4 kk ikäisen rintaraivarit ja korvikkeen aloitteluvinkkejä?

apuja?

Meidän melkein 4 kk ikäinen tyttö on alkanut välillä raivoamaan rinnalla. Ahdistavaa, turhauttavaa... Hän on selvästi nälissään, mutta kun pitäisi alkaa syömään, alkaa kauhea huuto. Olen saanut hänet vihdoin, yleensä puolen tunnin taistelun jälkeen, syömään niin, että hänellä on ollut tutti suussa, ja hän on jo torkahtanut, niin olen napannut tutin pois ja laittanut äkkiä rinnan suuhun. Sitten hän on siinä puoliunessa syönyt. Mutta tuota tutti pois-rinta suuhun -kikkaakin joutuu kokeilemaan useamman kerran ennen kuin onnistuu. Yleensä tätä taistelua on aina kun olis jo vähän kiire lähteä johonkin... Ja nyt tuntuu että se on vaan lisääntynyt. Onko muilla samanikäisillä samaa ongelmaa, miten se on ratkennut ja kuinka kauan kestänyt? En haluaisi lopettaa imettämistäkään... Pullosta tyttö juo, mutta korvike ei ainakaan vielä kelpaa. Haluaisin saada korvikkeen kelpaamaan senkin takia, että sitä vois antaa aina kun olen pois kotoa. Siis kaupungilla tms. ja mies kotona vauvan kanssa. Olisko vinkkejä miten korvikkeen saisi menemään?

3

721

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...---

      Ihan kaikessa ystävyydessä kysyn, onnistuuko AP sinulta maidon pumppaus? Edellisenä päivänä jos lypsää, voi säilyttää pullon jääkaapissa, niin ei tarvitse edes sulattaa pakkasesta nälän tullessa.

      Meillä oli rintaraivareita juuri n. 4kk iässä. Kävihän se hermoille, mutta meillä vaihe meni ohi. En muista ihan tarkalleen kauanko kesti, yksi lakkoilu/raivarointi ehkä päivän-pari. Joi kuitenkin jonkun verran maitoa silloin. Pumppasin pakkautuneita rintoja sitten tyhjemmiksi. Pyrin myös sinun tapaan imettämään silloin kun vauva on puoliuninen. Lisäksi syöntihaluja lisäsi runsas ihokontakti: vauva vaippasillaan köllöttelemään paidattoman äidin viereen.

      Tsemppiä hankalaan vaiheeseen ja uskoa siihen, että se menee ohi.

    • ap apuja?

      Ei onnistu pumppaus enää. Aluksi onnistui, mutta nyt ei enää. Saan pumpattua kerralla ehkä 20 milliä, enkä viitsisi sitten sitä pumppausta tehdä kymmentä kertaa että saisin tarvittavan määrän maitoa kasaan... Korviketta sain yksi päivä menemään n. 20 ml, mutta sinä päivänä tyttö pulautteli enemmän kuin normaalisti ja oli vähän kipuisen oloinen, eli se korvike (Semper) ei tainnut sopia. Äh.

      En oikein ymmärrä mikä siinä syömisessä tökkii. Vieläkin hermostuu rinnalla helposti. Olen sitten odottanut hetken ja yrittänyt uudelleen. Joskus onnistuu, joskus ei. Rinnat eivät ole päässeet pakkautumaan tämän ongelman takia, olen saanut syötettyä kyllä aina lopulta. Ei vaan jaksaisi taistella. Ja näitä tilanteita tulee nyt useamman kerran päivässä. Mutta katsotaan nyt miten tämä tästä etenee. Kiinteitä aloitellaan varmaan n. kuukauden päästä.

      • 3.5 kk äiti

        oletko kokeillut lypsää käsin? Meillä pahin vaihe kesti reilut kaksi viikkoa, jolloin vauva nukahti aina huudon kanssa ja söi herättyään. Joskus auttoi vauvan syöttäminen toisinpäin. Tärkeintä raivareissa on olla sinnikäs, eikä luovuttaa. Tällöin vauva oppii helposti pullolle ja hylkää rinnan. Meillä tosin vauvalla ei ollut vaihtoehtoja, koska pullo ei kelpaa. Tsemppiä! Vauvat ovat pieniä niin lyhyen aikaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1640
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      16
      1107
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      30
      1060
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      132
      855
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      796
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      597
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      588
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    11. 69
      500
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      488
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    16. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      412
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe