Tietääkö kukaan löytyykö navigaattoria jossa olisi mukana Kypros? Jos niin minkä merkkistä ja hintaluokkaa?
Kypros navigaattori
14
228
Vastaukset
- qwerty44
Garminis on, Eurooppa mallis. 69€
- Garmin-12
Jos sinulla on ennestään Garminin navi tai vaikka vasta olet sellaista hankkimassa, niin hyvin tarkka ilmainen ns. OSM kartta löytyy myös Kyproksesta.
Eli lataa tältä sivulta tiedosto "Cyprus (gmapsupp.img)". Se on siis valmiiksi .img muodossa, joten riittää kun sen kopioi jollekin muistikortille hakemistoon nimeltä \Garmin.
http://www.raumbezug.eu/ag/internet/osmGarmin.htm - nogigaattori
Osta Nokian 5230 puhelin, siinä on ilmainen navigaattori ja kaikki maailman kartat ilmaiseksi.
Nokian puhelinnavigointi on osoittautunut käytössä loistavan hyväksi, extrana se puhelin.
Hinta n. 100€- OSM - OK
Vaan se, että Nokia Mapsin kartat Kyproksesta ovat erittäin köpelöitä - siis epätarkkoja ja julmetun vanhoja! Suosittelen myös hararstelijoiden jatkuvasti, jopa viikottain ylläpitämiä, Open Street Map (OSM) karttoja!
- nogigaattori
OSM - OK kirjoitti:
Vaan se, että Nokia Mapsin kartat Kyproksesta ovat erittäin köpelöitä - siis epätarkkoja ja julmetun vanhoja! Suosittelen myös hararstelijoiden jatkuvasti, jopa viikottain ylläpitämiä, Open Street Map (OSM) karttoja!
No helvetin hyvin sillä viime kersänä päästiin kohteesta toiseen.
Meinaatko, että vuosittain ihan vaan kiusaallaan vanhat tiet purataan ja tiet tehdään ihan toisaalle.
Suosittelen lämpimästi 5230 "navigaattoria".
- kysyjä
Kiitos vastauksista!
- EKSY-en
Paras on...
http://www.geomatic.com.cy/ - OSM-kartan käyttäjä
"EKSY-en: Paras on...
http://www.geomatic.com.cy/"
Hei ohoi, tuo mainittu firmahan myy mitä Garminin autonaveihin tulee ihan sitä tavallista Garminin LMU karttaa, vaikkakin kovasti Kyprokseen kohdistettuna. Mikä tässä nyt niin ihmeellistä on esim. verratuna niihin OSM karttoihin, jotka sentään päivitetään kuta kuinkin viikottain???- eksy-EN
No ei OLE mikään "LMU" kartta, vaan Kyproslaisen firman omatekemä ja tällä hetkellä se paras Kyproksen kartta.
Tutustu asiaan, ennenkuin uhoat... - EKSY-en
eksy-EN kirjoitti:
No ei OLE mikään "LMU" kartta, vaan Kyproslaisen firman omatekemä ja tällä hetkellä se paras Kyproksen kartta.
Tutustu asiaan, ennenkuin uhoat...Kypros OSM 4.9MB ja Geomatic 12.1MB.
Siitä voi jokainen "kuvitella", kumpi kartta on tarkempi ja parempi.
- mene taksilla
Eiköhän tuollaisella saarella pärjää ihan turistikartallakin. Vai eikö nyky penikat osaa kulkea muutakuin navin opastamalla reitillä. Huomaa kuitenkin, ettei ne navi erehtymättömiä ole, on se mukava harhailla ulkomailla navin harhauttamana ilman karttaa.
- saatsenlahjaksi..
Tuota nokian 5230 puhelinta älä vahingossakaan osta, sillä ei tee yhtään mitään, ei navigaattorina eikä puhelimena. Mutta jos nyt kuitenkin välttämättä sellaisen halua, voin lahjoittaa tuon puhelimen, koska en enää käytä sitä mihinkään, puhelin on 6kk vanha.
- isi neuvoo
Osta nyt ihminen sellainen turistikartta. Sillä pärjää tuollasella saarella hyvin.
Vai on hienompaa kun joku kone sanoo mihin pitää kääntyä.
Voi onnetonta lasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2153637Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143499Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912608Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman122199Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling592150Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111919Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 791207
- 721163