onko se mun garminin ominaisuus eli ei osaa tulkita? tiedostoa piti muistaakseni vähän muokata että 1300een kelpas poiloaderilla.
konttistolopat varottaa väärältä puolen
13
276
Vastaukset
- sdkorttijapoit.
Tuo ominaisuus on vain Garminin omissa kamera poissa, ei muiden. Kyseessä Garmin patentti jota ei laillisesti voi laittaa omiin poi juttuihin, ei myöskään Konttinen. Tilanteeseen auttaisi jos kamerat olisi merkattu reilusti metsän puolelle(30-50m) jolloin navin näytöstä näkisi kummalla puolen tietä kamera on. Näkee sen nytkin jos zuumaa riittävän suureksi, mutta ei kaikista kun ovat keskellä tietä.
- Garmin-3790
Höpöhöpö!
Ongelma on siinä, että Konttisen tiedostoista ei löydy suuntatietoa! Mutta, esim. GPS-Waypointsin tiedostoista löytyy ja hienosti Garminit (ainakin 3790T) osaa ne tulkita. Eli vehje ei hälytä väärän puolen tolpista!- Plug and Pray
Onko Tom Tomin käyttämässä tiedostomuodossa tukea suunnalle?
sdk... terveisiä, että osa tolpista on merkitty väärälle puolella tietä ja osa on merkitty kertaalleen, vaikka tolpat on kumpaankin suuntaan jossain risteyksessä.
Mutta ainahan voi korjauttaa koordinaatteja. - Garmin-12
Plug and Pray kirjoitti:
Onko Tom Tomin käyttämässä tiedostomuodossa tukea suunnalle?
sdk... terveisiä, että osa tolpista on merkitty väärälle puolella tietä ja osa on merkitty kertaalleen, vaikka tolpat on kumpaankin suuntaan jossain risteyksessä.
Mutta ainahan voi korjauttaa koordinaatteja."Onko Tom Tomin käyttämässä tiedostomuodossa tukea suunnalle?"
Ainakin GPS-Waypointsin ( http://www.gps-waypoints.net/gps/ ) OV2-tiedostomuodosta löytyy aika hyvin suuntatieto. Esimerkiksi : Vartiala-Joensuuntie @80 #W. Eli tuo tarkoittaa, että kamera kuvaa länteen päin ajavia ja siinä kohdalla nopeusrajoitus on 80 km/h.
Nyt on sitten aivan eri asia, mikä TomTomin autoavi tätä suuntatietoa osaa hyödyntää, jos mikään? - sepelaajospelaa..
Vai niin, no minulla ainakin nuo GPS-Waypointsit hälyttää molemmin puolin, mutta tulee teksti esim: "Keravan suunnasta", mutta ei kaikki kamerat näytä tätäkään. No, jos sulla toimii niin sehän on hyvä.
- No thanks
sepelaajospelaa.. kirjoitti:
Vai niin, no minulla ainakin nuo GPS-Waypointsit hälyttää molemmin puolin, mutta tulee teksti esim: "Keravan suunnasta", mutta ei kaikki kamerat näytä tätäkään. No, jos sulla toimii niin sehän on hyvä.
Waypointisin tolppatietoja ei viitsi enää ladata, kun niistä puuttuu siellä melkoinen osa...
- Garmin-12
Tuo saamasi teksti on kyseisen paikkatiedon nimi, eli ylläolevassa esimerkissäni saisit teksin "Jouensuuntie". Ilmeisesti navisi ei sitten osaa tulkata tuota "@80 #W" tietoa? Saatko edes ilmoituksen tuosta 80 km/h nopeusrajoituksesta?
Huom! Myöskään kaikki Garminint eivät osaa tuota suuntatietoa tulkata. - einenäytä.,..
No voi vlttu, kyllä mun Garmini näyttää vain ajosuunnan mukaan oikealla puolella olevat kamerat, mutta vain Garminin omilla kamera poilla. Mitkään muut kamerapoit ei sitä osaa, enkä usko että sinunkaan Garmin navi osaa näin toimia. Ja miksi sä nyt tuon nopeusrajoituksen tähän asiaan sekoitat. Tätä asiaa on nimenomaan paikattu tuolla paikkatiedolla josta selviää kameran ajosuunta, hiton pöhkö.
- Gamrin-12
En tosiaankaan voi mitään sille, ettei sinun Garminisi niitä kameroita oikein näytä, vai löytyisikö vika sittenkin käyttäjästä?
Omani sen kyllä tekee ja puhun nyt GPS-Waypointsista imuroiduista koordinaateista, ei Garminin Cyclops kameratiedostoista. Kukakohan tässä pöhkö oikein on? - Gormin
Ja EPE / Mapsource avainsanat noissa directional jutuissa
- Buuaah, huuhhaaa
Buuaah, huuhhaaa
- getloost.,..
Joo, Garmin-12, sun ongelma taisi selvitä. Sulla on koneella ne CarminCycloopit ja kone ottaa ne ensisijaisesti käyttöön kun lähestyt kameraa, eikä näytä kun kamera on vasemmassa laidassa. Sun tarvii etsiä joku niin uusi kamera jota ei ole Cycloopissa ja sitten lähestyä sitä niin että kamera on vasemmassa laidassa, ja kappas vaan jo hälyttää.
- Cyclooppi
Nuo Cycloopin kamerat voi kytkeä pois ihan yksinkertaisesti renameamalla Cyclopsin .gpi tiedoston(t). Eli, hyvin toimii suuntatieto tämänkin jälkeen, kokeiltu on!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial161741Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3071361Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 132998
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898