattiin kolmea ryhmää:
      a) nuuskan käyttö oli vähäistä < 3 kertaa päivässä,
      b) käyttö kohtalaista 3-6 kertaa päivässä
      c) käyttö runsasta > 6 kertaa päivässä.
      Ryhmien välillä nähtiin selvä ero koskien siittiömäärää, siittiöiden rakennetta ja siittiöiden liikkuvuutta ( dg: OAT eli oligoastenoteratozoospermia).
      Kyseisen diagnoosin esiintyminen vähiten käyttävien ryhmässä oli 2%, kun taas eniten käyttävien ryhmässä se oli 29%.

      Muutoksia siemennestenäytteessä voisi olettaa näkyvän 3 - 6 kk:n lopettamisen/vähentämisen jälkeen. Tuskin kuitenkaan on niin, että nuuskan käyttö on ainoa syy siittiöongelmaan, mutta hyvin suurella todennäköisyydellä lopettaminen kuitenkin parantaisi onnistumismahdollisuuksia.
      Terveyskeskuslääkäri voisi kirjoittaa miehellesi muutama vuosi sitten markkinoille tulleen lääkkeen, jonka avulla on helpompi saada lopetettua nuuskan käyttö.

      Rohkaisevin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3959
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2863
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2709
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2114
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe