Ohjaustehostimessa ei pysynyt öljyt sisällä. Huoltotoimenpiteenä oli ohjausvaihteen vaihto 1400 € . Nyt ohjaus on huomattavasti jäykempi kuin ennen öljyvuotoa. Jopa niin jäykkä etten kyseistä autoa ostaisi. Merkkiliike tsekkasi ohjaustehostimen uudestaan tänään ja totesi sen olevan kunnossa.
Tämä on 3. passattini, mutta nyt taitaa riittää.
Onko huolto mokannut vai onko kyseisen 2005 vuoden passatin ohjaustehostin surkea, mikä tuntuu hyvältä vain tarpeeksi väljänä kunnes laukeaa? Vaihdoin juuri vanhan -96 TDi Golfini pois(en volkkariin) ja siinäkin oli kevyempi tehostettu ohjaus.
Ohjausvaihteen vaihto; Passat 1.9 TDi Variant
6
3064
Vastaukset
- purkuosa
Njaa, mitenkähän tuo on onko hydraulinen tehostaja koska puhuit öljystä? Vaihdatin vuosi sitten 06 passattiin 1.9 tdi. koko hammastanko/tehostimen (sähköinen) vähän käytettyyn ja tuli todella hyvä, maksoi 500e työ, siinä ei ole öljyä
ainakin tässä hammastangossa on jonkinlainen säätökin tangon päissä 17mm avain sille, ja olisivatko kiristäneet sitä liikaa silloin menee hyvin helposti jäykäksi. - 10cc
-05 passatti voi olla myös vanhempaa korimallia kuin -06, ja tuossa vanhemmassa on tosiaan hydraulinen tehostin. Itsellä on ollut semmoinen, ja ääni täältä korjaamon töpeksinnälle. Ohjaus on tuossa vanhemmassa kunnossa ollessaan erinomainen.
Kyseessä on tosiaan tuo vanhempi korimalli ja hydraulinen tehostin. Täytyy selvitellä tuota säätöä hammastangon päässä, josko siinä olisi ratkaisu. Ohjaus oli tosiaan erinomainen ennen vaihtoa.
- purkuosa
xpgpassat kirjoitti:
Kyseessä on tosiaan tuo vanhempi korimalli ja hydraulinen tehostin. Täytyy selvitellä tuota säätöä hammastangon päässä, josko siinä olisi ratkaisu. Ohjaus oli tosiaan erinomainen ennen vaihtoa.
Täytyy vielä tarkentaa tuosta säädöstä niitä on 2kpl 17mm:n avaimelle niille ei ole mitään lukitusta se jenka on vaan tiukka, mutta jos kiristää tosiaan hiukankin liikaa se tanko menee jumiin ja jos jää löysälle niin tanko kolisee, se on tarkaa hommaa.
Täma siis tuossa 06 mallissa.
- Anonyymi00004
rrre
- Anonyymi00005
Miksi teit tuon?
2011
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727